پا توی کفش سایت دانشگاه اراک

آیا تا به حال به سایت جدید دانشگاه  سر زده‌اید یا نه؟
طراحی و گرافیک صفحه اول آن جالب و زیباست اما متاسفانه این سایت چیزی غیر از همین صفحه اول نیست؛ یعنی همان مشکلی که سایت قبلی داشت، سایت جدید هم دارد و بسیاری از بخشهای داخلی آن هنوز کامل نشده است. امیدواریم که خدا توفیق بدهد و به‌زودی شاهد تکمیل آن باشیم و کامل شدن طراحی سایت جزء چشم‌اندازهای بیست ساله نباشد.
اما این مقدمه برای این بود که به خبر درج‌شده در سایت مبنی بر ارتقای مقام دانشگاه اراک بپردازم. بله، اگر اشتباه نکنم دانشگاه اراک هم پیشرفت کرده و از دانشگاه در حال توسعه به دانشگاه توسعه‌یافته تبدیل شده‌است! حدس می‌زنم که عوامل پیشرفت دانشگاه اراک چیزی غیر از موارد زیر که خواهم گفت، نباشد در غیر این‌صورت باید دنبال امدادهای غیبی بگردیم که پیشرفت همه‌جانبه دانشگاه عزیزمان را موجب شده‌اند:

۱) اهمیت و نقش مسئولان دانشگاه اراک در نوع خود انکارناپذیر و مثال‌زدنی است، به طوری که برنامه‌ریزی، احساس مسئولیت و پاسخگویی در بینش و منش آنها موج می‌زند و در این زمینه می‌توانند الگوی دانشگاههای دیگر نیز باشند. در دانشگاه اراک شایسته‌سالاری حرف اول و آخر را می‌زند و «روابط» هیچ نقشی ندارند. اینکه می‌بینید نصب ایستگاه سرویسها یک سال طول می‌کشد یا آب از سقف کلاسها چکه می‌کند یا چیزهای دیگر، مسائلی است که مهم نیست، مهم خدمت است که ثواب زیادی دارد.
۲) بر خلاف استادان سایر دانشگاهها که مانند یک روبات کاری غیر از حضور و غیاب کردن و امتحان گرفتن بلد نیستند و همیشه دیر به کلاسهای خود می‌رسند، تمام استادهای دانشگاه اراک به ویژه استادان گروه شیمی، افرادی دانشمند، فرزانه، فرهیخته و پویا هستند و در بین آنها دودره‌بازی و کم کاری جایی ندارد؛ تمام هم و غم و تمرکزشان فقط آموزش و پژوهش است و اصلا این‌طور نیست که هم استاد دانشگاه باشند، هم معاون امور مالی و هم رییس دانشگاه پیام نور. اینکه گفته می‌شود مدیر گروه کامپیوتر، استادهای گروه کامپیوتر و حتا آبدارچی گروه کامپیوتر یک نفر است، کذب محض است و صحت ندارد.
همکاری استاد و دانشجو که ماشاءالله! استادهای شریف با همکاری دانشجویان مشتاق علم و دانش کارهای زیادی انجام می‌دهند، به عنوان مثال کتاب ترجمه می‌کنند و استاد هم کتاب را به نام خود منتشر نمی‌کند.
۳) بی شک، یکی از علل توسعه روز‌افزون دانشگاه اراک، پرداختن به مقوله مهم ارتباط صنعت و دانشگاه است، مقوله‌ای که می‌تواند نقش مهمی در شکوفایی همه‌جانبه ایران اسلامی داشته باشد. در دانشگاه اراک، به‌ویژه برای فنی مهندسیها دست کم هر هفته یک بازدید از مراکز صنعتی انجام می‌شود، طرحهای زیادی هم از سوی مراکز صنعتی به دانشگاه پیشنهاد می‌شود و دانشجو و استاد با همکاری یکدیگر، کاری می‌کنند کارستون!
اینکه گفته می‌شود دانشگاه بودجه کافی برای اردوهای علمی و بازدیدهای صنعتی ندارد، حرف مفت است.
۴) در دانشگاه اراک، دسترسی سریع به آخرین مقاله‌ها و مجله‌های منتشرشده در اینترنت، به آسانی امکانپذیر است و لازم نیست برای یک ساعت کار با اینترنت از ترم قبل نوبت بگیرید، سرعت اینترنت هم که حرف ندارد.
به طور کلی در دانشگاه اراک کمبود امکانات وجود ندارد و لازم نیست برخلاف دانشگاههای دیگر، تمام آزمایشگاهها را زیر پا بگذارید تا ده گرم NaCl پیدا کنید. تازه، آب مقطر هم همیشه به اندازه کافی هست.
۵) در این میان، نباید نقش آشپزهای دانشگاه را فراموش کرد، چرا که آنها با ارائه یک رژیم غذایی متنوع، سالم و بهداشتی و تامین انواع ویتامینها و پروتئینهای مورد نیاز یک فرد بالغ، نقش بسزایی در ترفیع درجه دانشگاه اراک داشته‌اند. و در همینجا جا دارد که خدمت «حاجی» سلام عرض کنیم و از زحمات بی‌شائبه ایشان تشکر کنیم.

 

/ 0 نظر / 9 بازدید