بهداشت حرفه ای

آن چه که همین امروز در کلاس بهداشت حرفه‌ای برایمان گفته شد و دوست دارم شما هم در دانستن آنها شریک باشید، از این قرار است:
1) بر پایه آمار سازمان جهانی کار (ILO) سالانه 250 میلیون حادثه ناشی از کار رخ می‌دهد، یعنی در هر ثانیه 8 حادثه! چون خیلی از حوادث ثبت نمی‌شوند، بنا بر این چندان دور از واقع نیست اگر گفته شود آمار واقعی شاید دو برابر این تعداد باشد.
2) در یک آمارگیری جالب دیگر معلوم شده است که در مدت 4 سال جنگ جهانی دوم، شمار کسانی که در کارخانه‌ها دچار حادثه شدند، از شمار مجروحان جنگ بیشتر بود. خودتان حساب کنید با پیشگیری از رخ دادن حوادث شغلی، از اتلاف چه هزینه‌های هنگفتی می‌توان جلوگیری کرد.
3) بر پایه آن چه که تئوری دومینو می‌گوید، حوادث کاری در اثر دو عامل رخ می‌دهند: الف) انجام کارهای ناامن که انجام ندادن آنها به عهده کارگر است و ب) شرایط ناامن که از بین بردن آنها به عهده کارفرماست. بهترین راه پیشگیری از حوادث کاری، استفاده از وسایل ایمنی است.
4) طبیعی است یک دسته از کسانی که بیشتر دچار حادثه می‌شوند، کارگران تازه‌استخدام‌شده هستند. ولی شاید تصور این که دسته دیگر، کارگران باتجربه هستند، مشکل باشد. به این دلیل که یک نیروی باتجربه به مرور خطرات و زیانهای احتمالی محیط کار خود را فراموش می‌کند و از سوی دیگر، چون خود را همه فن حریف می‌داند، نه آن طور که باید احتیاط می‌کند و نه از وسایل ایمنی استفاده می‌کند.
5) همه بیماریهای شغلی که در اثر اشتغال به یک کار معین پدید می‌آیند، قابل پیشگیری هستند ولی بیشتر آنها درمان‌نشدنی.

/ 0 نظر / 5 بازدید