نیتروژن

گاز نیتروژن در لاستیک خودروهای مسابقه‌ای، خودروهای سنگین، هواپیماها و حتا در خودروهای سواری معمولی نیز به کار می‌رود. به اعتقاد کسانی که می‌گویند نیتروژن می‌تواند سبب صرفه‌جویی در میزان سوخت تا یک سوم بشود، ملکولهای نیتروژن از اکسیژن بزرگترند و آسان‌تر از هوا می‌توانند در لا ستیک جریان یابند، ضمن این که در برابر گرما نیز مقاوم‌ترند. نیتروژن همچنین از اکسید شدن لاستیک و تخریب آن جلوگیری می‌کند و عملکرد خودرو را بهبود می‌بخشد.

کاربردهای دیگر نیتروژن:
مهمترین کاربرد اقتصادی نیتروژن برای ساخت آمونیاک از طریق فرایند هابر (Haber) می‌باشد. آمونیاک، برای تولید کود و مواد تقویتی و اسید نیتریک استفاده می‌شود. نیتروژن همچنین به عنوان پرکننده بی‌اثر در مخزنهای بزرگ برای نگهداری مایعات قابل انفجار، در هنگام ساخت قطعات الکترونیک مانند ترانزیستور، دیود و مدار یکپارچه و همچنین برای ساخت فلزهای ضد زنگ به کار می‌رود.
نیتروژن به‌صورت ماده خنک‌کننده هم برای منجمد کردن غذا و هم حمل و نقل آن، نگهداری اجساد و سلولهای تناسلی و برای نگهداری پایدار از نمونه‌های زیستی کاربرد دارد. نمکهای اسید نیتریک بیشتر ترکیبهای مهمی مانند نیترات پتاسیم، سدیم و آمونیم می‌باشند که اولی برای تولید باروت و دومی برای تولید کود به کار می‌رود. ترکیبات نیترات‌شده مانند نیتروگلیسرین و تری‌نیترو تولوئن (TNT) منفجر شونده هستند.
اسید نیتریک به‌عنوان ماده اکسنده در سوخت موشکها و هیدرازین و مشتقات آن نیز برای سوخت موشکها به کار می‌روند. نیتروژن مایع با عمل تقطیر هوا به دست می‌آید. در فشار جو، نیتروژن در دمای 195.8- درجه سانتی‌گراد مایع می‌شود.

/ 0 نظر / 4 بازدید