هزار سال بعد در دانشگاه اراک!

دستگاه پیشگو، موفق به پیش‌بینی هزار سال بعد در دانشگاه اراک شد. با تجهیز این سامانه به جدیدترین نسخه نرم‌افزارهای آینده‌نگری، وقایع هزار سال بعد در دانشگاه اراک، از اعماق زمان دیده شد. تا قبل از این، برد دستگاه ما فقط چهل سال بود و بیشتر از آن را نمی‌توانست ببیند، اما در حال حاضر تا هزار سال بعد را هم می‌تواند پیش‌بینی کند.

و امــــــا هزار سال بعد:

مرحله دوم کاوشهای باستان‌شناسی در منطقه تاریخی سردشت آغاز شد. «خشایارعلی تامسون‌زاده» مسئول پایگاه باستان‌شناسی مرکزی ایران با اعلام این خبر گفت: «تپه سردشت که در بخش مرکزی ایران واقع شده و تخمین زده می‌شود بیش از هزار سال قدمت داشته باشد، آثاری از دوران حکومت رؤسای جمهور ششم، هفتم و هشتم را در خود دارد. این تپه در زمره 20 تپه مهم باستانی بخش مرکزی ایران محسوب می‌شود و آثار به دست آمده از آن، نشان از عقب‌ماندگی و زندگی بدوی ساکنان آن در دوره‌های گوناگون دارد.» وی افزود: «بر اساس گزارشهای باستان‌شناسی، وجود بقایای به جامانده از عصر دیجیتال و آجرهای پخته شده در اندازه 25 در 25 سانتی‌متر، گویای این مطلب است که این تپه، در روزگاران قدیم محل وقت‌گذرانی شمار بسیاری از مردان و زنان آن دوره بوده‌است.»

به گزارش عن‌پرس، «تقی چوچولف» که حفاریهای زیادی را در بهشت باستان‌شناسی ایران انجام داده است، با تایید این خبر گفت: «در این حفاریها درمجموع 40 قطعه شی‌ء تاریخی‌فرهنگی شامل سفالینه‌های شیشه‌ای با کاربردهای آزمایشگاهی و قطعاتی از جنس پلیمرهای پلاستیکی در عمق 5/4 متری به دست آمده است. افزون بر این، مقادیر زیادی از لوازم آرایشی آن دوران مانند انواع ریمل، کرم سفیدکننده، لنزهای رنگی و بینی های مصنوعی در مکانهایی که حدس زده می‌شود برای اجابت مزاج تعبیه شده بودند، نیز کشف شده است.»

عاملی که موجب توجه باستان شناسان به این تپه شده و به آن شهرتی جهانی داده، این است که در بررسیهای انجام‌شده از تپه تاریخی سردشت، جعبه‌های زیادی محتوی کتیبه‌های کاغذی کشف شده است که پس از بررسیهای فراوان، روشن شد این جعبه‌ها، چیزی غیر از صندوق انتقادات و پیشنهادات نمی‌توانند باشند. جالب این‌جاست که کاغذها و نوشته‌های روی آنها پس از گذشت سالیان دراز به طرز معجزه‌آسایی سالم مانده و باستان شناسان توانستند بعد از بازسازی و ترمیم آنها و با تلاشهای شبانه‌روزی و طاقت‌فرسای خود، موفق به رمزگشایی و ترجمه آنها به زبان امروزی شوند. قابل ذکر است که این کتیبه‌ها با سنگ‌نبشته‌هایی که تا قبل از آن کشف شده، تفاوتهای اساسی دارند و همین امر شگفتی کارشناسان را در پی داشته‌است.

متن برخی از کاغذنبشته‌های مزبور به این شرح است:
-- استاد وقتی شما رو می‌بینم به خودم امیدوار می‌شم. با خودم میگم وقتی شما تونستید دکتر بشین، من حتما پروفسور میشم!

-- بابا ما رو کشتی با این پیپرهات، انگار که بیماری کمبود شخصیت داری، من بهت پیشنهاد می‌کنم که به یک روان‌پزشک سر بزنی!

-- نمی‌دونم چرا وقتی میام سر کلاست خوابم می‌گیره. استاد یهو ناراحت نشی‌ها! فقط به درد قصه گفتن می‌خوری.

-- سلام استاد. می‌خوام به گناهام اعتراف کنم، اون دفعه که ماشینت پنچر شد کار من بود. تغییر رنگ موادی که سنتز کرده بودی،کار من بود. چون یه کم جوهر خودکار و آب دهن قاطیش کرده بودم!

-- ضمن عرض سلام. استاد یه کم به خودت برس، نمی‌خوای که بری چوپونی! ناسلامتی می‌خوای بیای سر کلاس درس. یه خواهش دیگه هم ازت داشتم: خوشمزه بازیهات رو بذار کنار.

-- سلام استاد، این چه طرز برخورد با دانشجوست؟ یه خورده خوش اخلاق باش. باور کن هر روزی که شما رو می بینم تا شب بد بیاری میارم، به شب ادراری هم دچار شدم.

-- یه سوال ازت داشتم، مرد و مردونه جواب بده، اگه این لپتاپ رو ازت می‌گرفتن چی کار می‌کردی؟ به نظر من که باید می‌رفتی ور دست حشمت می‌شدی!

-- سلام استاد عزیز. از اینکه می‌بینم اینقدر به قمی‌ها ارادت دارین ازتون سپاسگزارم. ان شاء ا… بیاین قم جبران کنیم. اگه مردی بیا!

-- استاد من نمی‌دونم کدوم از خدا بی‌خبری به شما گفته انگلیسی‌تون خوبه؟ من از شما خواهش می‌کنم از این به بعد این درس رو بی خیال شین.

البته گفتنی است که کارشناسان باستان شناسی هنوز به مفهوم واژه‌هایی همچون «استاد» و «پیپر» پی نبرده‌اند و نمی‌دانند که در هزار سال پیش به چه کسی یا چه چیزی استاد گفته می‌شده و این مساله هنوز به عنوان یک راز باقی مانده‌است. اما گمان برده می‌شود در روزگاران قدیم، خیالبافیها و اراجیف عالم هپروت و همین‌طور دست‌نوشته‌های بیماران مالیخولیایی را پیپر می‌نامیده‌اند.


فرستنده: A.R

/ 0 نظر / 4 بازدید