ما می‌توانیم.

هفته گذشته شاهد اتفاقات جالب و در نوع خود بی‌سابقه‌ای بودیم که بیشتر به چشم‌بندی و خیلی چیزهای دیگر غیر از منطق شبیه بودند. ما در همان هفته گذشته قصد بازگویی و کنکاش آنها را داشتیم اما به علت سرایت یک عدد بدافزار مخرب به رایانه فکسنی‌مان، نشد که درباره این وقایع غریبه بگوییم و بخندیم. البته این‌جور مسائل در ایران طبیعی است و به هیچ وجه جای تعجب نیست؛ در گذشته هم شاهد این دست رویدادهای خارق‌العاده بوده‌ایم و بارها شعار «ما می‌توانیم» را به خوبی به جهانیان نشان داده‌ایم تا چشمشان در آید.

بله! در عصری که انفجار اطلاعات می‌نامندش و هرچند وقت یک‌بار چند ماهواره از زمین به فضا پرتاب می‌شود و به کوری چشم بدخواهان، ایران هم به تازگی به جرگه کشورهای دارای این فناوری پیوسته است و تا آنجایی که عقل ناقصمان قد می‌دهد شماری از آنها حرکات زمین و ماه و هر جنبنده دیگری را کنترل می‌کنند، باز هم می‌بینیم که در قرن ۲۱ و با وجود این همه ابزار و امکانات پیشرفته، ماه به این بزرگی در آسمان گم می‌شود و همه از تعیین موقعیت آن باز می‌مانند. این جاست که در قم، روز پنج‌شنبه روز اول شوال اعلام می‌شود، در مشهد روز شنبه و در ایران روز جمعه!
جهانیان ببینند که ما می‌توانیم سه روز متفاوت را روز اول ماه اعلام کنیم و آب از آب تکان نخورد، ما می‌توانیم مشنگ‌بازی در بیاوریم بدون اینکه کسی بفهمد.
این هیچی! ما می‌توانیم روز ۱۱ آبان را ۱۳ آبان اعلام کنیم و از ترس اینکه در روز ۱۳ آبان که جمعه می‌شود، هیچ‌کس در راهپیمایی شرکت نکند و امریکا بفهمد و لذا به ایران حمله کند، چهارشنبه (۱۱ آبان) را روز دانش‌آموز و ۱۳ آبان اعلام می‌کنیم. اینکه چرا پنجشنبه ۱۳ آبان نشد، من نمی‌دانم. ما حتا می‌توانستیم روز جمعه را تعطیل اعلام نکنیم تا دانش‌آموزان سر کلاس حاضر شوند و آنها را به زور به راهپیمایی ببریم تا بگویند مرگ بر امریکا. ولی ما این کار را نمی‌کنیم تا هنر خود را بهتر نشان دهیم و به دیگران بفهمانیم که پیچ دست خودمان است.

دوستان عزیز! اگر روزی دیدید نماز جمعه، چهارشنبه یا یکی دیگر از روزهای هفته برگزار شد، یا هر چیزی که شما فکر می‌کنید، تعجب نکنید. چرا که «ما می‌توانیم.»

/ 0 نظر / 4 بازدید