کارخانه‌نوشت 28

دو نفر از نیروهای پیمان‌کار در حال نصب سقف انبار محوطه. این سقف زمستان پارسال در اثر بارش سنگین برف فرو ریخت و بیشتر از 20 تن روغن بسته‌بندی‌شده و زبان‌بسته را ضایعات کرد. باور کنید اگر زمستان امسال از راه نرسیده بود و به خاطر باران و برف ترسی وجود نداشت، این سقف هنوز درست نمی‌شد.

 

نمایی دیگر از کارخانه. عکسی که از طبقه ششم برج بی‌بـو مــداوم و در حالی که دست‌هایم به خاطر ترس از افتادن موبایل می‌لرزیدند، گرفته شد:

 

بدون شرح:

 

دوربین مدار بسته‌ای که 15 یا 16 تا از آنها به نگهبان‌ها در کنترل محوطه کارخانه کمک می‌کنند.

 

دستگاه سپراتـــور (نام تجاری‌اش را نمی‌برم.) با گنجایش 7000 هزار لیتر روغن در ساعت. جداسازی صابون تشکیل‌شده در فرایند خنثی‌شازی از روغن به وسیله نیروی گریز از مرکز این دستگاه انجام می‌شود:

 

جعبه آچار چرخ‌دار که به آسانی جا به جا می‌شود و به ابتکار نیروهای نت واحد بسته‌بندی ساخته شده. (همیشه رابطه نزدیکی بین نوآوری و راحت‌طلبی بوده. اگر نگوییم همه، ولی بسیاری از نوآوری‌های بشر برای راحتی بیشتر خودش بوده.)

 

مخزنی که می‌بینید gas holder نام دارد. گاز هیدروژن تولیدشده از الکترولیز آب، در این مخزن جمع‌آوری می‌شود و پس از عمل کردن کلید مربوط، دستگاه کمپرسور روشن می‌شود و در نهایت گاز در مخازن 11bar ذخیره می‌شود.

 

دستگاه لیبل‌زن ساخت ایران و کپی‌شده از مشابه ایتالیایی. دستگاه پرکن مربوط به این لیبل‌زن 32 نازل دارد و تا 6000 پت روغن در ساعت در حجم‌های متفاوت می‌تواند پر کند. دستگاهی که شاید مشابه آن را "محمد میمنت" در کارخانه‌شان داشته باشند.

 

سرویس‌های کارخانه ما. 4 مینی‌بوس هیوندای که در دو نوبت جداگانه، نیروهای واحد بسته‌بندی و روغن را جا به جا می‌کنند. نیروهای بسته‌بندی 6:30 تا 18:30 کار می‌کنند و نیروهای روغن از 7:30 تا 19:30. اختلاف یک ساعته در شروع کار ناشی از کمبود سرویس است. ولی ابتکار خوبی است.

 

نمایی از درون واحد تصفیــه‌خانه. مخازن 35 تنی برای ذخیره روغن‌های خنثی و بی‌رنگ شده به کار می‌روند. گفته می‌شود در ساخت مخازن ذخیره‌سازی مواد اولیه یا فراورده‌ها، ارتفاع مخزن باید دو برابر شعاع آن باشد تا بیشترین گنجایش را داشته باشند و مواد کمتری در ساخت آنها مصرف شود. اصلی که در این‌جا به دلیل کمبود جا رعایت نشده است.

/ 0 نظر / 2 بازدید