عاشورا نوشت

1) همه ساله با فرا رسیدن مناسبت‌های مذهبی از قبیل شب قدر یا تاسوعا و عاشورا و... در کارخانه ما بین دو دسته که نمی‌دانم چه اسمی برای‌شان انتخاب کنم بحثی به این مضمون در می‌گیرد که آیا روزهای این‌چنینی کار و کارخانه را باید تعطیل کرد و به خیل عزاداران پیوست یا این که کار کردن در روزهای به اصطلاح گناه هیچ منافاتی با دین‌دار بودن و شیعه بودن ندارد. چند سال پیش که کارخانه ما دو شیفت بود و همه به خاطر خستگی ناشی از کار زیاد دنبال هر بهانه‌ای بودند تا کار را تعطیل کنند، این موضوع به گوش مدیر کارخانه رسید. ایشان هم به جواب قانع‌کننده و در عین حال قاطعی بسنده کردند. خطاب به کسانی که برای چانه‌زنی به اتاقش رفته بودند، گفت که اگر شما یک آیه از قرآن یا یک روایت مستند برای من بیاورید که در آن کار کردن در روزهای خاصی را حرام اعلام کرده باشد، من هم کارخانه را تعطیل خواهم کرد. که تا الان هیچ کسی درخواست زیرکانه مدیر را اجابت نکرده است.
ولی پارسال اتفاقی جالب یا بهتر است بگویم ناگوار، افتاد. همه واحد‌ها طبق شیفت خودشان مشغول به کار بودند که در شب عاشورا سقف بخشی از انبار آرام‌آرام فرو ریخت. همه پالت‌های روغن که آن‌جا انبار شده بودند، له شدند و خسارتی نزدیک به 30 میلیون تومان به شرکت تحمیل شد. ریزش سقف انبار هم چندین علت داشت: یکی سنگینی برف‌هایی که از شیروانی‌های تصفیه‌خانه و پــرکن ش2 در مدت یک ماه روی آن جمع شده بودند، و مهم‌تر از همه ساخت غیر اصولی سقف و کج شدن ستون‌های آهنی آن. میزان خسارت وارده به قدری وحشتناک بود که همه کسانی که کار کردن در روزهای این‌چنینی را گناه می‌دانستند، ریزش سقف را سزای کارخانه‌ای می‌دانستند که کارش را تعطیل نکرده بود! حتا بودند کسانی که قصد داشتند عکس‌هایی را که با گوشی‌های موبایل‌شان گرفته بودند، سر هم بندی کنند و با اضافه کردن یک آهنگ سوزناک به نظر خودشان قدرت امام حسین را به رخ دیگران بکشند!


2) امروز صبح که توی تاکسی نشسته بودم آقایی که گویا خیلی عاشق امام حسین بود، تعریف می‌کرد که ارمنی‌ها با این که مسلمان نیستند ولی به نذوراتی که برای امام حسین درست می‌کنند خیلی اعتقاد دارند. می‌گفت برنج‌های نذری را خشک می‌کنند و هر بار که غذا درست می‌کنند چند دانه از همان برنج را به غذای‌شان اضافه می‌‌کنند! شما باور می‌کنید؟


3) کلمه Ashura را در Google Image جستجو کنید؛ ببینید چه تصاویر چندش‌آوری از آن به نمایش گذاشته می‌شود. ما که یعنی شیعه هستیم و خودمان را دوست‌دار امام حسین می‌دانیم و این حرف‌ها، با دیدن عکس‌ها از حالی به حال دیگر شدیم. خدا به داد آن خارجی‌ای برسد که از سر کنجکاوی می‌خواهد با عاشورا آشنا بشود!

/ 0 نظر / 4 بازدید