کارخانه‌نوشت (2)

روغن سرخ‌کردنــی از جمله روغنهای مخلوط است که ترکیب آن به موجودی روغن خام کارخانه بستگی دارد. در حال حاضر، ترکیب 70درصد پــالم اولئین و 30 درصد آفتابگـــردان کار می‌شود. از همان صبح با تحویل گرفتن شیفت و دیدن خروجی بی‌بــوکننده که پــالم اولئین بود، فهمیدم امروز باید برای واحد پـــرکن روغن سرخ‌کردنــی آماده کنیم. آماده کردن روغن سرخ‌کردنــی همیشه دل‌شوره‌های خاص خودش را دارد؛ محاسبات باید طوری باشند که به پــالم اولئین یا آفتابگـــردان بیشتری نیاز نباشد. اضافه کردن مقدار مورد نیاز هر یک از آنها به جور شدن خیلی از عوامل دارد که خودم هم حوصله شرح آنها را ندارم.
دنگ و فنگ‌های آماده کردن روغن سرخ‌کردنــی یک طرف، سر و کله زدن با اپراتور بی‌بــوکننده هم از آن مصیبتهایی است که چاره ای جز کنار آمدن با آن ندارم؛ "داش‌غلام" که امروز به تنهایی بی‌بــوکننده را می‌چرخاند، مادامی که هر حرفی را سه بار برایش تکرار نکنی، خودش هم سه بار تکرار نکند، نمی‌داند باید چه کار کند. "داش‌غلام" شاید بیشتر از سه سالی باشد که در بی‌بــوکننده کار می‌کند، آن هم فقط یک کار از پیش تعریف‌شده، و طبعا باید بتواند چشم‌بسته کارش را به خوبی انجام بدهد، ولی بعضی وقتها کفر همه را به خوبی در می‌آورد.
از شما چه پنهان، دو روز روزکاری را روزه نمی‌گیرم، یعنی در توانم نیست که روزه بگیرم. هستند کسانی که با تحمل گرمای جان‌سوز تصفیــــه‌خانه و کار دوازده ساعته همه سی روز را روزه می‌گیرند. و در این میان چقدر از کسانی که آشکارا روزه‌خواری می‌کنند و حرمت روزه‌دارها را نگه نمی‌دارند، بدم می‌آید. یکی از آنها م.منصوری، مدیر بی‌خیال و بی‌قید و بند خدمات بود که ساعت 14 آمده بود نگهبانی تا خواب از چشمش بپرد. یا شاید به نگهبانها ثابت کند که نمی‌خوابد. من هم رفته بودم یک لیوان چای بخورم. می‌گفت که "من نه عربم، نه خر که روزه بگیرم." و زیرچشمی به من نگاه ‌کرد تا جوابش را بدهم. چیزی در جوابش نگفتم. مدتهاست که حوصله جر و بحث با این‌جور آدمها را ندارم. پیش از این قضیه، سرپرست چاپ را دیدم که به شوخی یا جدی دلیل تصمیم دو روز پیش مدیر کارخانه مبنی بر جریمه تصفیـــه‌چی‌ها را روزه گرفتن و نرسیدن نیکوتین به مغزش می‌دانست. می‌گفت خدا را خوش نمی‌آید هم روزه گرفت و هم به شخصیت دیگران بی‌احترامی کرد. نمی‌دانم تحلیلش از این ماجرا چقدر درست است.
هر شیفت آزمــایشگاه تصفیــــه‌خانه دو نیرو دارد، یک کارشناس شیمی برای مسئول آزمــایشگاه و یک نمونه‌گیر. هر از گاهی، یک یا دو سال یک‌بار شیفت‌هایمان را به هم می‌ریزند تا با هم و نیروهای _پرمدعای_ تصفیــــه‌خانه زیاد رفیق نشویم. "مجید" که با من کار می‌کند، چون زیاد مرخصی می‌رود به "مجید جیمی" معروف شده است. از زیر کار هم زیاد در می‌رود. لپ‌هایش از پشت سرش دیده می‌شوند و فکر می‌کند خیلی زرنگ است. ولی من اصلا چنین فکری درباره‌اش نمی‌کنم. پاهایش پرانتزی‌اند () و بعضی وقتها هم زانو درد را بهانه مرخصی می‌کند. رسیدن به داد پدرش که از دست پسرعموها کتک خورده، معامله ماشین، مسافرت، زایمان خانمش و... از جمله دروغهایی هستند که برای مرخصی گرفتن می‌آورد. اصولا دروغ زیاد می‌گوید. آخرین دروغ بزرگش همین امروز بود که می‌گفت قرار است با پدرش، شترمرغ پرورش بدهد و باید برود تبریز دوره ببیند. سیگار هم خیلی می‌کشد، روزی یک بسته. جالب این‌جاست که سیگار کشیدن کوچکترین تاثیری روی سفیدی دندانها یا چین و چروک صورتش نگذاشته است. از اندرونش خبر ندارم. علاقه وافری به ترشی‌جات دارد که فکر می‌کنم دلیل این علاقه و البته سردردهایش، فشار خون بالایش باشد. دکترش هم چنین نظری دارد! همین طوری، علی‌الحساب زیرآب هر کسی را که کارش ایراد داشته باشد، می‌زند. دهانش چفت و بست ندارد. یکی از آن خاله‌زنکهای کارخانه است. تقصیری هم ندارد، این طوری عادت کرده است و دست خودش نیست. چند وقتی می‌شود که هر حرفی را در حضورش نمی‌زنم...

/ 0 نظر / 2 بازدید