ما جهان سومی هستیم ؟ نیستیم ؟ هستیم ؟ نیستیم ؟...

یکی از آشناهامون تعریف می‌کرد یه وقت که واسه دوادرمون به خارج از کشور سفر کرده بود، تو ایستگاه مترو به خانمی که بغل دستش نشسته بوده و سردرد داشته قرص داده بود و خانمه هم به خیال اینکه طرف دکتره، اونو خورده بود. اما بعد که ازش کارت ویزیت خواسته بود و فهمیده بود که طرف دکتر نیست، می‌خواسته به دلیل این که الکی بهش قرص داده، پلیسو خبر کنه. «حالا اینو داشته باشید.»

چند وقت پیش که واسه آزمون استخدام به جایی رفته بودم، بعد از کلی سین جیم شدن و سوال و جواب پس دادن به دو نفر که مثل نکیر و منکر شب اول قبر بودن، واسه دیدن قسمت آزمایشگاهشون، به اونجا رفتم. چه دم و دستگاهی! من که تا همین چند دقیقه پیش به NMR دانشگاه که حتی یک بار هم ندیده بودمش می‌نازیدم، از خجالت سرمو انداختم پایین. دستگاه‌هایی که اسم خیلی هاشونو هم نشنیده بودم. با خودم گفتم: «چهار سال جون کندم، این گوربه گور شده ها کجا بودن که من ندیدم. شاید به خاطر تنبلی خودم بوده و یا شاید هم توی آزمایشگاه بوده و من دقت نکردم. ولی نه، دستگاه‌های به این گندگی مگه سوسکه که ندیده باشم؟ هر چقدر هم درس نخون بوده باشم، باید اسم اونها رو از یه گورستونی می شنیدم». به خودم اومدم و طبق عادتم کم نیاوردم. بادی به غبغب انداختم و گفتم: « آره... با همه اینها آشنا هستم و توی دانشگاه با اکثرشون کار کردم». مسئول آزمایشگاه که آدم باحالی هم بود یواشکی گفت:«جوون، لازم نیست توی دانشگاه اینها رو یاد بگیری. فکر می کنی من که رشته‌ام این نبوده چه جوری یاد گرفتم؟»

 با تعجب پرسیدم: «یعنی چی که رشته تون این نبوده ؟» با لبخند در گوشم گفت: «یعنی فیزیک می خوندم». از این حرفش هم خنده‌ام گرفت و هم ناراحت شدم. دلیل خنده که مشخصه. دلیل ناراحتیم هم این بود که تا همین نیم ساعت پیش اون دو تا نکیر و منکر این همه از معدل و درسهای تخصصی من سئوال می‌کردن و بلافاصله بعد از اون، این وضعیت رو می دیدم. تازه معلوم نیست اون دو نفر رشته شون شیمی بوده که این سوالهای تخصصی رو از من می پرسیدن، و اگه هم بوده چرا با وجود این  متخصصین ، مسئول آزمایشگاهشون فیزیک خونده بود؟ خوب خودشون می شدن مسئول آزمایشگاه، نه مسئول گزینش و.... «اینو هم داشته باشید»

 حالا بی‌زحمت، خودتون این دو تا قصه رو بذارید کنار هم و هر جوری می خواهید سبک سنگین کنید و در آخر نتیجه بگیرید:

۱) چرا بعد از این همه مدت، هنوز به ما میگن جهان سومی و یا به قول خودمون در حال توسعه؟

۲) با وجود این همه تحصیل‌کرده، دلیل این همه بیکاری چیه؟

۳) چرا بعضی از ارگان های دولتی از افراد بازنشسته استفاده می‌کنن؟

/ 0 نظر / 29 بازدید