زندگی ما

دوران ما دوران پرتناقضی است. ساختمانهایمان بلندتر و خلق وخویمان کوتاهتر (تنگ‌تر) است. آزادراهها  بزرگتر و پهنتر ولی افق نظرها کوچکتر و باریکتر شده‌اند . بیشتر خرج می‌کنیم ولی کمتر داریم، بیشتر خرید می‌کنیم ولی کمتر لذت می‌بریم. خانه‌های بزرگتر و خانواده‌های کوچکتری داریم، راحتی بیشتری داریم ولی وقتمان کمتر شده است، مدارک و رتبه‌های بیشتری اخذ می‌کنیم ولی درکمان اندک است، دانش‌هایمان بیشتر ولی قضاوتهایمان سطحی‌تر، مهارتهایمان بیشتر ولی مشکلاتمان هم بیشتر شده، دارو و درمان دچار کثرت ولی شفا دچار نقصان است.

بسیار باده‌گساری می‌کنیم، بسیار دخانیات مصرف می‌کنیم، اوقات بسیاری را به بی‌قراری می‌گذرانیم و به ندرت می‌خندیم. به سرعت رانندگی می‌کنیم، به‌شدت دچار خشم می‌شویم، تا دیر وقت بیدار می‌مانیم و با خستگی کامل بر می‌خیزیم. خیلی کم مطالعه می‌کنیم، خیلی زیاد تلویزیون تماشا می‌کنیم و خیلی به ندرت دعا می‌کنیم . مالکیت‌هایمان را چند برابر کرده‌ایم ولی ارزشهایمان را ضعیف. زیاد حرف می‌زنیم، به ندرت عشق می‌ورزیم ولی غالبا ابراز نفرت می‌کنیم.

 آموخته‌ایم چگونه زاد و توشه زندگی تهیه کنیم ولی یاد نگرفته‌ایم که چگونه زندگی کنیم. سالها را به زندگی اضافه کرده‌ایم ولی زندگی را با سالها نیامیخته‌ایم. در طریق رفت و آمد به کره ماه موفق بوده‌ایم ولی برای گذشتن از کوچه‌ای جهت دیدار یک همسایه جدید دچار مشکل هستیم. فضای خارج را فتح کرده‌ایم ولی موفق به گشودن فضای داخل نشده‌ایم. ما کارهای بزرگتر به انجام رسانده‌ایم ولی برای انجام کارهای بهتر عاجزیم.

هوا را پاکیزه ساخته‌ایم ولی روح را آلوده‌ایم. بر نیروی اتم غلبه کرده‌ایم ولی بر پیشداوری‌هایمان پیروز نشده‌ایم. بیشتر می‌نویسیم ولی کمتر می‌آموزیم. بیشتر برنامه‌ریزی و کمتر اجرا می‌کنیم. یاد گرفته‌ایم که همیشه عجله کنیم ولی صبر را نیاموخته‌ایم. کامپیوترهای بیشتری می‌سازیم که ظرفیت ذخیره انبوهی از اطلاعات را دارند و قادرند نسخه‌های بیشتری از این اطلاعات را به همه جا برسانند ولی درک و تفاهم، کمتر و کمتر شده است.

زمانه، زمانه غذاهای سریع و هاضمه‌های کند است، مردان بزرگ ولی شخصیتهای کوچک، سودهای باد آورده و خویشاوندیهای کم عمق و نیم بند. روزگاری است که درآمدها دو برابر شده ولی در عین حال طلاق‌ها نیز بیشتر شده، خانه ها لوکس‌تر و مدرن‌تر ولی کاشانه‌ها ویران است.

روزگار سفرهای سریع، پوشکهای یک‌بار مصرف، دورانداختن اخلاق، شهرت‌های یک‌شبه و هیکل‌های چاق؛ و قرص‌هایی که همه کار می‌کنند از شاد کردن تا ساکت کردن و کشتن. این روزها ویترین‌ها پر وپیمان ولی پستوها خالی و سوت و کور است. ‏زمانه‌ای است که فناوری به‌راحتی این نوشته را در دسترس شما قرار می‌دهد و شما مختار هستید که این ادراکات را در اختیار دوستانتان قرار دهید و یا به سادگی دکمه حذف را فشار دهید.

یادتان باشد بایستی برای آن کسانی‌که دوست دارید وقت صرف کنید، زیرا برای همیشه در کنار شما نخواهند بود. به خاطر داشته باشید به فردی که با ترس و احترام به شما می‌نگرد کلمه‌ای محبت‌آمیز بگویید، زیرا همان فرد کوچک به‌زودی رشد کرده و جانب شما را رها خواهدکرد. یادتان باشد که آغوش گرم و گشوده‌ای برای کسانی‌که نزدیک شما هستند، داشته باشید زیر این تنها هدیه‌ای است که می‌توانید از صمیم قلب و بدون ذره‌ای هزینه اعطا نمایید.

چه زیباست که وقتی را برای دوست داشتن، زمانی برای سخن گفتن و مبادله افکار ارزشمندی که به ذهنتان رسیده اختصاص دهید.

 ‏چگونه ‏جوان ‏بمانیم:

ارقام ‏غیر ‏ضروری ‏را ‏رها ‏کنید، ‏ارقامی ‏از ‏قبیل ‏سن‏، ‏وزن ‏و ‏قد. اجازه دهید اطبا نگران این عددها باشند. برای همین نگرانی شما حق ویزیت می‌پردازید.

دوستان شاد و سرزنده را حفظ کنید زیرا :    افسرده‌دل افسرده کند انجمنی را

/ 0 نظر / 4 بازدید