کارخانه‌نوشت 19

امروز هم مثل دیروز "کتاب داستان همشهری" را با خودم به سر کار بردم تا وقت آزادم را با خواندن آن پر کنم. از بین این همه آدم که به آزمایشگاه آمدند و رفتند، فقط محمد.ز بود که از چند و چون کتاب پرسید. شاید بقیه، کتاب را در شان خودشان نمی‌دانستند. شاید هم کتاب، در شان آنها نبود. با این که به اندازه کافی وقت آزاد داشتم، ولی به اندازه کافی تمرکز نداشتم. اصلا چند روزی می‌شود که تمرکز ندارم. فکر این پایان‌نامه لعنتی بیشتر از هر چیز دیگری آزارم می‌‌دهد. هر چی می‌کشم، از دست همان است. خیلی دلم می‌خواهد الان، چهار ماه دیگر بود و همه چیز تمام شده بود.
امروز مهران.ا برای کالیبراسیون آمده بود و در این میان، تنها عباس.پ بود که سر به سرش می‌گذاشت. "خسته نباشی"های معنادار عباس کلافه‌اش کرده بود. نقطه ضعف مهران همین جاست که زودرنج است و زود عصبانی می‌شود.
مهندس طغرل کمی دیرتر از روزهای دیگر سر کار آمد. وقتی هم که آمد، خیلی زود رفت. گفت که برایش کاری پیش آمده و باید برود. دارد سقف خانه‌شان را ایزوگام می‌کند. با نزدیک شدن فصل زمستان بازار ایزوگامی‌ها داغ داغ می‌شود.
مصطفا.ا که دیروز مرخصی بود، امروز آمده بود. هیچ‌کس چشم دیدنش را ندارد. یکی از آن یُبس‌ها و نچسب‌های کارخانه است که متاسفانه در شیفت ما کار می‌کند و باید تحملش کرد. بیشتر وقت‌ها تنهاست، نه پیش کسی می‌رود و نه کسی پیش مصطفا می‌رود. حتا مجتبا که به جای "مجید جیمی" آمده و کمتر از 10 روز است که در این شیفت کار می‌کند، به یبس بودن بیشتر نیروهای این شیفت پی برده است. مجتبا کلاس نی هم می‌رود. به خاطر همین پنج‌شنبه‌ها دو ساعت زودتر می‌رود تا به کلاسش برسد. خودش ادعا می‌کند سخت‌ترین ساز سنتی نی است. من که علاقه چندانی به نی ندارم. چند سال پیش به سرم زده بود سنتور کار کنم. ولی به خودم ندیدم. دیدم مال این صحبت‌ها نیستم. از این که خودم را خیلی خوب می‌شناسم، خرسندم!
این روزها و هفته‌ها معلوم نیست چه بلایی قرار است سر قیمت روغن بیاید. همین‌طور بالا و پایین می‌رود. در این یک هفته اخیر، سه یا چهار بار قیمت‌ها تغییر کرده‌اند. قیمت‌های جدید از طریق نمابر از دفتر تهران به کارخانه ارسال می‌شوند. اول گران شدند، بعد ارزان. دلیلش روشن نیست. مثل این که تولیدکنندگان و دولت در حال زور ورزی هستند. فکر می‌کنم زور تولیدکنندگان بیشتر باشد و آنها هستند که حرف آخر را می‌زنند.
نهار امروز برنج و تن ماهی بود. به همراه یک نوشابه و یک عدد لیمو. همیشه و در هر کجا، با دیدن تن ماهی یادم به حسن رحمتی می‌افتد که از آن متنفر بود و عقش می‌گرفت. آخر هم نگفت برای چی.
هر وقت به غذاخوری می‌روم، سعی می‌کنم سر یک میز خلوت و دور از هیاهوهای کاذب همیشگی باشم. دلم نمی‌خواهد غذایی که می‌خورم، زهر مارم بشود. حوصله شنیدن هر حرفی را ندارم. و همین طور دیدن هر کسی را... یک ذره آرامش را به هیچ چیز و هیچ کس دیگری ترجیح نمی‌دهم. بعضی وقت‌ها به اجبار چشم‌هایم را به سوی دیگری می‌چرخانم تا بعضی‌ها را نبینم....
امروز عصر دوباره مهران.خ که رفته بود پـــرکن تا روغن‌های جامد را آماده کند، سوتی داد. به قول خودش مشغول بازی با موبایل بوده و حواسش پرت شده. برای همین روغن‌های جامد با 5/2 ساعت تاخیر آماده شدند. این وسط، فقط من بودم که اذیت شدم. شرح ماجرا را برای محمد.ز که جانشین مدیر تولید است، گفتم. گرچه فایده‌ای ندارد.
در جای‌جای کارخانه کارهای عمرانی در حال انجام شدن هستند. اضافه کردن انبار به پـــرکن شماره 2، ساخت واحد اداری جدید در بالاترین قسمت کارخانه، ساخت یک انبار بزرگ دیگر و الحاق آن به انبار فعلی، ساخت سوله جدید برای واحد پـــت و... از هر گوشه‌ای صدای نعره لودرها و چرثقیل‌ها به گوش می‌رسد. تا یکی دوسال آینده چهره کارخانه دگرگون خواهد شد. چون منطقه ما سردسیر است، همه کارهای عمرانی از آذرماه تا یک ماه بعد از عید می‌خوابند.

/ 0 نظر / 2 بازدید