شلم شوربا

|
چند روز پیش چشمم به جدولی با عنوان "شاخص مصرف کالاهای سلامت در ایران و جهان" خورد که بی هیچ توضیح اضافه‌ای بخش‌هایی از آن را در این پست می‌آورم:

مصرف سرانه نمک در ایران: 10 تا 15 گرم در روز، در جهان: 4 تا 5 گرم.
مصرف سرانه شکر در ایران: 30 کیلوگرم در سال، در جهان: 5 کیلوگرم.
مصرف سرانه نوشابه در ایران: 35 لیتر در سال، در جهان: 10 لیتر.
مصرف سرانه شیر در ایران: 90 کیلوگرم در سال، در جهان: 300 کیلوگرم.
مصرف سرانه سبزیجات در ایران: 30 کیلوگرم در سال، در جهان: 120 کیلوگرم.

به قول آن آخوند مشهدی که شاید شما هم فیلمش را روی گوشی‌های موبایل دیده باشید، "کو بازدهی این همه مصرف؟"
و چه خوش گفت آن دوست نکته‌دانی که گفت: اگر به جای دغدغه شکم، بیشتر دغدغه عقل‌مان را داشتیم، حال و روزمان اندکی بهتر می‌شد.

||
گفته می‌شود سالانه ۸۰۰ هزار تصادف در ایران روی می‌دهد که کشور عزیزمان به یمن مشارکت مردم بافرهنگ خود، در جهان رتبه اول را در مرگبارترین رویدادهای جاده‌ای دارد؛ چیزی در حدود 20 هزار کشته ناقابل در سال. همه به خوبی می‌دانیم که سه عامل مهم در بروز یک تصادف نقش دارد: انسان، جاده و خودرو. آمار می‌گویند بیشتر تصادفات رانندگی در نتیجه بی‌دقتی، بی‌توجهی و یا سهل‌انگاری راننده رخ می‌دهند. و بر همگان روشن است که تصادف‌های جاده‌ای در مقایسه با تصادف‌های درون‌شهری، به دلیل سرعت بالای خودروها نقش بسزاتری در بالا رفتن آمار کشته‌ها دارند. آسیب‌های یک تصادف درون‌شهری در نهایت خلاصه می‌شوند در یک تو رفتگی بدنه یا شکستگی سپر یا یک خسارت مالی جزئی که چه بسا به آسیب‌دیدگی جسمی هم نمی‌رسد؛ ولی در یک تصادف جاده‌ای خسارت مالی هم شدت بیشتری دارد و هم احتمال این که به خسارت جسمی و حتا جانی برسد، بسیار بیشتر. یک نگاه اجمالی به تصادف‌های رانندگی، نشان از آن دارد که بیش از 90 درصد تلفات به تصادف‌های جاده‌ای مربوط می‌شوند. اما با این وجود، آن چه که در دوره‌های آموزش‌ رانندگی توجه کمتری به آن می‌شود، تبیـین اهمیت رانندگی در جاده و تفاوت‌های آن با رانندگی شهری برای فراگیران است.

|||
در ص 14 روزنامه ایران (پنجشنبه 14 اسفند) در خبری که شاید کمتر کسی به آن توجه می‌کند، با ذکر فرمایشی از امام صادق که می‌فرماید "حرمت مومن از حرمت خانه کعبه بالاتر است" آمده بود:
با اهدای فیش حج خانم ایراندخت تقوی‌پور -بانوی نیکوکار ارومیه‌ای- سه زندانی محکوم به دیه از زندان آزاد شدند. این سه زندانی به دلیل ناتوانی در پرداخت قسط بانک در زندان به سر می‌بردند. طبق گفته مدیر ستاد دیه استان آ.غ یکی از این زندانیان پیرمرد فرشبافی است که برای خرید لوازم قالیبافی اقدام به دریافت وام کرده اما از بازپرداخت اقساط بازمانده بود. طبق گفته آن مقام مسئول، در سال‌های اخیر مردم آن استان در رسمی پسندیده هزینه مراسم هفتم، چهلم و سالگرد عزیزان از دست رفته خود را صرف آزادی محکومان غیرعمد می‌کنند.

/ 0 نظر / 23 بازدید