همه چیز را همه کس دانند.

چند روز پیش که به آرایشگاه رفته بودم، با دیدن موهای کف مغازه سوالی در ذهنم نقش بست که با شنیدن پاسخ جناب آرایشگر، دانستنی‌های تازه‌ای فراگرفتم. البته به خاطر این که مبادا سوال بی‌جا و بی‌ربطی پرسیده باشم و با دست خودم اسباب تمسخرم را فراهم کنم، ابتدا برای طرح سوال دودل بودم و کلی با خودم کلنجار رفتم که بپرسم یا نپرسم؛ ولی از آن جایی که گفته‌اند "پرسیدن عیب نیست و ندانستن عیب است" سوالم را طرح کردم و بعد از دریافت پاسخ که همراه با یاد گرفتن چند مطلب تازه بود، سرکیف شدم. پرسه این بود که: "موهایی که روانه سطل آشغال می‌کنید، هیچ کاربردی ندارند؟" و اما پاسخ مفیدی که آرایشگر داد و خیلی از آن بهره بردم، به شرح زیر است:

1) از موهای بلند (که بیشتر زنانه‌اند) برای ساخت قلم مو استفاده می‌شود. 2) در گذشته که ساخت تنورهای گلی، رواج بیشتری داشت به ملاتی که برای ساخت تنور به کار می‌رفت، مو اضافه می‌کردند تا گل به دست آمده، قوام و شکل‌پذیری بهتری داشته باشد و در نتیجه کار با آن آسان باشد. 3) همچنین، شالیکارها به کشتزارهای خود مـو اضافه می‌کنند تا هم قوام بیشتری داشته باشد و راحت‌تر بتوان در آن نشاکاری کرد، هم خاک را تقویت کند و برنج پربارتری بدهد. 4) البته مو برای درخت گردو کود مناسبی است و برخی از باغدارها، پای درخت‌های گردو مو می‌ریزند تا خاک آن را تقویت کند.
5) و در پایان، یک کاربرد ویژه و جدید نیز برای مو ذکر کرد که البته برای تایید آن، به بررسی‌های بیشتری نیاز است. این دوست آرایشگر ادعا کرد که یکی از ویژگی‌های موی انسان این است که چنانچه آب به مواد نفتی و روغنی آلوده شده باشد، با استفاده از مو می‌توان مواد نفتی موجود در آب را جداسازی کرد. و برای مصداق ادعایش گفت که حدود پنج سال پیش که یکی از سکوهای نفتی در خلیج مکزیک دچار نشتی نفت شد و میلیون‌ها لیتر نفت خام وارد آب اقیانوس شد و خلاصه، فاجعه زیست‌محیطی پیش آمد، در یک فراخوان سراسری، موی انسان از بسیاری کشورها جمع‌آوری و به امریکا فرستاده شد تا لکه‌های نفتی را توسط آن از روی سطح آب جمع‌آوری کنند. می‌گفت که در ایران مسئولیت جمع‌آوری مـو به عهده نیروهای هلال احمر بود.


...........................................
سال‌ها پیش در همین ماه:

یا چنان نمای که هستی یا چنان باش که می‌نمایی

ترجمه و ناترجمه

زنان و اشتغال‌زایی

/ 0 نظر / 45 بازدید