کوانتوم

مطلب زیر، از یکی از وبلاگهای دانشجویی اقتباس شده (درباره درس دینامیک) و با کمال تعجب این نوشته‌ها درباره درس شیرین کوانتوم نیز صدق می‌کنند. با هم این یادداشت را می‌خوانیم:

ببینید ما یه درسی داریم به اسم کوانتوم که مشکلترین و جفنگترین درس شیمیه و هر کی هم پاس کرد میتونه بگه من یه نیمچه شرودینگرم. می‌خوام درباره این درس و امتحانی که من دادم و ابعاد وجودیش (؟) صحبت کنم.

تعریف: نماد سختی و درشتی. نفوذناپذیر. نوعی سد که برعکس مشابه‌هایش در ایران هیچ سوراخی ندارد. گربه‌کش دم حجله در ساحت مقدس دانشگاه. جزیره ناشناخته‌ای که بعد از پاس شدنش هم کشف نمی‌شود.

شرح امتحان: در تمام فرجه اگر آن را بخوانید باز چیزی عایدتان نمی‌شود. هر چه بیشتر می‌خوانید بیشتر می‌فهمید که تر خواهید زد این امتحان را. در شب این امتحان، در تخیلات بچه‌ها شکلهای چپ اندر قیچی رژه می‌روند که در بیشتر مواقع هیچ ربطی به کوانتوم ندارند. در روز امتحان و چند ساعت پیش از واقعه بزرگ کام بچه‌ها خشک سوخاریست و هیچ صدایی ازشان در نمیاید. اوج این اضطراب چند دقیقه قبل از امتحان است که جلوی توالت صف طویلی مشاهده می‌شود.

شروع امتحان: سؤالها پخش می‌شوند و شما چهره بهت‌زده بچه‌ها را که از شدت حیرت دو شاخ بر سرشان جوانه زده است می‌بینید تا ورقه به دست خود شما می‌رسد. در این زمان است که شما با عالم ناشناخته کوانتوم آشنا می‌شوید. به محض دیدن سؤالها نباید نگران شوید. با خواندن سؤالها متوجه می‌شوید که هیچ‌کدام از آنها را نمی‌توانید حل کنید و به نظر شما هیچ‌کدام از آنها هیچ ربطی به کوانتوم ندارند، در صورتی که نظر شما مهم نیست و این حالت به طور متوسط حدود 1 ساعت طول می‌کشد. تا اینکه بعد از حدود 50 بار خواندن سؤالها تازه یه چیزهایی به کله‌تان خطور می‌کند و شروع به نوشتن می‌کنید ولی احساس می‌کنید جز چرت و پرت و فحش برای استاد چیزی نمی‌نویسید و اینها هیچ‌کدام جواب سؤالها نیست ولی مجبورید برای سیاه کردن ورقه این کار بیهوده را انجام دهید تا استاد چیزی برای تصحیح کردن در ورقه شما پیدا کند. شما تا آخر امتحان تقریبآ یه چیزهایی برای هر سؤال به صورت گل و بلبل نوشته‌اید و هرچه که به پایان جلسه نزدیکتر می‌شوید بر میزان ترس شما از افتادن اضافه می‌شود.

بعد از امتحان: شما با حالت ناله و زار و فغان و البته شلوار خیس از جلسه بیرون می‌آیید و به داشتن درس کوانتوم در ترم بعد فکر می‌کنید و دنیا برایتان یک جور دیگر است. ولی در اینجور مواقع شما می‌توانید به نیمه پر لیوان هم نگاه کنید. چطور؟ شما از امتحان بیرون میایید به صورت ناله ولی در کمال تعجب می‌بینید که تمام همکلاسیهای شما هم با شلوارهای خیس رو به رویتان ایستاده‌اند و به شما نگاه می‌کنند و شما با زیر نمودار رفتن نمره‌ها حتمآ یه نیمچه شانسی برای پاس کردن کوانتوم خواهید داشت و با نمره پر افتخار 10 پاس می‌شوید.

تمام.

/ 0 نظر / 10 بازدید