رنگ مو

یادداشت زیر را از یکی از وبلاگهای شیمیایی! گرفتم و با وجود این که پر محتوا و پر بار نیست، ارزش یک بار خواندن دارد:
امروزه بیش از 75 درصد خانمها و شمار زیادی از آقایان موهای خود را رنگ می‌کنند. اولین رنگ موی بی‌خطر در سال 1909 توسط شیمیدان فرانسوی به نام یوگن شالر با استفاده از پارا فنیلن دی آمین ساخته شد. این فرایند نتیجه زنجیره‌ای از واکنشهای شیمیایی بین مولکولهای مو و رنگدانه‌ها درحضور پر اکسید و آمونیاک می‌باشد.
بخش عمده مو از کراتین ساخته شده است؛ کراتین نوعی پروتئین است که در پوست و ناخنها نیز یافت می‌شود. دو پروتئین دیگر نیز در مو وجود دارد که نسبت کمی آنها در موی هر فرد رنگ طبیعی موهای او را تعیین می‌کند. یوملانین سبب ایجاد رنگهایی با درجه مشکی تا قهوه‌ای می‌شود در حالی که فائو ملانین مسئول ایجاد رنگهایی در محدوده طلایی تا قرمز می‌باشد. حال اگر هیچ کدام از این دو نوع ملانین وجود نداشته باشند موها به رنگ سفید یا خاکستری در می‌آیند.
رنگهای طبیعی: انسانها از هزاران سال پیش موهای خود را با استفاده از رنگهای طبیعی و معدنی رنگ می‌کردند؛ برخی از مواد طبیعی شامل رنگدانه هستند (مانند حنا و پوست گردو) و برخی دیگر نیز شامل سفید کننده‌های طبیعی می‌باشند که موجب ایجاد واکنشهایی می‌شوند که رنگ مو را تغییر می‌دهند. رنگهای طبیعی محور مو را با رنگ می‌پوشانند و برخی از این رنگها پس از چند بار شستشوی مو از بین می‌روند، ولی لزوما بی‌خطرتر از رنگهای شیمیایی نیستند. البته به طور قاطع نمی‌توان رنگهای طبیعی را به رنگهای شیمیایی ترجیح داد به ویژه که ممکن است عده‌ای به آنها آلرژی داشته باشند.

/ 0 نظر / 6 بازدید