کارخانه‌نوشت 11

دوشنبه شب 22/6/89

امشب یکی از آن معدود شب‌هایی است که چندان سر حال نیستم؛ نه این که روزش نخوابیده باشم یا ناخوش شده باشم یا کسی حرفی زده باشد، بدون هیچ دلیل خاصی آستانه تحریک‌پذیری‌ام پایین آمده است. کافی است از قیافه یا حرفهای کسی خوشم نیاید یا حس کنم از طرف کسی امواج منفی فرستاده می‌شود یا خط تولید به هم ریخته است یا هر عامل ناخواسته دیگر که باب میلم نباشد، آن وقت است که خیلی زود از کوره در می‌روم و ممکن است چند نفری را آباد کنم... شاید جمله‌بندی خاص این یادداشت ناشی از همین حال بخصوصم باشد، شما دیگر گیر ندهید!
حتا در این میان هادی.م هم کم و بیش فهمید مثل همیشه شاد و بشاش نیستم و از دلیل تو هم بودنم پرسید. گفتم که مشکل خاصی نیست. فکر می‌کرد از سنگینی کار باشد و گفت اگر به کمکش نیاز داشتم، ندا بدهم.
خوشبختانه هر چه بود به خیر گذشت. شرایط به گونه‌ای بود که مجبور به استفاده از قوه قهریه نشدم. نه کسی سیگنال بد می‌فرستاد و نه کسی بود که کارش را به خوبی انجام نداده باشد. یکی دو ساعت که بدون هیچ عامل تحریک‌کننده سپری شد و غرق در کار شده بودم، حالم بهتر شد. یعنی از ساعت 18:30 تا 2 بامداد فرصت چند دقیقه نشستن پیدا نکردم و بیشتر به اتفاق مدیر تولید و عقبه‌اش سرگرم بهینه‌سازی شرایط فرایند خنثـــی‌سازی بودم. مهندس شهرام.خ در بررسی آمار تولید هفتگی متوجه افت 5درصدی هفته اخیر می‌شود. در بررسی‌های انجام‌شده معلوم شده بود که سپـــراتورهای واش روغن رد می‌کنند. در حالی که نباید این طور باشد. همان طور که گفته بودم کار هر سپـــراتور واش این است که روغن را از آب‌صابون جدا می‌کند. حال اگر در آب‌صابون جداشده روغن وجود داشته باشد یا فرایند مشکل دارد یا دستگاه سپـــراتور. چون از کارکرد درست سپـــراتورها مطمئن بودیم، شکی نبود که فرایند مشکل داشت.
اندازه‌گیری درصد چربی آب خروجی سپـــراتور نشان از وجود 3درصد چربی داشت. مقداری که با افت روغن در کل فرایند تصفیه برابری می‌کرد. یعنی 3درصد از روغن به همراه صابون وارد فاز آبی می‌شد. که نباید می‌شد. درصد چربی آب خروجی سپـــراتور می‌بایست کمتر از 5/0 درصد باشد. برای این که حق مطلب را به درستی ادا کنم، توضیح این که: اگر فرایند تحت کنترل نبود و با همین روند ادامه پیدا می‌کرد، در یک 24 ساعت بیش از 3میلیون تومان روغن وارد پساب می‌شد. این رقم را ضرب‌در روزهای هفته و... بکنید تا کمی تن‌تان مثل ما بلرزد. برای همین لازم بود هر چه زودتر جلوی زیان را گرفت. برای همین مهندس شهرام تا ساعت 5 صبح با ما بود و تا به جواب نرسید و مطمئن نشد که سپـــراتور دیگر روغن رد نمی‌کند، خانه‌شان نرفت. 4:30 صبح در حالی در واحد پـــرکن بودم تا آماده شدن یکی از مخازن روغن جامد را به آنها اطلاع بدهم و البته یک لیوان چایی با آنها نوش جان کنم، به گوشی موبایلم زنگ زد و خواست که بروم پیشش در اتاقک تولید در تصفیــــه‌خانه. تا رسیدم، در حضور جانشین‌های اول و دومش، از پشت میز بلند شد، به سمت من آمد و مثل دانشمندانی که به کشف بزرگی نایل شده باشند، پس از یک دیده‌بوسی مختصر، موفقیت به دست‌آمده را تبریک گفت و ضمن این که کلی سپاسگزاری کرد، خواست درباره پیشنهاد آخری‌ام که کمک زیادی به بهبود فرایند کرده بود، کمی توضیح بدهم. پاسخ من هم حدود 20 دقیقه طول کشید. تا حدودی قانع شد. در حالی که مهران.خ و عباس.پ کف‌شان بریده بود. عباس.پ یکی از باسابقه‌ترین نیروهای تصفیــــه‌خانه و در عین حال محترم‌ترین آنهاست. به نوعی از پیش‌کسوتان به شمار می‌رود. بماند که همچنان عادت زیرآب‌زدن را دارد. پر تجربه است، ولی چون سواد چندان بالایی ندارد، در این جور مواقع چیزی برای گفتن ندارد و بیشتر هاج و واج به دیگران نگاه می‌کند.
