لکه‌بری (بخش دوم و پایانی)

1) برای لکه‌زدایی رنگها باید بدانیم که چندین نوع رنگ وجود دارد که برای هر یک از آنها باید روش خاصی به کار برد:
1: لکه رنگهای با پایه آبی (مانند‌ آبرنگ): زدودن لکه رنگهای آبی ساده است؛ برای این کار، ابتدا باید لکه رنگ را با آب سرد بشویید و سپس با آب نیمگرم و پودر رختشویی آب بکشید.
2: لکه رنگهای پلاستیکی: ابتدا اضافی رنگ را بتراشید و روی آن کمی نفت بمالید، سپس آن را با پنبه پاک کنید و سرانجام با آب گرم و صابون آبکشی کنید.
3: لکه رنگهای روغنی: پاک کردن لکه‌های کهنه و خشک تقریباً ناممکن است؛ اما اگر هنوز خشک نشده است باید چنین کرد: پنبه آغشته به تربانتین را روی لکه بمالید و آن را با پنبه دیگری پاک کنید. این کار را چندین بار تکرار کنید و باقی‌مانده رنگ را نیز با آب گرم و پودر لباسشویی از بین ببرید.

2) برای پاک کردن لکه رژ لب می‌توان با مالیدن خمیر دندان و سپس شست و شو، آن را به طور کامل از بین برد. روش دیگر، استفاده از الکل است.

3) برای از بین بردن لکه چسب مایع از روی فرش یا موکت، پارچه‌ای را درون سرکه فرو ببرید و آن را روی لکه چسب بگذارید، به زودی چسب سفتی خود را از دست می‌دهد و نرم خواهد شد و به آسانی جدا می‌گردد.

4) اگر لباس شما در اثر گرمای زیاد اتو سوخته و زرد شده است، یک پیاز را دو نیم کنید و روی پارچه بمالید. سپس آن را در آب سرد به مدت چند دقیقه خیس کنید و بشویید. خواهید دید که لکه‌های زرد زدوده می‌شوند. (همین روش را برای از بین بردن لکه اتو روی فرش یا موکت می‌توان به کار برد.)

/ 0 نظر / 3 بازدید