کارخانه نوشت 23

چهارشنبه ١۴/٧/٨٩

سرویس کارخانه آن‌قدر پر بود که صندلی خالی برای نشستن نداشت. مجبور شدم ته سرویس روی پای مهدی.ن بنشینم. فرشاد و سعید.ص که با من سوار شدند، کنار دست راننده نشستند.
بعد از کشیدن کارت ورود و در حین رفتن به آزمایشگاه، ابوالفضل.ع را دیدم که از فرط بی‌خوابی شب گذشته، چشم‌هایش باز نمی‌شد. جواب سلامم را هم به زور داد. انگار که من اجازه خوابیدن به آنها نداده‌ام. کسی که می‌داند شب‌کار است، "باید" در طول روز بخوابد. وگرنه شب‌زنده‌داری اجباری هر کسی را تا مرز جنون می‌برد. نمی‌دانم بعضی‌ها با خوابیدن در روز چه مشکلی دارند که از آن طفره می‌روند.
مثل همه روزکاری‌ها، محسن.ش صبحانه‌اش را تنهایی می‌خورد. مصطفا و هادی و محمود باهم صبحانه می‌خورند و عباس و مهران طفیلی آنها می‌شوند. گاهی هم فرشاد به جمع آنها می‌پیوندد. مصطفا.ا که نه صبحانه می‌آورد نه شام.
مهندس.خ امروز یک بار بیشتر به تصفیـــه‌خانه نیامد. صفا داده بود و ریش پروفسوری‌اش را زده بود. مثل این که در مقایسه با دیروز چیزی کم داشت.
صبح امروز بیشتر تعمیراتی‌ها به تصفیـــه‌خانه آمده بودند. پنج‌شش نفرشان روی کنورتور ریخته بودند و به میکسر آن که به طور میانگین هر شش ماه یک‌بار خراب می‌شود، ور می‌رفتند. مصطفا.ا می‌گفت یکی از بلبیرینگ‌هایش شکسته بود. از بس که میکسر کنورتور را باز و بسته کرده‌اند، چشم بسته از عهده تعمیر آن بر می‌آیند. عیب بیشتر تعمیراتی‌ها این است که خودشان را از دیگران دارای ارج و قرب بیشتری می‌دانند. فکر می‌کنند اگر صرف این که از جای دیگری مثل انبار یا پـــرکن به تعمیرگاه آمدند و چهارتا پیچ باز و بسته کردند، خود به خود فنی شده‌اند و همه باید به آنها احترام بگذارند.
دو نفر از جوشکارها هم سوراخ مبدل سرکن رنگ‌بــری مداوم را جوش می‌دادند. مبدلی که از بس روی آن وصله‌های فلزی جوش داده‌اند، مثل شلوار گداها شده است.
مهندس.ط نبود و برای نوشتن روزمره‌های صبح به آزمایشگاه تحقیقاتی رفتم. آزمایشگاهی که فقط نام تحقیقات را یدک می‌کشد. اگر هم کاری می‌کند ما و دیگران که تا به حال چیزی ندیده‌ایم.
بعد از ظهر خیلی کسالت‌آور بود. سر و صدای زیاد مانع از آن می‌شد که دمی بیاساییم. سیامک و ذوالفقار آمده بودند تا سقف کاذب اتاق جدید تولید را نصب کنند. هر دوی آنها از نیروهای پــرکن هستند و در روزهای استراحت‌شان به این کار می‌پردازند. سیامک تا سه سال پیش طوری تزریقی شده بود که امید همه از آن بریده شده بود. ولی خدا را شکر، الان فقط سیگار می‌کشد. برای خودش پرایدی دست و پا کرده و به همین زودی ازدواج خواهد کرد. چون همیشه عبوس است، کمتر کسی چشم دیدنش را دارد.
ساعت 17 همه خط‌های پــرکن متوقف شدند تا همه نیروهای پــرکن، از جمله دو شیفت دیگری که سر کار نبودند در جلسه TPM شرکت کنند. اطلاع چندانی از این طرح که دو سالی می‌شود در حال اجراست ندارم؛ ولی گفته می‌شود هدف آن کاهش اتلاف‌ها و توقف‌ها و به طور کلی افزایش بهره‌وری دستگاه‌هاست. هر چند وقت یک‌بار هم مدیر تولید که مدیر اجرایی این طرح نیز هست، گزارشی از روند اجرای آن به مدیر کارخانه می‌دهد. گزارش‌هایی که بیشتر صوری‌اند و چندان با واقعیت جور در نمی‌آیند. مدیر کارخانه هم دلش خوش است طرح‌های به روزی را اجرا می‌کند که همه کارخانه‌های بزرگ دنیا اجرا می‌کنند...
این‌قدر کلافه بودم که یک ساعت زودتر مرخصی گرفتم و خودم را به خانه رساندم...

/ 0 نظر / 3 بازدید