کارخانه‌نوشت 16

دوشنبه‌شب 29/6/89

با این که پــــرکن همه‌جور روغن، از سویا گرفته تا سرخ‌کردنـــی و جامد، برای پر کردن آماده داشت، ولی کارش را به دلیل کمبود قوطـــی و پـــت با کمی تاخیر شروع کرد. تاخیری که برای سرپرست‌های پـــرکن که با هم رقابت دارند، ناخوشایند و آزاردهنده است. بد نیست بدانید حتا دامنه رقابت‌شان به سر و لباس هم کشیده است. حتا در این زمینه هم تلاش می‌کنند از یکدیگر پیشی بگیرند.
واحد بسته‌بندی تا پنج سال پیش که آمار تولید روغن نبــاتی چندان بالا نبود، حتا برای تولیدکنندگان دیگر روغن نبــاتی و نوشابه‌سازی‌ها سفارش می‌گرفت. ولی این روزها اگر روغن نبــاتی گاز تولید را بگیرد، قوطـــی‌سازی عقب می‌ماند و آن وقت است که طعنه‌ها و کنایه‌ها به مدیران و سرپرست‌های آن‌جا شروع می‌شوند که چرا تولید را نمی‌رسانند. در واحد قوطـــی‌سازی انواع قوطـــی‌های فلزی در حجم‌های 450 گرمی، 900گرمی، 1700گرمی، 4کیلویی، 5/4کیلویی، 5کیلویی و 16ک تولید می‌شود. (تنوع را حال کردید!) واحد چاپ و پـــت از دیگر بخش‌های واحد بسته‌بندی هستند. واحد چاپ فقط روزها کار می‌کند و یک دستگاه تک‌رنگ و یک دستگاه دو رنگ دارد. دستگاه‌هایی که قدمت بسیار بالایی دارند و همین که چرخ‌شان می‌چرخد، چیزی شبیه معجزه می‌ماند.
ورقی که برای بسته‌بندی روغن به کار می‌رود، از نوع ورق قـلـع‌اندود است که به آن حلبی می‌گویند. کیفیت ورق قلع‌اندود ضمن این که با دو آزمایش ساده، یکی برای اندازه‌گیری درصد قلــع و دیگری تست یکنواختی قلع تعیین می‌شود، به ضخامت و خیلی عوامل دیگر از جمله نرمی ورق، خم‌پذیری و کشش‌پذیری آن نیز بستگی دارد. زنگ‌زدگی ورق یک عیب درجه یک محسوب می‌شود که در این صورت باید ضایعات شود. روغن در تماس با زنگ آهن، خیلی زود دچار فساد می‌شود، چون یون‌های فلزی اکسیداسیون روغن را کاتالیز می‌کنند.
چند روزی می‌شود که پس از یک وقفه دو ماهه، دوباره ورزش را از سر گرفته‌ام. برای همین اشتهایم باز شده...
این قضیه چه ربطی داشت به کارخانه‌نویسی؟!! بگذریم...
دیشب، تصفیه تتمه پالم اولئــــین که 18تن بود، خیلی اذیت‌مان کرد. هر چه در مرحله رنگ‌بری، اسید سیتــریک و خاک رنگ‌بر به روغن اضافه کردیم، صابون باقی‌مانده آن صفر نمی‌شد. پالم اولئــــینی که کار شد، ته‌تانک بود و محتوی حدود 30درصد لرد. لــرد، یکی از ناخالصی‌های روغن است که شامل همه مواد غیر صابونی می‌شود. لرد از خود روغن سنگین‌تر است و با گذشت زمان در مخازن ذخیره‌سازی ته‌نشین می‌شود. درصد بالای لرد سبب می‌شود افت روغن در مرحله خنثـــی‌سازی بالا باشد و صابون باقی‌مانده به خوبی از روغن جدا نشود.
خنثـــی‌سازی و رنگ‌بـــری بچ تا خود صبح معطل این 18 تن شدند. در حالی که می‌شد 50تن روغن را تحویل بی‌بـــو کننده داد. هر چه بود، بالاخره شرش کنده شد.
