درباره وبلاگ

وبلاگ یا بلاگ چیست؟
وب + لاگ در یک جمله یعنی سایت اینترنتی شما. سایتی که در آن به کمک ابزارهای فرصت‌ساز هزاره سوم از اندیشه و احساس خود نسبت به آدم و عالم می‌نویسید؛ همه یا بخشی از خود واقعی یا آنچه می‌دانید و می‌خواهید را به اشتراک می‌گذارید. متن، صدا و تصاویر را به کار می‌گیرید تا در جامعه مجازی و با قلم مجازی به نوعی تعریف منسجم دست پیدا کنید. در وبلاگ از واقعیتهای پیرامون سخن می‌گوییم و جهان مجازی را هر چه بیشتر به واقعیت نزدیک می‌کنیم.
درباره تعریف وبلاگ موارد دیگری نیز باید افزود تا به بخش گسترده‌تری از معنای وبلاگ احاطه پیدا کنیم. در وبلاگ، فرد خود موضوع است. جذابیت از همین‌جا آغاز می‌شود. اکنون که فناوری اطلاعات با سمبل جهانی خود یعنی اینترنت، مرزهای جغرافیایی و سیاسی را تا حدی برچیده، فرصتی برای بیان آنچه نیاز به بیان آن داریم و شرایط مانع آن بوده به وجود آمده است. انسان گمشده در میان هیاهوی فناوری و اخبار سیاسی و اقتصادی، فرصت بروز در عرصه‌های نوین اجتماعی را می‌یابد.
اینترنت با وبلاگ به فرهنگ مردم روی خوش نشان داد و به صاحبان فرهنگ، اندیشه و احساس، فرصت حضور داد. سادگی وبلاگ‌نویسی فرصت حضور غیرمتخصصان در محیط وب را فراهم کرد. تا پیش از آن سازمانها و موسسه‌ها و شرکتها و تشکلها با هویت حقوقی در اینترنت جولان می‌دادند. نشریات الکترونیک راهی برای نویسندگان حرفه‌ای و نیمه‌حرفه‌ای باز کرد. با وبلاگ دروازه اینترنت بر روی همگان گشوده شد. هویت مجازی انسانی شکل گرفت. گرچه نخستین مسافران این کشتی نخبگان بودند ولی در اندک زمانی ابتکار فناوری اطلاعات و ارتباطات در هزاره سوم همه‌گیر شد و خود به مسیر و ابزار نخبه‌پروری بدل گردید.
شما با وبلاگ امکان انتشار هر آنچه می‌خواهید را دارید و از این حیث روزنامه‌نگارید و چون درباره خود و دیگران می‌نویسید متناسب با سوژه‌ها در قالب گروههای موضوعی متنوعی بازیابی می‌شوید، تعلق پیدا می‌کنید و به شما تعلق پیدا می‌کنند. روند تحقق جامعه مجازی از میان همین تعلقات می‌گذرد و نادیده گرفتن آن چون نادیده گرفتن شیرازه جامعه مجازی است.
همراه با موج حضور در اینترنت بدون صرف هزینه‌ای صاحب سایت مستقل شدن به تنهایی جاذبه دارد. حتا شرکتها و سازمانهایی که امکان ایجاد سایت مستقل را دارند گاهی از وبلاگ استفاده می‌کنند.
سرعت ایجاد وبلاگ نسبت به سایتهای مستقل از مزیتهای نسبی وبلاگ محسوب می‌شود. تنها با پر کردن چند فرم تحت وب می‌توانید شروع به نوشتن مطلب کنید.
وبلاگ نسبت به سایت ماهیتی پویاتر دارد. تغییرات در آن سریعتر رخ می‌دهد. اهمیت نقش خبری در وبلاگ از همین سرعت عمل وبلاگ‌نویسان آغاز می‌شود. زمانی که سجاد جهانگرد و دیگر وبلاگ‌نویسان فعال به تغییر نام خلیج فارس توسط موسسه نشنال جئوگرافی اعتراض کردند و شاید حتا وقتی که پرشین بلاگ اعتراض بزرگ ایرانیان را به نمایندگی از وبلاگ‌نویسان سامان می‌داد، کمتر کسی تصور می‌کرد که حدود 90 هزار امضای شهروندان ایرانی‌تبار جهان مجازی می‌تواند در مدت کوتاهی موسسه مزبور را به عذرخواهی و عقب‌نشینی وادار کند.
