سرود "ای ایران" از یادگارهای مانا یاد استاد گل‌گلاب

اگر خاطرتان باشد دانشگاه بین‌المللی اراک از چهار یا پنج ساختمان تشکیل شده بود که از همان دم در نگهبانی عبارتند از: ساختمان گروه زیست‌شناسی، ساختمان آموزش، ساختمان قدیم کلاسها یا دکتر گل‌گلاب، ساختمان آزمایشگاههای شیمی و ساختمان جدید کلاسها. البته با انتقال رشته‌های پایه به بیابان سردشت حتما کاربری هر یک از آنها تا حدودی باید تغییر کرده باشد. پیش از این، در اینجا درباره ساختمان جدید کلاسها نوشته بودم. اما در تمام چهار سالی که در دانشگاه اراک بودم و حتا در چهار سال بعد از آن هیچ گاه درباره وجه تسمیه "گل‌گلاب" فکر نکرده بودم. ولی می‌دانستم که دکتر گل‌گلاب باید یکی از چهره‌های فرهیخته و ماندگار باشد. بد نیست بدانید:
استاد حسین گل‌گلاب در 1276 خورشیدی در تهران متولد شد. در دارالفنون تحصیل کرد و در حین تحصیل به تدریس نیز مشغول شد. در 1301 از مدرسه عالی حقوق فارغ‌التحصیل شد. به گیاه‌شناسی پرداخت و اولین کسی بود که کتاب طبیعی نوشت. در 1313 همزمان با تاسیس دانشگاه تهران به مقام استادی گیاه‌شناسی منصوب شد. مشهور است که مرحوم گل‌گلاب با پای پیاده یا دوچرخه مناطق گوناگون ایران را می‌پیمود تا گیاهان دارویی ایران را بررسی کند. در پایان، در 22 اسفند 1363 در تهران درگذشت.
در شهریور 1323 و با اشغال ایران توسط قشون روس و انگلیس در جنگ جهانی دوم، استاد گل‌گلاب جان پر درد خود را نزد استاد روح‌ا... خالقی حکایت می‌کند. خالقی او را دلداری می‌دهد و می‌گوید که با غصه خوردن دردی دوا نمی‌شود، باید کاری بکنیم. و بدین گونه است که ترانه "ای ایران" استاد گل‌گلاب با آهنگی از روح‌ا... خالقی و با صدای بنان، نقشی شد بر دل و جان ایرانیان تا ابد ماندگار.

ای ایران، ای مرز پر گهر
ای خاکت سر چشمه هنر
دور از تو اندیشه بدان
پاینده مانی تو جاودان
ای... دشمن ار تو سنگ خاره‌ای، من آهنم
جان من، فدای خاک پاک میهنم
مهر تو چون، شد پیشه‌ام
دور از تو نیست، اندیشه‌ام
در راه تو، کی ارزشی دارد این جان ما
پاینده باد خاک ایران ما
سنگ کوهت، در و گهر است
خاک دشتت، بهتر از زر است
مهرت، از دل، کی برون کنم
بر گو، بی مهر تو، چون کنم
تا... گردش جهان، دور آسمان به پاست
نور ایزدی، همیشه رهنمای ماست
ایران ای خرم بهشت من
روشن از تو، سرنوشت من
گر آتش بارد به پیکرم
جز مهرت در دل نپرورم
از... آب و خاک و مهر تو سرشته شد گلم
مهر اگر برون رود گلی شود دلم

/ 0 نظر / 3 بازدید