همیشه برای این که خداوند، موهبت بزرگ شعور و فهم را به من ارزانی داشته و مثل همه نعمت‌های دیگر آن را از من دریغ نکرده، خدا را شکر می‌کنم. هیچ‌گاه نشده است به چرایی حرف‌ها و کرده‌های دیگران در موقعیت‌های گوناگون پی نبرده باشم. شاید به روی خودم هم نیاورم که فلانی چرا فلان حرف را در فلان جا می‌زند (به قول قاسم، فلان این جمله‌ها کمی زیاد شد!) ولی خیلی زودتر از دیگران می‌فهمم که چه خبر است. می‌توانید اسمش را حس ششم یا هر چیز دیگر بگذارید. هر چه باشد، خیلی زودتر از بقیه، ته حرف‌های دیگران را می‌خوانم. عباس با این که خودش می‌داند مدیر کارخانه چشم دیدنش را ندارد و از چند کیلومتری سایه‌اش را با تیر می‌زند، و حتا جرات نمی‌کند خودش را به مدیر کارخانه نشان بدهد، ولی برای این که خودش را یکی از نزدیکان و اصحاب مدیر نشان بدهد تا دیگران بیشتر ازش حساب ببرند. بعضی وقت‌ها حرف‌هایی می‌زند که فقط من می‌دانم دلیل‌شان چیست...
دم صبح‌ها، انگار فشار خون مهران.خ می‌افتد. بیچاره بعد از ده ساعت شب زنده‌داری، طاقتش طاق می‌شود و دیگر توان سر پا ماندن ندارد. رنگ صورتش به سفیدی کاشی‌های آزمایشگاه می‌شود و درست عین یک جنازه، آش و لاش روی صندلی می‌افتد. در این حالت، کسی نیست که با دیدن این صحنه خنده‌اش نگیرد. هر کسی، لپ‌های آویزان و لب‌های بادکرده مهران را به دیگری نشان می‌دهد و خستگی را برای چند لحظه هم که شده، فراموش می‌کند. مهران در دوراهی ادامه درس یا چسبیدن به یک کار آزاد گیر کرده است. بعضی وقت‌ها شرکت در آزمون کارشناسی ارشد به سرش می‌زند، بعضی وقت‌ها هم به مدرکی که گرفته، بد و بیراه می‌گوید.
همه جا به راننده‌ها به چشم آدمهای درجه سه نگاه می‌کنند. کمتر آدم درست و حسابی در جماعت راننده پیدا می‌شود. ولی این قضیه در کارخانه ما برعکس است. راننده سرویس‌های کارخانه که از بین نیروهای پــرکن انتخاب شده‌اند، خودشان را خیلی باهوش‌تر و زرنگ‌تر از دیگرانی که پایه یک ندارند، می‌دانند. این را فقط من نمی‌گویم، همه می‌گویند. وقتی که پشت فرمان می‌نشینند، خدا را بنده نیستند. نیستید که ببینید چه قیافه‌ها که نمی‌گیرند. نگاه‌شان به دیگران، نگاه شوفر و شاگرد است.
اما بشنوید از دسته گل‌هایی که به آب داده‌اند؛ یادم نمی‌رود که چند سال پیش، مهدی.ر یکی از سرویس‌های صفر کیلومتر را که حتا هنوز پلاک نشده بود، چنان از عقب به تیر برق زد که شیشه پشتی‌اش خرد و خاک‌شیر شد. برای همین، پانصدهزار تومانی پیاده شد. یا اون یکی، داش‌ابرام آن‌چنان سبقت بی‌جایی در جاده گرفته بود که ده‌چرخی که از روبرو می‌آمد، آینه بقل سرویس را کند و با خودش برد. و برای همین، از رانندگی سرویس‌ها منع شد.
دارم به این نتیجه می‌رسم که هیچ نیازی نیست برای همه روزها و شب‌هایی که سر کار هستم، کارخانه‌نوشت داشته باشم. بنا بر این هر وقت که اتفاق‌های تازه و جالب و خبرهای داغ داشته باشم، می‌نویسم. چه‌طور است؟

/ 0 نظر / 2 بازدید