نوبت‌کاری

با این که کار شیفتی در نگاه اول شاید متنوعتر از کار یکنواخت در روز باشد و حتا در فیش حقوقی کسی که شیفتی کار می‌کند مبلغی به عنوان حق شیفت یا نوبت‌کاری پرداخت می‌شود، ولی نوبت‌کاری پیامدهای بد خودش را روی همه دستگاهها و اندامهای بدن می‌گذارد و شاید در بلند مدت همین افزایش ناچیز حقوق را باید برای درمان بیماریهایی که در سالهای آینده دچارشان می‌شوی و چه بسا از علت اصلی آنها هم خبر نداشته باشی، پرداخت کنی: ضعیف شدن سامانه ایمنی، طوری که با کمی گرم و سرد شدن سرما می‌خوری، ضعیف شدن اعصاب که به زودرنج شدن، کم حوصله شدن، پرخاش‌گر شدن و... می‌انجامد، افزایش چین و چروک پوست، سیاه شدن زیر چشمها (که بسیاری از آنها ممکن است ناشی از افزایش مصرف سیگار در شب باشد) و حتا پیری زودرس و... از جمله پیامدهای زیان‌آور نوبت‌کاری هستند.
وقتی گذشته کارخانه خودمان را بررسی می‌کنم، می‌بینم که بیشتر حوادث کاری در شیفت شب رخ داده‌اند که دلیلی جز خستگی و خواب‌آلودگی نمی‌تواند داشته باشد. برای مثال، در واحد قوطی‌سازی سه مورد از چهار حادثه کار با دستگاههای پرس که به قطع‌شدگی انگشتان دست منجر شده‌اند، در شب رخ داده است.
حالا همه اینها را داشته باشید، زیرآب‌زنی یک عده پاچه‌خوار بی‌‌شعور را به آنها اضافه کنید؛ یک نفر با یک نفر دیگر لج دارد و چون هیچ غلطی نمی‌تواند بکند، گزارش چرت 10 دقیقه‌ای همکار خودش را به سرپرست یا مدیر بالادستی می‌دهد، حتا با موبایل فیلمش را ضبط می‌کند. به گوش مدیر کارخانه می‌رسد و مدیر کارخانه هم به این نتیجه می‌رسد که خواب را قدغن کند و فتوا می‌دهد که اگر از این به بعد کسی خوابید، اخراج! نتیجه این می‌شود که هیچ کس به هیچ کس دیگر اعتماد ندارد و یک جو مسموم در کل کارخانه به وجود می‌آید. (مشابه دوران کمونیسم در شوروی سابق!)
خداوند هم در قرآن کریم فرموده‌اند که "روز را برای کار و شب را برای خواب قرار دادیم" و بدیهی است که کار در شب و خواب در روز دردسر بیشتری دارد؛ ولی این حرفها را که یک سرمایه‌گذار نمی‌فهمد! البته نه این که نفهمد، ولی چاره‌ای جز این ندارد؛ وقتی می‌بیند کارخانه‌داری غیر از هزینه‌های جاری، هزینه‌های ثابتی دارد که چه تولید بکند و چه نکند باید آنها را پرداخت کند، صرفه را در تولید هر چه بیشتر و بیشتر می‌بیند. برای مثال یکی از این هزینه‌های ثابت، افت قیمت دستگاههاست. یا سود سرمایه که همیشه از سرمایه‌گذاری اولی در حال کم شدن است. بنا بر این باید با تولید بیشتر، هزینه‌های ثابتی که دو تا از آنها نام بردم را جبران کند. این می‌شود که کار شبانه‌روزی کارخانه جزء ثابت و همیشگی آن می‌شود. و چه بسا برگ برنده خیلی از کارخانه‌ها همین کار شبانه‌روزی و بدون وقفه باشد.

/ 0 نظر / 3 بازدید