بدون مقدمه

نشانی وبلاگ زیبای پسران ریاضی ۸۳ دانشگاه اراک: http://83boys.persianblog.ir/
شما هم می‌توانید به آنجا سر بزنید و مشتری همیشگی آنجا شوید. در ضمن، مطلب زیر از همان وبلاگ گرفته شده؛ با هم بخوانیم:

 
چگونه ایمیل مان را به زبان فارسی ارسال کنیم؟

 

یکی از چیزهایی که من و شاید شما را در هنگام چک کردن ای‌میل آزار می‌دهد خواندن ای‌میلهای نوشته شده به صورت فارگیلیسی است. فارگیلیسی نوعی نوشتن است که کلمات فارسی توسط الفبای انگلیسی نوشته می‌شوند. گاهی خواندن این نوع متون که بیشتر در ای‌میلها از آن استفاده می‌شود حوصلۀ آدم را سر می‌برد. حتا بعضی وقتها تعدادی از کلمات را اصلا نمی‌توان فهمید و درست در همین موقع است که آرزو می‌کنید ای کاش این متن به طور کامل به زبان انگلیسی نوشته می‌شد تا حداقل بتوانید از فرهنگ لغت استفاده کنید.
اما، ای‌میلهای فارسی هم خواندنشان آسان است و هم تایپ کردنشان. بنابراین در این مطلب می‌خواهم به شما یاد بدهم که چگونه ای‌میلهایتان را به زبان فارسی بفرستید و طرف مقابلتان را از اینکه قرار نیست برای خواندن ای‌میل شما جان بکند، حسابی خوشحال کنید.
فکر می‌کنم شما هم حداقل یک بار سعی کرده‌اید که ای‌میلتان را به زبان فارسی تایپ کرده و بفرستید. اما نتیجه آن، این شده است که فونتهای ای‌میل شما در مقصد نامفهوم و عجیب و غریب شده است. بیشتر در فرستادن ای‌میل از سرور یاهو چنین اتفاقی می‌افتد.
چاره کار چیست؟
کارهایی را که برایتان می‌گویم باید به درستی انجام دهید تا فرستادن ای‌میل شما به زبان فارسی موفقیت آمیز شود.
اول از همه وارد صفحه compose ای‌میل خود بشوید. قبل از اینکه شروع به تایپ نشانی گیرنده و متن نامه خود بکنید، این کار را انجام دهید:
روی یک جای خالی از صفحه (بیرون از متن نامه) کلیک راست کنید. در منوی باز شده، بدون اینکه دکمه‌ای از ماوس را بزنید، ماوس را روی گزینۀ Encoding برده و در زیر منوی باز شده، روی گزینۀ (Unicode(UTF-8  کلیک بزنید. (اگر در این مرحله نتوانستید گزینۀ مذکور را بیابید، نگران نشوید. ماوس را روی قسمت More از همین زیر منو نگه دارید، حالا از زیر منوی بلندبالای بازشده گزینۀ ( Unicode(UTF-8  را یافته و کلیک بزنید.)
حالا وقت این است که شما متن نامه خود را تایپ کنید و نگران هیچ چیز نباشید. البته یادتان نرود که زبان را به فارسی تغییر دهید. وقتی تایپ فارسی شما تمام شد در انتهای نامه (یا فرقی نمی‌کند در ابتدای نامه) با حروف انگلیسی این عبارت را تایپ کنید : (Encoding: Unicode (UTF – 8 این جمله به خواننده ای‌میل شما می‌گوید که مرورگر خود را برای خواندن صحیح متن ای‌میل شما تنظیم کند، یعنی دقیقا همان کاری را انجام دهد که شما انجام داده‌اید.
اما نکته اضافه‌ای که می‌خواهم به شما بگویم این است که به قول ما بچه‌های ریاضی، در اینجا عکس قضیه هم برقرار است. یعنی اگر ای‌میلی را دیدید که الفبای آن نامفهوم بود و الفبایی شبیه به الفبای یونانی داشت، دقیقا کاری را که در بالا گفتم انجام دهید تا متن شما مفهوم و خوانا شود.‌
این نکته تنها در صفحات ای‌میل کاربرد ندارد بلکه شما می‌توانید در بعضی از سایتها هم که این مشکل رخ می‌دهد از آن استفاده کنید.

/ 0 نظر / 4 بازدید