کارخانه‌نوشت 9

با این که امروز را هیات دولت تعطیل‌دوست، تعطیل اعلام کرده بود ولی غیر از کارمندان اداری، همه طبق شیفت‌شان سر کار آمدند. تلاش و همت مضاعف هم همان‌جایی که بود، باشد. شادی و حس رضایت از خویشتن را به خوبی می‌شد در چهره‌های رنگ‌پریده و شاید نورانی روزه‌گیران دید. همه شاد و خوش و نغمه‌زنان به خاطر سربلندی در آزمون نه چندان آسان الهی!
طبق معمول شنبه‌ها، سپـــراتورهای واش (wash) سرویس شدند. کار این سپـــراتورها جدا کردن صمغ‌ها و صابون باقی‌مانده از روغن است. به این دلیل سپـــراتورهای شستشو نامیده می‌شوند که قبل از این مرحله، ابتدا روغن خنثـــی‌شده با آب 80درجه میکس می‌شود تا صابون از فاز روغنی به فاز آبی استخراج و سپس در سپـــراتور، آب‌صابون از روغن جدا شود.
شنبه‌ها روز پنچ‌اس پـــرکن هم هست. در این جا درباره پنج‌اس یا همان خانه‌تکانی صنعتی گفته بودم. دیگر تکرار نمی‌کنم. این برنامه هفتگی آن طور که باید و شاید به خوبی اجرا نمی‌شود. به دو دلیل؛ یکی این که مدیر اجرایی این طرح علاقه چندانی به آن و دردسرهایش ندارد. دوم این که سرپرستان هر یک واحدها با آن که سال گذشته برای‌شان کلاس توجیهی هم برگزار شد، ولی شناخت چندان کاملی با روح این طرح ندارند و چون به خوبی مزیت‌هایش را نمی‌دانند، علاقه‌ای به اجرای آن ندارند.
محسن.آ که در واحد پـــرکن شیفت C کار می‌کرد را جای‌گزین کیهان.ع اپـــراتور مستعفی الکتـــــرولایزر گذاشته‌اند. دو سالی می‌شد که محسن را ندیده بودم. موهایش ریخته بودند و داشت کچل می‌شد. چون قبلا در جایی خوانده بودم که هیچ‌گاه به یک مرد نباید گفت موهایش دارد می‌ریزد، به روی خودم نیاوردم.
گرفتگی مسیرهای انتقال روغن جامد، یکی از مشکلاتی است که با سرد شدن هوا بیشتر خواهیم دید. همان اول صبح داش‌غلام را دیدم که همچون قوچی(١) که رم کرده باشد، و با آن که خنکای هوا رو به سردی بود عرق از پیشانی‌اش می‌چکید، شیلنگ به‌دست دنبال فر گاز بود. طفلک می‌خواست روغن جامد به بی‌بـــو مداوم بکشد ولی به همان دلیلی که گفتم، مسیر مخزن ذخیره جامد تا بی‌بــوکننده ماسیده بود. که البته بعد از نیم ساعت تلاش جان بر کفانه! و همکاری یکی دو نفر از نیروهای تصفیـــه‌خانه باز شد. یادآوری کنم که این مشکل راه حل ساده‌ای دارد؛ با کشیدن روغن مایع پس از روغن جامد، یا به عبارت دیگر با شستشوی مسیر با روغن مایع، لوله‌ها از روغن جامد خالی می‌شوند و دیگر دچار گرفتگی نخواهند شد. کاری که یا به درستی انجام نمی‌شود یا این که فراموش می‌شود.
دو نفر از نیروهای نت را هم دیدم که مشغول نصب صافی قبل از پمپ‌های اسید سیتریک و آنتی‌اکسیدان در بی‌بــوکننده مداوم بودند. بارها پیش می‌آمد که نبود صافی، سبب گرفتگی پمپ‌ها شده بود. نمی‌دانم چرا راه‌حل به این سادگی به ذهن خودم نرسیده بود. دلیلش، شاید غرق‌شدن در روزمرگی‌ها باشد...
