کارخانه‌نوشت 7

سه شنبه شب ١۶/۶/٨٩

سر شب که دنبال کاغذ چرکنویس برای نوشتن این‌ها بودم، به اتاقک تولید رفتم؛ (خودشان آن جا را سگ‌دونی می‌نامند.) روی یکی از کاغذهای باطله این شعر نوشته شده بود:
سرمشق‌های آب بابا یادمان رفت
رسم نوشتن با قلم‌ها یادمان رفت
شعر خدای مهربان را حفظ کردیم
اما خدای مهربان را یادمان رفت
اگر اشتباه نکنم دست‌خط نورا... کارشناس تولید شیفت روز باید باشد. همانی که در اولین کارخانه‌نوشت گفته بودم به دنبال تنش به وجود آمده، درخواست استعفا کرده بود. هر کسی که درخواست استعفا می‌دهد باید صبر کند تا جای‌گزینش را بگذارند، یا این که قراردادش تمام شود.
ساعت 20 یک کامیون ده‌چرخ آمد تا 13تن روغن فلــه‌ای سویا بار بزند. امشب نوبت مسئول بارگیری بود تا کمی سر به سر راننده عصبی‌مزاج آن بگذارد. راننده‌ای که هر کسی می‌خواهد حالش را بگیرد؛ چون اخلاق خوبی ندارد و خیلی عجول است.
گاهی وقتها پیش می‌آید که به دلیل خاموشی خط، در اثر خرابی‌ها یا پر بودن مخازن تصفیه، وقت آزاد پیدا می‌کنم. چون با نیروهای تصفیــــه‌خانه (به خصوص همین شیفتی که در آن کار می‌کنم.) چندان دم‌خور نیستم، حوصله‌ام سر می‌رود. این می‌شود که به دیدار دیگرانی می‌روم که کمتر با آنها تماس داشته‌ام و دلم می‌خواهد با دنیای‌شان آشنا شوم. به این امید که با باز کردن باب گفت و شنود با آنها، با تجربه‌های جدید روبرو ‌شوم و کمی از بی‌قراری‌ام کاسته شود‌. ولی بیشتر با در بسته برخورد کرده‌ام. بیشترشان چون هیچ حرف تازه‌ای برای گفتن ندارند، ساکت می‌مانند و این من هستم که باید برای‌شان حرف بزنم، یا این که آن‌قدر افسرده و دمقند که حوصله هیچ مهمان ناخوانده‌ای را ندارند. با دیدن آنها به خودم امیدوار می‌شوم!
دکتر شریعتی انسان‌ها را به چهار دسته تقسیم می‌کند؛ اجازه بدهید آدمهای کارخانه‌مان را بر همین پایه دسته‌بندی کنم:
١ـ آنانی که وقتی هستند، هستند و وقتی که نیستند هم نیستند: کسانی که حضورشان مبنی به فیزیک‌شان است. (از این دست آدمها تا دل‌تان بخواهد، داریم. رنگ و وارنگ!)
٢ـ آنانی که وقتی هستند، نیستند و وقتی که نیستند هم نیستند: مردگان متحرک، بی‌شخصیت و بی‌اعتبار که هرگز به چشم نمی‌آیند. مرده و زنده‌‌شان یکی است. (تعداد این جور آدمها در کارخانه ما کمی از حد معمول بیشتر است؛ یکی از این جور آدمها در واحد پـــرکن داشتیم که خوشبختانه به شیفت آ رفت. هیچ فرقی با دیوار نداشت. اگر یک هفته هم پیشش می‌ماندی، صدایی ازش در نمی‌آمد. نمی‌دانم زنش چه کار می‌کند. در واحدهای دیگر هم هستند، ولی من خیلی کم با آنها سر و کار دارم.)
٣ـ آنانی که وقتی هستند، هستند و وقتی که نیستند هم هستند: آدم‌های معتبر و باشخصیت. کسانی که همواره به خاطر ما می‌مانند. دوستشان داریم و برایشان ارزش و احترام قائلیم. (راستش، آدمهایی که همیشه به خاطرم می‌مانند، داریم. ولی برعکس، بی‌شخصیت و بی‌اعتبارند! زیاد هم دوستشان ندارم.)