حضور دانش آموزان، هنرمندان، دانشجویان، پزشکان و مهندسان بر غنای وب فارسی افزوده است. اصولا نخبگان سرمایه اصلی تولید محتوای فارسی در اینترنت هستند و وبلاگ بزرگترین بستر تعامل است.
وبلاگها محدود به سایتهای تولید شده از سوی وبلاگ سرویسها نمی‌شود. هر سایتی که موضوعش فرد مشخص و مسائل مربوط با او باشد وبلاگ محسوب می‌شود. بسیارند سایتهایی که با هزینه سنگین اداره می‌شوند و اصرار به حقی دارند که وبلاگ خوانده شوند.
وبلاگ امکانی برای تجربه کردن اموری است که در دنیای واقعی هزینه‌های بی‌بازگشت دارد. سالهاست که شبیه‌سازی برای فنون هوانوردی را شاهدیم. خلبانان هزینه پرواز را نمی‌دهند و می‌آموزند که به‌طور مجازی چگونه پرواز کنند. زندگی مجازی نیز فرصتی برای تجربه با کمترین هزینه است.
تعداد وبلاگها در جهان هر 5 ماه دو برابر می‌شود. سخن از موفقیت وبلاگ و وبلاگ‌نویسی با پیدایش یکصد میلیون وبلاگ طی 5 سال نخستین هزاره سوم است. چشمان جهانیان بی‌دلیل خیره نشده است.
نخستین وبلاگ‌نویسان، طراحات وب و برنامه‌نویسان بودند و هم اکنون این گروه همچنان در عرصه وبلاگ فعالند و بعضی کارکرد سابقه خود را رها کرده و به جمع خبرنگاران آماتور و حرفه‌ای جهان مجازی پیوسته‌اند.
وبلاگ، دفتر خاطراتی که دیگر محرمانه نیست به دو دلیل: یکی اینکه می‌توانی هویت خود را مخفی یا دور از دسترس قرار داد و دیگر اینکه مجال نوشتن از خود و آنچه به ما مربوط می‌شود بوجود آمده است. بعضی به همین جهات وبلاگها را با شبنامه‌ها مقایسه می‌کنند که تعبیری کوته‌بینانه و غیر واقعی است. مخفی بودن هویت نگارنده بخشی از جذابیت ارتباط اینترنتی است. البته در شرایط فعلی تمایل روزافزونی به اعلان هویت واقعی در میان وبلاگ‌نویسان شکل گرفته است. مسئولیت نوشته‌هایشان را می‌پذیرند و مسئولیت‌پذیری آنها نوید دنیایی هماهنگ‌تر با ارزشهای انسانی چون مردم سالاری است.
سیطره جوان و فرهنگ جوانی بر وبلاگ آشکار است. جوان نخبه ایرانی در خانه مجازی خود به راحتی ابراز عقیده می‌کند.
وبلاگ بر خلاف رسانه‌های دیداری، شنیداری و نوشتاری مصطلح، هم دیداری است و شنیداری و هم نوشتاری و بیش از آن باید گفت دو طرفه نیز محسوب می‌شود. نگاهی به آمار نسبت یادداشتها و نظرات نشان می‌دهد که در مقابل حدود دو و نیم میلیون یادداشت بیش از 8 میلیون نظر در پرشین بلاگ ابراز شده که ارزش تبادل نظر نزد وبلاگ‌نویسان را می‌رساند.
وبلاگ بیش از چت فرصت لازم برای اندیشیدن و تعامل فکری را مهیا ساخت. اگر چت‌رومها شهابهای آسمان مجازی باشند وبلاگها ستاره‌های نورانی آن هستند.

نویسنده: مهدی بوترابی

/ 0 نظر / 5 بازدید