کارخانه‌نوشت 26

1) ساعت 10:30 بود که گاز کارخانه و البته کل شهرک صنعتی، به دلایل نامعلوم و بدون هماهنگی قبلی قطع شد. تا تعویض سوخت دیگ بخار و همین طور دیگ روغن داغ بی‌بــــو کننده مداوم به گازویل، نیم ساعتی طول کشید. به همین دلیل فشار بخار افت کرد و خط‌های خنثی و رنگ‌بـــری به اجبار خاموش شدند. بی‌بو هم بعد از یک ساعت توقف و یک ساعت برگشت روغن تا رسیدن به شرایط بهینه، فرایند را دوباره از سر گرفت.

2) امروز چندتا مهمان دولتی از اداره بازرگانی به کارخانه ما آمده بودند. هفته‌ای نیست که از این مهمان‌های ناخوانده نداشته باشیم. ما که مفتخر به زیارت‌شان نشدیم. اگر هم می‌شدیم هیچ تاثیری به حال‌مان نداشت. به خاطر همین مهمان‌ها، دو نوع غذا برای نهار آماده شده بود. چلو کباب برای آنها و پلو ماهی برای ما. جالب این جا بود که مدیر داخلی کارخانه آمده بود آشپرخانه تا هنگام سرو نهار به آشپزها کمک کند!

3) امروز مثل روزهای قبل، بارگیری روغن زیاد نبود. هر وقت که قرار باشد قیمت روغن بالا برود، این طوری می‌شود. انبارها پر از روغن می‌شوند و وجب به وجب محوطه کارخانه پالت‌های روغن را می‌چینند. چیدن روغن بسته‌بندی شده در فضای باز اشتباه است ولی چون جا نیست، چاره‌ای نیست. پراکسید روغن خوراکی در اثر تابش نور و گرما، خیلی زود بالا می‌رود و به همین دلیل بو می‌گیرد. چه بسا در اثر نگهداری نامطلوب تاریخ مصرف روغن زودتر از تاریخ درج‌شده روی آن فرا برسد. به همین دلیل است که روغن‌های خوراکی را در قوطی‌های فلزی یا کارتن بسته‌بندی می‌کنند تا از تابش مستقیم در امان باشند. نیروهای انبار هم دور خودشان می‌چرخیدند.

4) با توقف تصفیه‌خانه، نیروهای رنگ‌‌بــری فرصت را غنیمت شمردند و مشغول شستشوی فیلترشان شدند. فیلتری که کارش جدا کردن خاک رنگ‌بر از روغن بی‌رنگ شده است. فیلترها به صورت دوره‌ای و هر دو یا سه ماه یک بار با سدیم هیدروکسید 6درصد شستشو می‌شوند. مدیر تولید از کارشناس‌ها و سرپرست‌های تولید خواست که دستورالعمل شستشوی فیلترها را بنویسند تا از تکرار دوباره‌کاری‌ها و اشتباه‌ها جلوگیری شود.

5) انتخابات نماینده کارگری همچنان ادامه داشت. یک نفر برای واحد بسته‌بندی و یک نفر برای واحد روغن. پیشتر گفته بودم که نماینده کارگری به یک گلدان یا تابلوی زیبا در گوشه اتاق می‌ماند. بودن یا نبودنش هیچ فرقی به حال هیچ کسی ندارد. به خصوص که در این دوره آدم لایقی نامزد نشده بود. مهدی.اس، مهران.ک و سجاد.م نامزدهای واحد روغن بودند. یکی از دیگری بی‌کفابت‌تر. برای همین، نمی‌خواستم رای بدهم ولی نمی‌دانم چه شد که رای سفید دادم.

6) چون می‌خواستم آرایشگاه بروم، دو ساعت زودتر مرخصی گرفتم. آرایشگاه خلوت بود و معطل نشدم...

/ 0 نظر / 3 بازدید