حلال‌های اعتیادآور

سوءمصرف حلال‌ها وابستگی فیزیکی کمی ایجاد می‌کند اما کسانی که آن‌ها را از روی عادت مصرف می‌کنند، ممکن است به آن‌ها وابستگی روانی پیدا کنند. جوانانی که مشکلات خانوادگی و شخصیتی دارند تمایل بیشتری برای عادت به حلال‌های شیمیایی دارند. روش مصرف هم به این گونه است که یک کیسه پلاستیکی، پارچه یا یک دستمال آغشته به حلال‌ را روی بینی یا دهان می‌گذارند و آن را نفس می‌کشند.
البته حلال‌ها در فرآورده‌های صنعتی و آرایشی به کار می‌روند. آن‌ها به عنوان زمینه رنگ‌های افشانه‌ای، واکس مو، سوخت، در مواد خوشبوکننده، چسب‌ها، رنگ‌ها، مایعات پاک‌کننده و نفت و بنزین (Benzine) کاربرد دارند. خرید بیشتر فرآورده‌هایی که دارای حلال هستند، برای زیر 18 ساله‌ها ممنوع است.
تاثیرات کوتاه‌مدت حلال‌ها عبارتند از: حواس‌پرتی، سرگیجه، خواب‌آلودگی و تشخیص ندادن جهت که در پی مصرف زیاد حلال‌ها پدید می‌آید. مصرف زیاد حلال‌ها می‌تواند به توهم، از دست دادن هشیاری، سردرد و تهوع بینجامد.
تاثیرات بلندمدت: مصرف بلندمدت حلال‌ها می‌تواند سبب رنگ‌پریدگی، خستگی، فراموشی، کاهش وزن، افسردگی و آسیب‌دیدگی اندام‌های حیاتی بشود.
برخی فرآورده‌ها به ویژه گازهای آیروسل (Aerosol)، گاز بوتان (butane) و مایعات پاک‌کننده می‌توانند ضربان قلب را مختل کنند و موجب نارسایی قلبی و مرگ بشوند. گازهای آیروسل و گاز بوتان اگر به درون دهان پاشیده شوند، می‌توانند با سرد کردن ناگهانی مجاری تنفسی موجب خفگی بشوند. مواد خوشبوکننده و رنگ‌ها با پوشاندن سطح شش‌ها ممکن است خفگی ایجاد کنند. سوءمصرف بلندمدت مایعات پاک‌کننده محتوی حلال‌ها می‌تواند به کبد یا کلیه‌ها آسیب برساند. بنزن (Benzene) موجود در چسب‌های پلاستیکی، جلادهنده‌ها و رنگ‌پاک‌کن‌ها ممکن است اختلال‌های خونی و کبدی در پی داشته باشد. چسب‌های محتوی هگزان (Hexane) می‌توانند به اعصاب آسیب برسانند و منجر به کرختی و لرز بشوند. همچنین، بو کشیدن بنزین سرب‌دار مسمومیت به دنبال دارد.

/ 0 نظر / 5 بازدید