سرگرمی

١) در این‌جا درآمد سالیانه خود را وارد کنید و ببینید چندمین نفر در دنیا هستید.


٢) در این‌جا نام خود را بنویسید و ببینید چندمین نام معروف در دنیاست.


٣) بد نیست به این دو عکس که مربوط می‌شوند به رویدادهای خبری این روزها نگاهی بیندازید؛ این عکس از نمایشگاه توانمندی‌های هلال احمر، و این یکی اولین مسابقه سودوکوی 500 متری که در دانشگاه امیر کبیر برگزار شده است.


۴) وجه تسمیه خیابان جردن
دکتر ساموئل مارتین جردن (Samuel M.Jordan) از سال ۱۸۹۹ تا سال ۱۹۴۰ ریاست کالج آمریکایی تهران (دبیرستان البرز) را به عهده داشت. او بانی و سازنده دبیرستان البرز و مدرسه دخترانه آمریکایی تهران است.
دکتر جردن (دارنده دکترای حقوق) در سال ۱۲۷۸ خورشیدی به ایران آمد و یک سال بعد ریاست مدرسه را به عهده گرفت. وی در سال ۱۳۱۹ هجری خورشیدی از ایران رفت. در سال ۱۳۲۳ دوباره به ایران آمد و مورد استقبال شاگردان و مریدانش قرار گرفت. او ایران را وطن دوم خود می‌‌نامید و همواره از آن به نیکی یاد می‌کرد. وی در سال ۱۳۳۳ هجری خورشیدی، در ۸۱ سالگى در آمریکا در گذشت.
در سال ۱۳۲۶ هجری خورشیدی، مراسمی به یاد او و برای بزرگداشت او در تالار دبیرستان البرز برگزار شد و نیم‌تنه سنگی وی را که استاد ابوالحسن صدیقی تراشیده بود، در کنار در ورودی آن نصب کردند. این پیکره بعدها به کتابخانه دانشگاه صنعتی امیرکبیر منتقل گردید.
کتابی به نام "روش دکتر جردن" به قلم شکرا... ناصر در دی‌ماه ۱۳۲۳ در تهران منتشر شده که در آن به شیوه کار وی و اداره دبیرستان پرداخته است.
از خاطرات و کلمات دکتر جردن
1) من میلیونر هستم زیرا هزارها فرزند دارم که هر کدام برای من، برای ایران و برای دنیا میلیونها ارزش دارند.
2) بچه‏ها مملکت شما سابقهٔ درخشانى داشته است. بازگشت به آن روزگار درخشش بستگى به همت و شجاعت و کوشش شما دارد. امیدوارم حرف من در گوش و قلب شما باشد و براى ملت و کشورتان مفید واقع شوید.
3) برای دروغ ده شاهی کفاره تعیین کرده بود.
4) اگر در جیب کسی سیگار پیدا می‌شد یک تومان جریمه داشت.
5) اگر از دانش‏آموزى سوالى مى‏کرد و او بلد نبود، مى‏گفت: "کلّه به ‏کار، کدو کنار!"
6) می‌گفت: سیگار لوله بی‌مصرفی است که یک سر آن آتش و سر دیگر آن احمقی است!

/ 0 نظر / 4 بازدید