چهل سال بعد در چنین روزی

 • حمله دسته‌جمعی گرگها به شماری از دانشجویان که در حال بازگشت به خوابگاه «شهید پردیس» بودند، ۳ کشته و ۶ زخمی بر جای گذاشت. در این حمله که شامگاه روز گذشته رخ داد و پنجاه و هشتمین حادثه از این نوع محسوب می‌شود، دو نفر هم ناپدید شدند.
  بر اساس آمارهای غیر رسمی، از زمان آغاز به کار دانشگاه سردشت تاکنون، ۴۳ دانشجو و ۱۸ نفر از کارکنان دانشگاه توسط این گرگها کشته شده و شمار زیادی هم به بیماری هاری دچار شده‌اند. گفتنی است، شرایط اجرایی‌شدن سند همکاری‌ای که چهل سال پیش بین مسئولان دانشگاه و شهرداری سنجان جهت از پای درآوردن جانوران وحشی سایت سردشت امضا شد، فراهم نشده‌است و هر روز بر شمار کسانی که مورد حمله گرگها واقع می‌شوند، افزوده می‌شود.

 

 • صبح امروز، شماری از فارغ‌التحصیلان شیمی ۷۹ مقابل درب ورودی دانشگاه تحصن‌کردند، اما به‌علت کهولت سن و افت فشار خون، بعد از حدود نیم‌ساعت همان‌جا غش‌کرده و توسط وانت پیکان به بیمارستان انتقال داده‌شدند.
  ابوالحسن کاشی که برای احقاق حق پدر خود در این اعتراض دسته‌جمعی شرکت کرده‌بود، در مصاحبه با خبرگزاری دانشگاه اراک(عنیا) گفته‌است: «چهل سال پیش و هنگامی که پدرم دانشجوی ترم سوم بود توسط یکی از استادانش اغفال شده و پس از جوگیر شدن، تصمیم به ترجمه کتابی درباره شیمی آلی با همکاری سایر دوستان خود می‌گیرد. اما چند سال بعد، استاد نامرد اقدام به انتشار کتاب به نام خود می‌کند و از این راه سود کلانی به جیب می‌زند. ما هم آمده‌ایم این‌جا تا از طریق مجاری قانونی حقمان را بگیریم.»
  البته، مشکل این‌جاست که استاد مزبور در حال حاضر دچار بیماری آلزایمر شده و چیزی از گذشته به یاد نمی‌آورد.

 

 • طراحی نمای محوطه خوابگاه شهید پردیس توسط مهندسان مشاور و آگاهان فن ساختمان‌سازی، با توجه به موقعیت جغرافیایی خوابگاه و نوع کاربری این ساختمان تحت عنوان «بزرگداشت شهدای سرپرست خوابگاهها» آغاز شده است. کلنگ احداث این طرح در سال ۱۳۸۲ به زمین زده‌شد و از نیمه دوم سال گذشته تاکنون، هزینه‌ای بالغ بر ۱۸۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰ ریال را به خود اختصاص داده‌است. پیش‌بینی می‌شود عملیات اجرایی آن در مدت سه ماه به پایان برسد.
  نمای این محوطه که ترکیبی از سنگهای گرانیت، تراورتن، کریستال و آجر پنج‌سانتی است، حالتی زیبا و شکیل به خوابگاه خواهد بخشید.

 

 • از سال آینده، امکان انتخاب واحدهای درسی در دانشگاه اراک از راه دور و به‌صورت کامپیوتری فراهم می‌شود. بنا بر گفته سخنگوی دانشگاه، این طرح با مشارکت یک شرکت پاکستانی و البته به‌صورت آزمایشی اجرا خواهدشد و دانشجویان می‌توانند بدون حضور در دانشگاه و تنها با اتصال به سایت جدید دانشگاه، به انتخاب واحد بپردازند.
  از جمله مزایای این طرح، صرفه‌جویی در در وقت و هزینه، کاهش جرم و بزه در روزهای انتخاب واحد و کاهش نرخ پاچه‌خواری عنوان شده‌است.

 

 • آزمایشگاههای شیمی دانشگاه اراک، به‌علت پاره‌ای از مشکلات از امروز تا مدت نامعلومی تعطیل شدند. علت اصلی این تعطیلی روشن نیست، اما گمانه‌زنیها حاکی از این است که بعد از بازنشتگی «حشمت» مدیر سابق تولید آب مقطر، خط تولید و توزیع این ماده حیاتی و پرمصرف در آزمایشگاهها از کار افتاده و حتا تا مدتی هم از آب قنات سردشت برای مصارف آزمایشگاهی استفاده می‌شده‌است. این امر، کفر استادان و دانشجویان گروه شیمی را در آورده و اعتراض آنان را موجب شده است.
/ 0 نظر / 6 بازدید