چهل سال بعد در دانشگاه اراک

پیش از هر چیز لازم است که در پاسخ به الطاف بی‌کران آقای A.R عرض کنیم که مطالب زیبای شما به دستمان رسیده و اگر عمری باقی ماند، آنها را در فرصت مناسب بارگذاری می‌کنیم. اما مثل اینکه شما در یادداشت «عناصر فمینیستی و پایداری آنها» خوانندگان را به دیدن یکی‌دو عکس ارجاع داده‌اید ولی ما عکسی دریافت نکردیم. اگر امکان دارد عکسهای این یادداشت را برای ما بفرستید.

و امـــــــــــــا چهل سال بعد در چنین روزی مصادف با ششم شهریور سال یک هزار و چهارصد و بیست و چهار هجری شمسی در دانشگاه اراک:

درخواست مسئولان دانشگاه اراک برای ثبت ساختمان سابق دانشگاه در فهرست آثار جهانی پذیرفته نشد! مسئولان دانشگاه در اقدامی شگفت آور قصد داشتند این بنای فرهنگی را که تخمین زده می‌شود قدمتی 120 ساله داشته باشد را با لودر و غلتک صاف کنند و اثر باستانی جدیدی در همان محل بنا کنند. اما سازمان یونسکو طی یک نامه سرگشاده و با تهدید حذف نام اراک از فهرست روستاهای بزرگ و همین طور موافقت نکردن با درخواست مزبور، خواستار اجرا نشدن این طرح شده است. گفتنی است این بنا در ابتدا مدرسه عالی علوم اراک نامیده می‌شد، ولی بعدها با تلاش یکی از نیکوکاران اراکی به نام عبدالحسین غریب به «دانشگاه اراک» تغییر نام یافت و سپس به مامنی برای دخترهای دم بخت تبدیل شد.
 

بنا به گزارش عنیا، اولین جشنواره سراسری فتیر خوران به مدت سه روز، از تاریخ 3 تا 6 آذرماه سال جاری در دانشگاه اراک برگزار می‌شود. آقای گیشنیزی مدیر اجرایی این جشنواره، هدف از برپایی این همایش را جذب گردشگران خارجی اعلام کرد و گفت: «علاقه مندان می‌توانند آثار خود را در قالب شعر، داستان و فیلم کوتاه به نشانی دبیرخانه جشنواره برای ما بفرستند.» از جمله برنامه‌های جنبی این جشنواره می‌توان به پخت بزرگترین فتیر جهان، برپایی کارگاه فتیر پزی و نمایشگاه انواع فتیر از قبیل فتیر ساده، فتیر گرد و فتیر شیرین اشاره کرد. قرار است در مدت برگزاری جشنواره،ُ با فتیر ناب اراک از میهمانان پذیرایی شود.
 

پژوهشگران دانشگاه اراک پس از ده سال تلاش شبانه روزی و بی‌وقفه، در اقدامی تحسین برانگیز موفق به طراحی فرایند تبدیل «کیلوگرم» به «آلکان» شدند. دکتر کریم الیگودرزی سرپرست جهاد دانشگاهی واحد اراک در این‌باره گفت: «یک تیم کارشناسی از دانشگاه اراک با همکاری دانشمندان لیبیایی و با کمترین امکانات و به کارگیری روشهای نوین علمی موفق شدند در این روش آلکان 88% تهیه کنند.» در حال حاضر این فرایند پیچیده تنها در سه کشور ایران، لیبی و چچن انجام می‌شود. قابل ذکر است که پیش از این نیز، همین گروه پژوهشی توانسته بود سولفوریک اسید با خاصیت بازی سنتز کند و به خاطر این اقدام ارزنده جایزه نوبل شیمی را از آن خود کند.
 

سرعت دسترسی به شبکه جهانی اینترنت از طریق کامپیوترهای دانشگاه تا اوایل سال آینده و با تامین اعتبارات لازم به نیم مگابایت در ثانیه خواهد رسید. این رقم، نیم برابر سریعتر از میانگین سرعتی است که هم اکنون قابل دسترسی است. میرفندرسکی با اعلام این خبر خاطرنشان کرد که افزایش سرعت انتقال داده تا رقم هفتاد و پنج صدم مگابایت در ثانیه نیز ممکن است، اما باز هم اعتبار لازم دارد.

/ 0 نظر / 5 بازدید