شیمی و زندگی

1) وقتی گوشت ماهی یا سبزیجات بودار را روی تخته نان‌بری خرد می‌کنید بوی آنها را به خود جذب می‌کند. برای از بین بردن بوی آن، یک لیمو ترش را از وسط نصف کنید و روی سطح تخته بمالید؛ یا آن که خمیری از جوش شیرین و آب درست کنید و روی تخته بگذارید، سپس آن را آب بکشید.

2) برای تمیز کردن طلا و جواهرات می‌توانید آنها را درون یک ظرف با مقداری آب و پودر لباسشویی و مایع ظرفشویی بریزید و به مدت چند دقیقه روی اجاق بجوشانید. جواهرات شما مانند روز اول می‌شوند.

3) برای پاک کردن لاک غلط‌گیر از روی پارچه، دستمالی را به سرکه آغشته کنید و روی لکه لاک غلط‌گیر بگذارید. لکه، سفتی خود را از دست می‌دهد و از لباس جدا می‌شود.

4) برای پاک کردن لکه جوهر خودکار یا خودنویس از شیر استفاده کنید. به این صورت که قسمت جوهری‌شده لباس را حدود پنج دقیقه درون شیر بگذارید و سپس آن را با آب معمولی بشویید. لکه جوهر از بین خواهد رفت. از شیر ترش شده و یا دوغ نیز می‌توان استفاده کرد. گاه برای برطرف شدن کامل لکه، این کار باید چندین بار انجام شود.

5) لکه سفیده تخم‌مرغ را هرگز با آب گرم نشویید، زیرا لکه ثابت می‌ماند. بلکه برای از بین بردن آن، محل لکه را با آب سرد ، بشویید.

6) برای از بین بردن لکه قیر روی پارچه، به جای بنزین، از کره نیز می‌توان استفاده کرد!

7) لکه خون را با این روش می‌توان پاک کرد: پارچه خونی را درون مخلوط آب سرد و نمک خیس کنید. آب را آنقدر عوض کنید تا لکه به طور کامل برطرف شود. (اگر لکه خون تازه است و خشک نشده، آن را با آب سرد و صابون بشویید تا بر طرف شود.)

8) برای پاک کردن خطوط کاربن از روی رو میزی، آب ژاول (وایتکس) را با آب سرد مخلوط کنید و روی لکه بمالید.

ادامه دارد.

/ 0 نظر / 3 بازدید