آن چه که گذشت.

صبح چهارشنبه ششم مرداد: ساعت 8:05 بود که وارد فرودگاه مهرآباد شدم و با یک تاکسی خودم را به دفتر تهران واقع در خیابان وزرا رساندم. نیم ساعتی منتظر ماندم تا مدیر عامل کارخانه تشریف بیاورند. هنوز هم به درستی نمی‌دانستم کارم چیست.
نزدیک یک سال می‌شد که یکی از کارخانه‌های تصفیه روغن نباتی در تهران، طی یک قرارداد متعهد شده بود که به صورت کارمزدی برای شرکت ما کار کند. ولی اوضاع به خوبی پیش نمی‌رفت. کارخانه مزبور از قرارداد عقب افتاده بود، روغن تولیدی آنها که با برند ما بسته‌بندی می‌شد کیفیت خوبی نداشت و روزی نبود که مشتریها شاکی نباشند. این همه آن چیزی بود که می‌دانستم.
بالاخره مدیر عامل آمد و در نامه‌ای که برای مدیر کارخانه نوشت، درخواست کرد که هیچ محموله‌ای بدون اجازه نماینده ایشان که من باشم، از کارخانه خارج نشود.
ساعت یازده بود که به اتفاق دو نفر دیگر به محل کارخانه در تهران‌پارس آمدیم. یک کارخانه کثیف و قدیمی مثل کوره‌های آدم‌سوزی زمان هیتلر با کارکنانی اخمو که حتا حوصله خودشان را هم نداشتند چه رسد به تازه‌واردهایی مثل من که وارد حریم‌شان ‌شده بودند. یک ماهی می‌شد که حقوق و اضافه‌کاری‌شان را نداده بودند و چند ماهی هم بیمه‌هایشان پرداخت نشده بود. البته به قول خود کارگرها از چهار سال پیش که کارخانه‌شان خصوصی شده، آنها روز خوش ندیده‌اند. حتا یک سال آزگار هیچ تولیدی نداشته‌اند و برای چند ماهی تعطیل شده بودند. خیلی از آنها هم پا به سن گذاشته بودند و در شرف بازنشستگی بودند.
از همان اول تصمیم داشتم خاطرات روزانه تهران را در وبلاگ بنویسم ولی اصلا تمرکز نداشتم. دقیقا مثل اولین روزهایی که یک دانشجوی صفر کیلومتر وارد خوابگاه دانشجویی شده و نمی‌داند به چه کسی اعتماد کند و چه کار باید بکند. اصلا نمی‌توانستم حواسم را جمع کنم، حتا اشتهایم را از دست داده بودم و با هیچ کسی نمی‌توانستم دو کلمه حرف بزنم. درد غربت، درد عجیبی است.
خلاصه این که پس از حدود 10 روز، در قالب یک گزارش به مدیر عاملمان گفتم که نیازی به حضور من در این جا نیست و مشکلات این کارخانه ریشه‌ای‌تر از این هست که با بودن من حل بشوند. متاسفانه مدیریت کارخانه مزبور را کسانی به عهده گرفته‌اند که قصدشان تولید و کارخانه‌داری نیست و دل به چیزهای دیگری خوش کرده‌اند. موقعیت مناسب کارخانه، دسترسی آن به بزرگراهها و ایستگاه مترو هر کسی را برای خلاص شدن از دردسرهای تولید وسوسه می‌کند. مدیران جدید این کارخانه بیشتر به زمین و بساز بفروش فکر می‌کردند تا تولید و اشتغال‌زایی.
البته ناگفته نماند که در این دو هفته به اتفاق یکی از دوستانی که مسئولیت فروش و انبارداری آن جا را به عهده داشت، یک تهران‌گردی سیر به عمل آوردیم. از مجموعه سعدآباد گرفته تا کاخ گلستان و شاه عبدالعظیم و خیلی جاهای دیگر. حتا روز جمعه 15 مرداد هم با کلی شوق و ذوق خودمان را به ورزشگاه آزادی رساندیم تا بازی پرسپولیس و سایپا را ببینیم که بد جوری حالمان گرفته شد. چون بازی بدون تماشاگر برگزار می‌شد و ما خبر نداشتیم! البته از رو نرفتیم و دو سه ساعتی خودمان را در پارک ارم که فاصله زیادی با ورزشگاه آزادی نداشت سرگرم کردیم.
آخرین باری که تهران رفته بودم نزدیک چهار سال پیش بود ...

/ 0 نظر / 3 بازدید