کارخانه‌نوشت 13

جمعه 26/6/89

همیشه کار کردن در روزهای جمعه ملال‌آور بوده است، نه این که حجم کار بیشتر باشد یا ماهیت آن با روزهای دیگر متفاوت، ولی همین که می‌دانی روز جمعه همه اداره‌ها و بانک‌ها و بازاری‌ها تعطیل‌اند و در روزی که همه در کنار خانواده‌هایشان استراحت می‌کنند، تو به همراه چند نفر دیگر باید قید خواب ناز صبح‌گاهی را بزنی و صبح تا شب را در کارخانه بگذرانی، ناخوشایند است. شاید بتوان گفت ریشه‌ این ناخوشایندی به حسادت نسبت به آنهایی که سر کار نیستند، برمی‌گردد. یادش بخیر، "شاپور" همه روزهای جمعه به خاطر از دست دادن فرصت شرکت در صفوف دشمن‌شکن نماز جمعه افسوس می‌خورد.
نمی‌دانم کارخانه‌نوشت‌ها را می‌خوانید یا نه، شاید با هر بار ورود به وبلاگ چندتایی فحش و ناسزا هم نثارم کنید. ولی اجازه بدهید خیال‌تان را راحت کنم، این کارخانه‌نوشت‌ها تا مدت نامعلومی ادامه دارند. بعید می‌دانم مطلب دیگری بارگذاری کنم. پیشاپیش ببخشایید.
در واحد تصفیـــه‌، فرایند پالایش روغن خام به دو روش پیوسته یا ناپیوسته انجام می‌شود که در کارخانه ما با نامهای مداوم و بچ (Batch) جا افتاده‌اند. روش پیوسته مزیتهای بسیاری دارد؛ از جمله این که روغن فراوری‌شده کیفیت بهتر و ماندگاری بیشتری دارد، افت روغن در آن کمتر است، سرعتش چند برابر روش ناپیوسته است و به انرژی کمتری نیاز دارد. ولی با این حال، روش ناپیوسته همچنان به کار می‌رود بیشتر برای کمک به خط پیوسته و بالا بردن آمار تولید. خط ناپیوسته به تجهیزات و دانش چندان پیشرفته‌ای نیاز ندارد. قدیمی، وقت‌گیر و انرژی‌بر است و میزان افت روغن در این روش بالاست.
از اول تابستان تا حالا به سرم زده است کتاب تصفیه آب چالکش امیری را بخوانم. همان درسی که شیمی کاربردی‌ها پاس می‌کنند. همین‌طور الکی به تصفیه آب علاقه‌مند شدم. به نظر من اصول خوردگی، تجزیه دستگاهی و تصفیه آب از جمله مطالبی هستند که هر کارشناس شیمی پس از فارغ‌التحصیلی باید به آنها مسلط باشد. خیلی دلم می‌خواهد صبح که از خواب بیدار شدم، همه این کتابها در مغزم ذخیره شده باشند و نیازی به خواندن آنها نباشد. یعنی روزی می‌آید که انسان بتواند از رایانه یک فیش به خودش وصل بکند و اطلاعات مورد نیازش را در چند دقیقه روی مغز ذخیره کند؟!
امروز یکی از کسل‌کننده‌ترین روزهای کاری‌ام بود. این قدر شل و ول بودم که هنگام نهار خوردن نای بالا بردن قاشق و جویدن غذا را نداشتم. طوری که نهار خوردنم نیم ساعت طول کشید. سر میز غذاخوری نشسته بودم که بهروز، آبدارچی مدیر پیشم نشست. روزهای تعطیل می‌آید تا دستی به سر و گوش واحد اداری بکشد. درباره خست و عنق بودنش در خانه خیلی چیزها شنیده‌ام. زبان‌بسته از وقتی که دچار MS شد، آن شر و شور همیشگی را ندارد. خیلی‌ها دلیل ابتلای بهروز به MS را حرص مال دنیا می‌دانند.
عصر خیلی عجله داشتم که به خانه برسم. برای همین زودتر از همیشه از آزمایشگاه بیرون زدم و معطل سرویس نماندم. هم‌رکاب محمود.ص شدم تا 10 دقیقه‌ای زودتر به خانه برسم. شب، برای عروسی محسن دعوت بودیم. پدر محسن، پسرعمویم می‌شود. محسن، هیچ ربطی به کارخانه ندارد...


-----------------------------------------------
بعدنوشت:
عروسی چندان خوش نگذشت. شلوغ بود و خر تو خر. یکی هم به ما نگفت خرت به چند! در این میان، علیرضا هم فقط زورش به من رسیده بود. خبری هم از آب‌شنگولــــی نبود. ولی به خوبی معلوم بود تک و توکی خودشان را از قبل ساخته‌اند.
دعوت‌شدگان را به سه دسته می‌شد تقسیم کرد: آنهایی که آمده بودند تا برقصند. آنهایی که فخرفروشی کنند و آنهایی که شامی بخورند و بروند. نمی‌دانم در جشن‌های عروسی کسی هست که در یکی از این سه دسته نباشد؟

/ 0 نظر / 2 بازدید