قدر بدانیم.

آن چه در این پست آمده، از نهج‌البلاغه ترجمه محمد دشتی (از 1320 تا 1380 ه.ش) آورده‌ام. سخنانی از پیشوای شیعیان که شاید کمتر شنیده باشید. هرچند ترجمه محمد دشتی، روان‌ترین ترجمه‌ای است که تا کنون از کتاب امام علی دیده‌ام، اما در راستای پاسداشت هر چه بیشتر زبان فارسی، متن اصلی را اندکی ویرایش کردم. برای نمونه، "حیوان" را با جانور، "سقوط می‌کند" را با فرو می‌افتد، "جهالت" را با نادانی، "عمل خیر" را با کار نیک، "ترحم می‌کردند" را با مهر می‌ورزیدند و "عقل و فکر" را با خرد و اندیشه جایگزین کردم.


زمامدار کسی است که بر شتری سرکش سوار است؛ اگر افسار محکم کشد پرده‌های بینی جانور پاره می‌شود و اگر آزادش گذارد در پرتگاه فرو می‌افتد. (خطبه 3)

به خدا شکوه می‌کنم از مردمی که در نادانی زندگی می‌کنند و با گمراهی می‌میرند؛ در میان آن‌ها کالایی خوارتر از قرآن نیست اگر آن را آن گونه که باید بخوانند و متاعی سودآورتر و گرانبهاتر از قرآن نیست اگر آن را تحریف کنند؛ و در نزد آنان چیزی زشت‌تر از معروف و نیکوتر از منکر نمی‌باشد. (خطبه 17)

از خدا آن گونه بترسید که نیازی به عذرخواهی نداشته باشید؛ کار نیک انجام دهید بدون آن که به ریا و خودنمایی دچار شوید. زیرا هر کس کاری برای غیر خدا انجام دهد، خدا او را به همان غیر واگذارد. (خطبه 23)

و نشانه رنج دنیا آن که آدمی جمع‌آوری می‌کند آن چه را که نمی‌خورد و می‌سازد بنایی را که در آن خانه نمی‌کند... و نشانه دگرگونی دنیا آن که کسی که دیروز مردم به او مهر می‌ورزیدند، امروز حسرتش را می‌خورند و آن کس را که حسرتش می‌خوردند، امروز به او مهر می‌ورزند. (خطبه 114)

چقدر زنده به مرده برای پیوستن به آن نزدیک است و چه دور است مرده‌ای که از زنده جدا شده است. (خطبه 114)

شنیدن همه چیز دنیا بزرگتر از دیدن آن است و دیدن هر چیز از آخرت، بزرگتر از شنیدن آن است. پس کفایت می‌‌کند شما را شنیدن از دیدن. (خطبه 114)

کسی که از خرد خویش بهره‌مند نگردد برای پند گرفتن از خرد و اندیشه دیگران ناتوان‌تر است. (خطبه 120)

آگاه باشید نام نیکی که خدا برای کسی میان مردم قرار دهد، بهتر از مالی است که برای دیگران باقی می‌گذارد که او را ستایش نمی‌کنند. (خطبه 120)

در دنیا چیزی نیست مگر آن که صاحبش به زودی از آن سیر و از داشتنش دلگیر می‌شود جز ادامه زندگی، چون در مرگ آسایشی نمی‌بینند. (خطبه 133)

بدانید که میان حق و باطل جز چهار انگشت فاصله نیست. (پرسیدند معنای آن چیست؟ امام انگشتان خود را میان چشم و گوش گذاشت و فرمود:) باطل آن است که بگویی "شنیدم" و حق آن است که بگویی "دیدم". (خطبه 141)

.............................................
آن چه که در گذشته درباره امام علی در وبلاگ فخیمه نوشته شده:

تک‌جمله‌هایی از نهج‌البلاغه

 از امام غدیر

 علی چه می‌گوید؟

/ 0 نظر / 36 بازدید