۴ـ آنانی که وقتی هستند، نیستند و وقتی که نیستند هستند: شگفت‌انگیز‌ترین آدم‌ها. شاید تعداد این‌ها در زندگی هر کدام از ما به تعداد انگشتان دست هم نرسد. (در کارخانه سیصد نفری ما یافت می‌نشود، جسته‌ایم ما!)
پیش از این هم گفته بودم که صنعت جای خوبی برای کار کردن نیست. به خصوص صنعت در ایران. چون آمار بیکاری بالاست و فرصت‌های شغلی محدودند. حق انتخاب برای هیچ‌کس وجود ندارد. این است که هر کسی به هر دروغ و کلکی متوسل می‌‌شود تا کار پیدا کند و در ادامه، با دروغ‌ها و کلک‌ها و زیرآب‌زنی‌های بیشتر کارش را از دست ندهد. حتا اگر صبح تا شب آماج ناسزاها، تبعیض‌ها و بی‌عدالتی‌ها باشد و مجبور باشد انسانیت خودش را لگدمال کند. نتیجه این می‌شود که در صنعت آدم روراست و بی‌شیله پیله خیلی کم پیدا می‌شود. خیلی‌ها به کلاشی، دروغ گفتن، آدم‌فروشی و پاچه‌خواری عادت ‌کرده‌اند. شاید بهترین دعایی که در خور حالم باشد، این کلام امام علی است: "خدایا آبروی مرا به توانگری نگهدار و شخصیت مرا با تنگدستی از بین مبر تا مبادا از روزی‌خواران تو روزی بخواهم و از آفریده‌های بدکردار طلب مهربانی کنم و در حالتی که به تعریف و تمجید کسی که به من چیزی داده، بپردازم و از کسی که مرا از امکاناتی منع کرده است، بدگویی کنم."(1)
ساعت 3 که برای نمونه‌گیری به بی‌بو مـــداوم رفته بودم، "داش‌غلام" را دیدم که روی راه‌روی برج بی‌بو ایستاده بود و همچون فرعونیان که به قلمروی تحت پادشاهی خود نگاه می‌کنند، داشت به چراغهای شهر نگاه می‌کرد. با "داش‌غلام" گفتن من که کمی بلندتر از حد معمول بود، کل اندام 100کیلویی‌اش چند سانتی‌متری از زمین بلند شد و طفلکی در حالی که به زور می‌خندید، گفت: فکر کردم جن بود! و در این میان، این من بودم که از خنده داشتم می‌ترکیدم. کمی هم می‌ترسیدم که مبادا در تاریکی شب لقمه چپم کند...
در گذشته از غلط‌های املایی نوشته‌های مدیران کارخانه برای‌‌تان گفته بودم، دیشب در آزمایشگاه تحقیقاتی مورد جدیدی دیدم. "اسیدیته" را که به انگلیسی به صورت Acidity باید نوشت، به این صورت نوشته بودند: Asidite. فکر می‌کنم اشتباه متصدی آزمایشگاه تحقیقاتی باشد. خانمی که کارشناسی میکروبیولوژی دارد.
این روزها و شب‌ها، تصفیــــه‌خانه خلوتی داریم. نصف نیروهای تصفیــــه‌خانه به واحد پــــرکن تبعید شده‌اند. ساعت 4 در حالی که همه خط‌ها در حال تصفیــــه‌ روغن سویا هستند، مصطفا.ط اپــــراتور خنثی در حالی که روی یک صندلی نشسته، صندلی دیگری را به خودش نزدیک کرده و دستها و سرش را روی پشتی آن گذاشته و در چرت به سر می‌برد. فرشاد.ط اپــــراتور رنگ‌بـــری هم در حالی که زانوهایش را در سینه جمع کرده و به تابلو برق تکیه‌شان داده، مجله می‌خواند. مصطفا.ا که هم واحد جامد را می‌چرخاند و بی‌بـــوکننده بچ را، به زحمت خودش را بیدار نگه داشته و در حالی که گوشی نوکیای 1202 در دست دارد، به گمانم با نامزدش پیامک‌بازی می‌کند. من هم در حال آماده شدن برای رفتن به غذاخوری برای صرف سحری...

پی‌نوشت:
(1) این دعا را در وبلاگ قاسم دیده بودم.

/ 0 نظر / 3 بازدید