خرافات

خرافات آن چنان در عمق وجود پوشالی بعضی‌ها ریشه دوانده که برای مثال بودن ماهی قرمز در سفره هفت‌سین را تضمینی بر خوش‌یمنی و نیک‌فرجامی می‌دانند و نبودنش را دلیل بر بدبیاری و بدبختی. بدبختانه از این دست پندارهای بی‌پایه که سندی محکم دال بر سست‌باوری باورمندان آن‌هاست، فراوان یافت می‌شود. در نمونه‌ای دیگر، چندی پیش بانوی خانه‌داری را دیدم که بودن گل بامبو در خانه را تضمین‌گر سعادت خانواده خود می‌دانست!
مگر نه این که جان آدمیزاد دست خداوند است و هرگاه اراده کند، بی هیچ برو برگردی جان شریفش را می‌گیرد و مگر در هیچ بودن ماهی کوچکی که حیات کوتاهش به دست آدمیزاد است، کسی شک دارد؟ ماهی قرمزی که اگر آب تنگش به موقع عوض نشود مرگش رقم خواهد خورد، چگونه می‌تواند در کم و کیف زندگی‌ آدمیزاد تاثیر بگذارد و اصولاً چرا باید نگران بودن یا نبودنش در سفره هفت‌سین بود؟ یا کدام عقل سلیم می‌تواند ادعا کند یک گل بامبو که بدون مراقبت‌های آدمی به زردی می‌گراید و پژمرده می‌شود و می‌میرد، آینده‌اش را رقم می‌زند؟
باید گفت خدایی که بعضی آدم‌ها می‌پرستند به قدری بی‌عرضه و بی‌خاصیت و پخمه است که خودشان هم با زبان بی‌زبانی اعتراف می‌کنند یک ماهی قرمز یا یک گل بامبو از وجود بی‌بدیل خداوندی که آفریدگار همه آن‌هاست، تاثیرگذارتر است. به نظر من دیگرانی هم که یک پارچه سبز دور فرمان خودرویشان می‌بندند یا یک صفحه دعا را مچاله می‌کنند و بالای درب خانه‌شان می‌گذارند تا از دزد در امان باشند، یا همان را به گردن خود آویزان می‌کنند تا در هر جایی مهره مارشان باشد و خوش‌اقبالی را برایشان به ارمغان بیاورد، جملگی رونوشتی نوین از بت‌پرستان عصر جاهلیت هستند. گو این که این دون‌مایگان آفریدگار خود و قادر و قاهر بودنش را به کلی فراموش کرده‌اند و دستاویز اشیائی شده‌اند که حتا از بت‌های باشکوه عصر جاهلیت هم بی‌قدرترند. عمق فاجعه این که از این دست آدم‌ها، آشنایی را دیدم که هر رکعت نمازش ده دقیقه طول می‌کشد و سی روزه ماه رمضان را روزه می‌گیرد و شگفت این که خودش را مقید به خواندن روزانه قرآن و دعا می‌داند! معلوم نیست آدمی را چه می‌شود که خدای نزدیکتر از رگ گردن را که می‌‌گوید "مرا بخوانید تا پاسخ‌تان را دهم" به چند خط دعایی که حتا معنی‌اش را نمی‌داند یا ماهی قرمزی که حیاتش به مرافبت‌های دیگری بستگی دارد، ترجیح می‌دهد. این جاست که به "ارزش بیشتر یک ساعت اندیشه‌ورزی از هزار سال عبادت" باور قلبی پیدا می‌کنم.

/ 0 نظر / 32 بازدید