هر قدر هم که یک کار لذت‌بخش و مورد علاقه باشد و کننده کار هم به آن عشق بورزد، وقتی که تکراری شد، خسته‌کننده و ملال‌آور می‌شود. تازه آدمهای تکراری را هم به کار تکراری اضافه کنید تا عمق فاجعه را دریابید. امروز یکی از آن روزها بود. کله سحر از خواب ناز بیدار شدن، کورمال کورمال رفتن تا رسیدن به ایستگاه، سلام و صبح بخیر همیشگی، تحویل گرفتن خط از شیفت قبلی، باز هم سلام و صبح بخیر زوری با همه، نمونه‌گیری از خط، نمونه‌گیری از مخازن پـــرکن، پر کردن فلاسک چای، نهار، کلنجار رفتن با چرت‌های بعد از نهار، سر و کله زدن با علما و همه‌چیزدان‌های کارخانه، دقیقه‌شماری برای تمام شدن روز و... بخش عمده‌ای از روزمرگی‌های امروزم را تشکیل دادند. همه برای این که نفهمم یکی دیگر از روزهای عمرم را چگونه شب کرده‌ام. دل‌مان هم خوش است...
با این که در جزوه استاندارد هیچ اشاره‌ای به مقدار مجاز کلـــروفیل در روغن سویــــای تصفـــیه‌شده نشده است، ولی اندازه‌گیری مقدار آن با دستگاه اسپکتـــرومتر در روغن سویــای تولیدشده در این روزها، نشان از وجود ppm ١ کلروفیـــل داشت. مقداری که بدون دستگاه اندازه‌گیری، نه برای خود ما و نه برای مصرف‌کنندگان محسوس است. هنوز هم نمی‌دانم این ppm ١ مشکل‌ساز هست یا نه... شاید همین که مقدار مجازش در استاندارد نیامده است، دلیل بر صفر بودن آن باشد...
تا خودکار و کاغذم را در می‌آورم تا این چرندیات را بنویسم، همه طوری به من نگاه می‌کنند که نوشتن را از یاد می‌برم. به خصوص که شایع شده است بعضی‌ها برای مدیر کارخانه گزارش روزانه می‌نویسند و تحویلش می‌دهند تا به خدمت خاطیان برسد. به خصوص سرپـــرست تولید شیفت ما که تازه بعد از 12 روز تعلیق، به سر کار برگشته بود. بدجوری به من پوزخند می‌زد. شاید همه این بلاهایی که این مدت به سرش آمده بود را از چشم من می‌دید. حتا به ذهنم رسید که یک جای دنج را پیدا کنم و در آن‌جا مشغول نوشتن بشوم. ولی منصرف شدم. چون اگر یکی از این مغضوبٌ علیهم‌ها مرا در خفا در حال نوشتن می‌دید، دیگر شک‌شان به یقین تبدیل می‌شد.
برای‌تان بگویم از سوال و جواب دو کارشناس شیمی که یکی از آنها من باشم و دیگری هم یک کارشناس تولـــید؛ سوالش درباره هیبریداسیون بود. دنبال یکی دو مثال برای هر یک از انواع هیریداسیون‌های اتمی بود. خودش گفت: "برای sp3، ملکول متان." بعد به من نگاه کرد و پرسید: "برای sp2؟" که در جواب گفتم: BF3. و باز پرسید: "برای sp؟" در جواب گفتم: Cl2. (٢) پس از یک مکث نه چندان کوتاه، نگاهی به من انداخت و گفت: "C که همون کربن می‌شه، L چیه؟"
! ! نمی‌دانستم بخندم یا داد بزنم. ولی هیچ‌کدام، با خونسردی گفتم کلر را با Cl نشان می‌دهند و با یک "آهان" کوتاه، بحث علمی ما تمام شد.

 

پی‌نوشت:
(١) نام "قوچ" را محسن.ش برای داش‌غلام انتخاب کرده است.
(٢) البته فکر می‌کنم مثال آخرم اشتباه باشد. چون با این که ملکول Cl2 یک ملکول خطی است ولی برای تشکیل پیوند بین دو اتم کلر نیازی به هیبریداسیون اربیتال‌های اتمی نیست.

/ 0 نظر / 3 بازدید