کارخانه‌نوشت 15

یکشنبه‌شب ٢٨/۶/٨٩

پس از حدود دو هفته غیبت ناموجه، "مجید جیمی" بدون این که به کسی خبر داده باشد، آمده بود تا از امشب کارش را از سر بگیرد. پرورش بلدرچین را باید به یکی دیگر از دروغ‌های بزرگش اضافه کرد. تازه، خودش را هم از تا نمی‌انداخت. در نامه کوتاهی برای مدیرمان نوشته بودم به دلیل بی‌نظمی در ورود و خروج، دروغ‌گویی و غیبت ناموجه نامبرده، از پذیرشش معذورم. دیشب هم در جلسه کوتاهی که سه نفری با هم داشتیم، بر حرف قبلی‌ام تاکید کردم. قرار شد امروز تصمیم نهایی گرفته شود...
وقتی که به آزمایشگاه برگشتم، همه دوره‌ام کردند و از نتیجه مذاکرات پرسیدند. حتا از نامه به اصطلاح محرمانه‌ام هم خبر داشتند. حس کنجکاوی بدجوری آزارشان می‌داد. تا یکی دو ساعت بعد، جلسه 20 دقیقه‌ای رهایم نمی‌کرد. ذهنم درگیر آن بود.
مصطفا.ر از شیفت C آمده بود تا هم نبود مجید را جبران کند و هم 12 ساعت اضافه‌کاری لوله کند. اصلا به روی خودش هم نمی‌آورد که بیشتر برای اضافه‌کاری آمده تا کمک به من. چندان با هم سر سازگاری نداریم و آب‌مان در یک جو نمی‌رود. نه این که پسر بدی باشد، فقط کمی قُد است و هر حرفی را خیلی زود به خودش می‌گیرد. بعد هم هی باید نازش را کشید تا رضایت بدهد. کاری که من اصلا بلد نیستم.
امشب عروسی امین.ر بود. عروسی اکبر.ا هم همین هفته در پیش داریم. در کارخانه ما رسم بر این است که هر کس می‌خواهد ازدواج کند، کارت دعوتش را در تابلوی اعلان نگهبانی می‌زند تا همه باخبر بشوند. از آن جایی که یکی از شروط استخدام نیروهای جدید، سن کمتر از 25 سال است، خیلی‌ها مجردند و هر سال، چندتایی جشن عروسی برگزار می‌شود. خیلی‌ها هم خوره این‌جور مراسم هستند و هر طور شده در آنها شرکت می‌کنند. البته هر چه زمان بیشتری می‌گذرد، از تعداد مجردها کم می‌شود و به طبع، جشن‌های عروسی کمتری خواهیم داشت.
چه‌قدر از این آدمهایی که همیشه و در هر جایی که هستند، حرف از سوداگری و خرید و معامله و... می‌زنند، بیزارم. همیشه خودشان را مترصد فرصتی نشان می‌دهند که یا وامی بگیرند یا چهار تومانی کیسه کنند تا زرنگی‌شان را به رخ دیگران بکشند. در حالی که فقط حرف تحویل می‌دهند و هیچ پخی هم نیستند. تازه، همیشه سعی می‌کنند به دیگرانی که قصد خرید خانه یا خودرو یا هر جیز دیگری دارند، مشاوره هم بدهند. آدام اسمیت در قیاس با آنها هیچ حرفی برای گفتن ندارد و باید بکشد شانه خاکی!
واحد انبــــار همیشه چند نفری دارد که به دلیل کمردرد یا دست‌درد یا پارگی پرده شکمی یا هر مرض دیگری مرخصی استعلاجی گرفته باشند. آن هم به دلیل ماهیت کارشان که همان بارگیری باشد. نیروهای انبــــار ضمن این که بارگیری کامیون‌ها را به عهده دارند، تحویل محصول نهایی از واحد پـــرکن هم به آنها واگذار شده است. و چون بیشترشان با نحوه جا به جایی درست اجسام آشنا نیستند، پس از مدتی زهوارشان در می‌رود و برای مدتی خانه‌نشین می‌شوند. البته هر قسمتی از کارخانه عیب خودش را دارد؛ برای مثال بوی جوهر و حلال واحد چاپ که از چند فرسخی به مشام می‌رسد، سر و صدای زیاد و کار تکراری قوطــی‌سازی که هر کسی را تا مرز جنون پیش می‌برد، آلودگی هوا در تصفیه‌خانه، گرمای طاقت‌فرسا در دیگ بخار، تنهایی و بی‌کسی در الکتـــرولایزر، تعطیلی‌های زیاد واحد پـــرکن و کم‌تحرکی کار اداری که از جمله آنهاست.
مدتهای مدیدی است که در محافل و دور هم جمع شدن‌ها شرکت نمی‌کنم. این کار، غیر از غیبت دیگران، بحث و جدل‌های بی‌فایده، اتلاف وقت و پریشان‌ذهنی هیچ خاصیت دیگری ندارد. به همین دلیل، مطالعه روزنامه باطله و خلوت کردن با خودم را به گفت و شنودهای تمام‌نشدنی و بی‌نتیجه ترجیح می‌دهم. خواندن یک صفحه روزنامه یا مجله، از سه روز حرف‌های "پا منقلی" ارزش بیشتری دارد. (1)
امشب، یکی از معدود شب‌هایی است که آماده‌سازی روغن در پـــرکن به ما نمی‌خورد. همین‌طور، از معدود شب‌هایی که هم تصفیــــه‌خانه و هم پـــرکن از ابتدا تا پایان شیفت تعویض خط ندارند. تصفیــــه‌خانه تا صبح سویا کار می‌کند، پـــرکن هم پت یک لیتری و سه لیتری سرخ‌کردنـــی و قوطی 16ک سویا پر می‌کند. پـــرکن فقط احسان. ن را ندارد که به همراه یک نفر دیگر، در نمایشگاه پاییزه‌ای که کارخانه ما هر ساله در آن شرکت می‌کند و تولیداتش را بی‌واسطه به دست مشتری‌ها می‌رساند، به فروش مشغولند. امسال دو نفری که برای این کار انتخاب شده‌اند جزء خوش‌تیپ‌ها و خوش‌پوش‌ها هستند.
---------------------------------------

پی‌نوشت:
(1) حرف‌های پا منقلی به داستان‌های شیرینی گفته می‌شود که پای منقل و در جوار دوستان در حالی که در یک دست انبر و در دست دیگر بافور قرار دارد، در عالم هپروت بر زبان جاری می‌شود. این داستان‌ها با این که در ابتدا خیلی جذاب و جالب به نظر می‌آیند، ولی پس از تحلیل بیشتر پوچی و بی‌محتوایی‌شان بیشتر آشکار می‌شود. هیچ‌گاه تمام‌شدنی نیستند و در عین حال، هیچ خاصیتی هم ندارند.

/ 0 نظر / 3 بازدید