قبل از این که این پرسش و پاسخ عالمانه را برای‌تان شرح بدهم، اجازه بدهید نحوه رفع عیب فرایند را شرح بدهم. مشکل یادشده با دو پیشنهاد مهندس شهــرام و دو پیشنهاد من حل شد. راه حل مهندس، یکی کاهش مقدار اسید فسفریک افزودنی به روغن خام از ppm 1400 به ppm 1000 بود و دیگری کاهش بومه سود از 22 به 14. یعنی به جای خنثـــی‌سازی روغن با سود 16درصد، از سود 5/9درصد استفاده شد. یادآوری کنم که اسید فسفریک قبل از سود و برای صمــغ‌گیــری، به روغن افزوده می‌شود. صمــغ‌گیــری و خنثـــی‌سازی با هم انجام می‌شوند.
راه حل‌های من با این استدلال بودند که چون سپـــراتور واش، روغن و آب‌صابون را بر پایه اختلاف دانسیته از هم جدا می‌کند، اگر کاری بکنیم که این اختلاف دانسیته بیشتر شود، جداسازی آنها بهتر انجام می‌شود و روغن وارد فاز آبی نخواهد شد. این کار هم با دو روش انجام شد: یکی افزایش دمای روغن از 80 به 90درجه و کاهش دمای آب واش از 90 به 70درجه. و دیگری استفاده از آب‌نمک به جای آب خالص برای استخراج صابون از روغن. استفاده از آب نمک به طور معجزه‌آسایی مشکل‌مان را برطرف کرد. مهندس شهــرام، راه‌حل اصلی را افزودن نمک (NaCl) به آب شستشو می‌دانست. (1)
همین دیشب به یکی دو  نکته ساده و در عین حال جالب هم پی بردم. البته این نکته‌ها فقط به درد شیمیست‌ها می‌خورند و چه بسا هر شیمیستی آنها را بداند. در واکنش تیتراسیون، اگر تیتران یک قلیا باشد، شناساگری باید انتخاب شود که در PH قلیایی تغییر رنگ بدهد و اگر تیتران اسید باشد، شناساگر باید در PH اسیدی تغییر رنگ بدهد. نکته دیگر این که، PH آب سختی‌گیری‌شده از آب معمولی بیشتر است. که نمی‌دانم چرا به اشتباه برعکس فکر می‌کردم...
در مجموع چون تا صبح سرگرم بررسی فرایند خنثـــی‌سازی و تغییر شرایط آن تا رسیدن به شرایط بهینه بودیم، چندان متوجه گذر زمان نشدم. چون به جواب هم رسیدیم، کمی به خود بالیدیم. دراین میان، مهندس شهــرام هم گاهی گریزی به ده سال پیش می‌زد و از خاطراتش می‌گفت؛ از تجربیاتی که در این چند سال به دست آورده بود و از آدمهای بی‌وجدانی که دیده بود. از قدرنشناسی‌های دیگران و از سرد و گرم روزگار...
از نیمه شب به بعد، بوی روغن معدنی سوخته در تصفیــــه‌خانه پیچیده بود و همه را آزار می‌داد. روغن معدنی که به احتمال زیاد از خانواده آلکان‌هاست در بی‌بــوکننده‌ها برای داغ کردن روغن خوراکی و رساندن دمای آن به 240درجه به کار می‌رود. مدتهاست که دیگ روغن معدنی بی‌بــو‌ بچ این مشکل را دارد و هر از گاهی، روغن کم می‌کند. روغن آن در تماس با مشعل می‌سوزد و بخارات سمی آن به حلق ما فرو می‌رود. هیچ کس هم به دردش نمی‌رسد. البته چون درهای آزمایشگاه را بسته بودم و فن‌ تهویه آن را روشن بود، بوی نامطبوع در آن‌جا به مشام نمی‌رسید.


پی‌نوشت:
1) چرا با استفاده از آب‌نمک به جای آب خالص، جداسازی صابون (RCOONa) از روغن (تری‌گلیسیرید) بهتر انجام می‌شود و روغن وارد فاز آبی نمی‌شود؟ منتظر جواب‌های شما شیمیست‌ها هستم.

/ 0 نظر / 3 بازدید