شيمی در خانه (بخش دوم)

 

 • بهترين راه مبارزه با سوسک استفاده از بوريک اسيد (H3BO3) می‌باشد. بوريک اسيد جامد، سفيد و براق است و می‌توانيد از داروخانه‌ها آن‌را تهيه کنيد. از فايده‌های اين اسيد آن است که مدت زيادی دوام دارد و اثر آن پايدار است؛ اما حشره‌کشها اگرچه سريع اثر می‌کنند، زود اثر خود را از دست می‌دهند.
  بوريک اسيد را در شکافها، سوراخها و اطراف چاه آشپزخانه و ديگر جاهای تاريک بريزيد و بگذاريد چند روز باقی بماند.
  يکی ديگر از راههای مناسب برای نابود کردن سوسکها، ريختن نفت درون توالت و فاضلابهاست. نفت دشمن سرسختی برای سوسکهاست.
 • يکی از روشهای بازکردن لوله آب، استفاده از مواد «لوله بازکن» است. اين مواد به‌صورت بسته‌بندی شده در بازار وجود دارند. اين مواد را درون لوله آب می‌ريزند و به سبب خاصيتی که دارند موجب از بين رفتن چربيهای داخل لوله و باز شدن لوله می‌شوند.
  از همه روشها سودمندتر اين است که از يک فنجان نمک و يک فنجان جوش شيرين استفاده کنيد. به اين ترتيب که نمک و جوش شيرين را درون لوله بريزيد و سپس يک کتری آب داغ روی آن خالی کنيد. آب داغ، نمک و جوش شيرين چربيها را از لوله جدا می‌کنند و گرفتگی لوله به سرعت باز می‌شود.
 • برای جدا کردن لايه آهکی تشکيل شده در کتری يا سماور، می‌توانيد به يکی از اين روشها عمل کنيد:
  ۱) به مقدار مساوی آب و سرکه درون کتری يا سماور بريزيد و به مدت ده دقيقه بجوشانيد. بگذاريد يک شب بماند. سپس کتری يا سماور را بشوييد و آب بکشيد . با اين کار رسوب درون کتری يا سماور از آن جدا می‌شود.
  ۲) مقداری جوش شيرين درون آب کتری يا سماور بريزيد و آن‌را بجوشانيد. به اين ترتيب رسوب آنها از بين می‌رود.
  ۳) کتری را پر از آب کنيد و آن‌را به مدت نصف روز درون يخچال بگذاريد. سرما، لايه آهکی را از کتری جدا می‌کند.
  ۴) کتری را روی شعله اجاق بگذاريد تا خوب داغ شود. سپس يک‌باره آن‌را روی يخ با آب سرد فرو ببريد. به اين ترتيب لايه آهکی درون کتری، از آن جدا می‌شود. اين روش را زمانی به کار ببريد که لايه آهکی درون کتری خيلی زياد باشد.
 • ماهی‌تابه يا قابلمه‌هايی که ته گرفته و سوخته‌اند را به وسيله قاشق يا وسايل فلزی ديگر نخراشيد. برای برطرف کردن سوختگی آنها ابتدا مقدار زیادی جوش شيرين ته ماهی‌تابه بريزيد، سپس مقداری کمی آب به آن اضافه کنيد تا فقط مرطوب شود. آنگاه بگذاريد که مخلوط آب و جوش شيرين چند ساعت درون ماهی‌تابه يا قابلمه بماند. به اين ترتيب به راحتی می‌توانيد قسمت سوخته‌شده را از ماهی‌تابه يا قابلمه جدا کنيد.
 • برای از بين بردن بوی بد يخچال می‌توان از بوگيرهای ويژه يخچال استفاده کرد؛ اما اگر بوگير در دسترس شما نباشد می‌توانيد از جوش شيرين استفاده کنيد. به اين صورت که کمی جوش شيرين را درون يخچال بگذاريد تا بوی بد يخچال را بگيرد.
  به طور کلی جوش شيرين (سديم بيکربنات) می‌تواند لکه‌ها را بزدايد، دندانها را تميز کند، لوله‌ها را ضد عفونی نمايد، جواهرات را براق کند و درد ناشی از نيش زنبور را آرام کند. به خاموش کردن آتش و از بين بردن بو نيز کمک می‌کند.
 • دو ماده شيميايی فرار وجود دارند که بخار آنها از رشد کپک و بوی کهنگی (بوی نا) جلوگيری می‌کند و می‌توان آنها را برای نگهداری لباسهای انبار شده به کار برد. پارا دی کلرو بنزن که به طور گسترده برای کنترل بيد استفاده می‌شود، جلوی رشد کپک را می‌گيرد. از ۱۰۰ گرم بلور برای يک متر مکعب فضا استفاده کنيد.
  ماده ديگر، پارا فرمالدهيد است که برای هر متر مکعب فضا  ۱۵گرم پودر پارا فرمالدهيد لازم است.

 

/ 0 نظر / 22 بازدید