توطئه!

از دید یک دیپلمات انگلیسی که در سال 1329 به تحقیق درباره ایرانی‌ها می‌پردازد، ایرانیان این‌گونه‌اند:
عادی، تو خالی، بی‌اخلاق و همیشه مشتاق قول دادن در قبال کارهایی‌ که قادر به انجامش نیستند... اهل طفره رفتن، کم‌استقامت، اما تابع قدرت و انضباط. بالاتر از همه، از توطئه و تبانی لذت می‌برند و هر زمان که منافع‌شان حکم کند، به آسانی از کارهای غیر اخلاقی پیروی می‌کنند...

این مقدمه را گفتم تا به عرض اصلی‌ام برسم. یکی از موضوعاتی که بیشتر وقت‌ها در گپ و گفت‌های دوستانه در محل کار به آن پرداخته می‌شود، ورزش است. هستند کسانی که تا به حال در عمر مبارک‌شان در هیچ مسابقه‌ای شرکت نکرده‌اند ولی دیگران را از نظرهای فنی خودشان بی‌بهره نمی‌گذارند. دیشب شب‌کار بودم و در بین راه خانه تا کارخانه، که با مجید.ب و صادق.ا و احسان.ن سوار پراید مجتبا.ا شده بودیم، صادق.ا که در الکتـــرولایزر کار می‌کند و دیپلم هم ندارد، آسیب‌دیدگی بهداد سلیمی، قهرمان سنگین‌وزن وزنه‌برداری ایران در مسابقه‌های آسیایی چین را تمارض و صحنه‌سازی می‌دانست.(+) وقتی شواهد و مدارک ادعایش را جویا شدم، گفت: معلوم بود! وقتی بیشتر پرسیدم، گفت: برای این که رکورد رضازاده را نزند!
مجتبا.ا هم که فکر می‌کند بهترین‌ دوست‌های دنیا را دارد و غیر از چند ده نفر لمپنی که دور و برش را گرفته‌اند، آدم بهتری در دنیا وجود ندارد، حرف صادق.ا را تایید کرد و مثل آدم‌هایی که ید طولانی در ورزش دارند، با یک پوزخند به من گفت: سعید جون! تو از پشت پرده‌های ورزش خبر نداری!
من هم فقط به گفتن این جمله بسنده کردم که: دلیلی ندارد بهداد سلیمی تمارض کرده باشد و اگر رکوردی هم می‌زد، افتخارش برای ایران می‌شد.
ولی تا رسیدن به کارخانه، به درستی یافته محقق انگلیسی فکر می‌کردم. این که چه‌قدر از توطئه‌تراشی برای خودمان لذت می‌بریم. بدون این که برای توطئه خودساخته خودمان دلایل منطقی داشته باشیم. شاید با این کار می‌خواهیم تیز بینی و هوش سرشارمان را به رخ دیگرانی که کمتر اهل فکر و منطق و مطالعه‌اند، بکشانیم. از این که می‌بینم هنوز هم هستند چشمانی که با شنیدن این حرف‌های ساخته و پرداخته اوهام و خیالات گرد می‌شوند، دلخور می‌شوم.

/ 0 نظر / 9 بازدید