جان انسان

در روزنامه شرق چهارشنبه 18 ام شهریور یادداشتی با عنوان "حفظ دین، حفظ جان انسان" به قلم محمدتقی فاضل میبدی (عضو مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم) آمده بود که حکایت "جانا سخن از زبان ما می‌گویی" بود. با اندکی ویرایش در وبلاگ آوردم:

این روزها جهان شاهد یکی از تلخ‌ترین رویدادهای تاریخ بشری است. مهاجرت هزاران انسان عمدتا مسلمان از سوریه، افغانستان و عراق به کشورهای اروپایی به ویژه آلمان و اتریش و پذیرش گرم این دو کشور از چشم جهانیان پوشیده نیست. باید به ملت و دولت دو کشور یادشده دست مریزاد گفت که حاضر شده‌اند نزدیک به ٨٠٠ هزار مهاجر جنگ‌زده را پذیرا شوند. اصلی‌ترین عاملی که مسلمانان را از کشور خود فراری داده، جنگ‌های داخلی به اصطلاح مذهبی و قبیله‌ای در این کشورهاست؛ کشورهای اسلامی منطقه به جای تفاهم و همزبانی برای حل بحران و فرونشاندن آتش این جنگ‌های خانمان‌سوز، یا جانب حکومت‌ها را گرفتند یا با گروه‌های جنگجو و آدمکش همسو شدند. آن‌ها میلیاردها دلار از بیت‌المال مسلمانان را برای برافروختن این جنگ‌ها هزینه کردند تا یکی بر دیگری غلبه یابد... پرسش این است که چه کسانی و با چه آیینی سبب شدند این صحنه دلخراش پدید آید و چند میلیون انسان در عراق، افغانستان و سوریه بی‌خانمان شوند؟ ...مگر از پیامبر نیاموخته‌ایم که فرمود: "من اصبح ولم یهتم بامور المسلمین فلیس بمسلم"؟
در ایام حج هستیم و مسلمانان زیادی از کشورها، نژادها و طوایف گوناگون دور  خانه خدا می‌گردند. از آن سو مسلمانان زیادی گرفتار جنگ‌های داخلی و آوارگی هستند. اگر در حج، نه تنها گرفتاری و نجات مسلمانان در اولویت نباشد بلکه وحدت مسلمانان هم جای خود را به تقابل مذاهب داده باشد، ثمره این حج چه خواهد بود؟ دولت‌های اروپایی پس از گذراندن پدیده‌های تلخ قاره خود، سرانجام به "اتحادیه اروپا" رسیدند و مرزهای جفرافیایی را پس از برداشتن مرزهای اعتقادی، کمرنگ کردند تا صلح و نوع‌دوستی در آن جا حاکم شود. چرا این اتفاق در کشورهای اسلامی رخ نمی‌دهد؟ چرا باید این بلای بزرگ بر سر مردم یمن بیاید و خمپاره و موشک بر سر مردم ریخته شود؟
...امروز در پیشگاه خداوند هیچ کاری واجب‌تر از نجات مسلمانان جنگ‌زده نیست، نجات آوارگانی که به کوه و دریا می‌زنند تا خود را نجات دهند. میلیاردها دلار نفتی که می‌تواند عراق، افغانستان و سوریه را به بهشت برین تبدیل کند، خرج سلاح یا فساد اداری و رانت‌خواری می‌شود و در کنار آن میلیون‌ها انسان، گرسنه سر بر بالین می‌گذارند. به نظر می‌رسد علمای بزرگ اسلام اعم از شیعه و سنی که در این عصر زندگی می‌کنند، باید پاسخگو باشند و حاکمان و سیاستمداران را وادار به راه صلح و عدالت کنند. چرا علمای مسلمان نمی‌توانند با یک تفاهم کلی در گفتگو با حکومت‌ها مشکل سوریه را حل کنند؟ پناهگاه مردم سوریه و افغانستان باید آلمان باشد یا دانشمندان و حاکمان اسلامی؟ در این چند روز هیچ پیام و کلام سرنوشت‌سازی برای ثبت در تاریخ هم که باشد، از سوی بزرگان دینی صادر نشد و تنها پاپ، رهبر کاتولیک‌های جهان به پیروانش دستور داد آوارگان را ولو در کلیساها پناه دهند.
تقاضای نگارنده این است که برای نجات این مردم به پا خاسته و کاری کنیم. حفظ دین یعنی حفظ جان انسان‌ها. قرآن کریم قتل یک فرد را معادل قتل همه آدمیان دانسته است. سعدی در برگردان سخن پیامبر، بنی آدم را اعضای یک پیکر دانسته است و حافظ هم می‌گوید: درون‌ها تیره شد، باشد که از غیب/ چراغی برکند خلوت‌نشینی

/ 0 نظر / 56 بازدید