کارخانه‌نوشت 5

یکشنبه چهاردهم شهریور

صبح امروز هوا آن‌قدر سرد بود که از سرما به خود می‌لرزیدم. برای فردا باید گرم‌کن بپوشم.
ساعت 9 نشده، "مجید" که طبق معمول برای مرخصی هر دروغی را دستاویز می‌کند، برای امروز فوت پدربزرگ خانمش را بهانه کرد و به همین دلیل چند روز مرخصی گرفت. بهانه‌ای که به هیچ روی باور نمی‌کنم. چون "مجید" نبود، مجبور شدم مخزن اسید سیتریک بی‌بو را که هر چهار روز یک‌بار خالی می‌شود، پر کنم. حدود ppm30 اسید سیتریک به روغن آماده بسته‌بندی افزوده می‌شود تا با تشکیل کمپلکس با اتمهای فلزی، از کاتالیز اکسیداسیون روغن توسط فلزها جلوگیری کند. اسید سیتریک، آنتی‌اکسیدان، رنگ بتاکاروتن و ضد کف از جمله افزودنیهای مجاز به روغن هستند. البته اسانس کره هم هست که بیشتر به روغن‌های جامد صادراتی افزوده می‌شود.
در راه برگشت از اتاق مدیرمان، جلوی تصفیـــه‌‌خانه مدیر تولید را دیدم. باهم گفتمان مختصری داشتیم. از نگاهش معلوم بود که چیزی می‌خواهد بگوید. ده دقیقه‌ای درد دل کرد و گفت که مدیر کارخانه مشکلات تولید را درک نمی‌کند و خواسته‌های بی‌جا و غیرمنطقی دارد. زیاد دنبال حرفهایش را نگرفتم و به آزمــایشگاه برگشتم. همان صبح، 20 تن خاک رنگ‌بر اندونزیایی که نزدیک یک سال تاریخ انقضا داشتند، وارد کارخانه شد. پیش از این، در خط تولید امتحانش را به خوبی پس داده بود و حتا نسبت به خاکهای ایرانی رنگ‌بری بهتری داشت. خاک رنگ‌بر طبیعی از نوع خاکهای سیلیسی متخلخل و از آلومینیوم سیلیکات آب‌دار تشکیل شده است. امروزه بیشتر از خاکهای رنگ‌بر فعال‌شده با اسید HCl یا H2SO4 استفاده می‌شود. در اثر واکنش اسید با خاک، سطح خاک گسترش می‌یابد و تغییرات فیزیکوشیمیایی سبب افزایش قدرت رنگ‌بری خاک می‌شوند.
دل‌درد امروز کمی اذیتم می‌کرد. فکر می‌کنم از روزه‌های بی‌برنامه‌ام باشد. به نظر من یا اصلا نباید روزه گرفت، یا همه سی روز را روزه گرفت؛ در غیر این صورت دستگاه گوارش تکلیف خودش را نمی‌داند با روزه و گرسنگی هماهنگ شود یا با روزه‌خواری‌ها! دل‌دردم تا عصر ادامه داشت.
در گذشته یعنی حدود دو سال پیش پــرکن‌های جامد و مایع در یک سالن بودند. ولی با جا به جایی واحد قوطـــی‌سازی به زمین بالا، جا برای پــرکن مایع باز شد. علت جدا کردن پــرکن مایع از جامد، یکی کمبود جا و دیگری جلوگیری از اختلاط روغنهای جامد و مایع بود که هر از گاهی قاطی شدن روغن‌های جامد و مایع، گند می‌زد به همه چیز. ولی بزرگترین اشتباهی که در ساخت مخازن پــرکن‌ مایع مرتکب شده‌اند، گنجایش 30 تنی مخازن آنجاست. در حالی که مخازن پــرکن جامد 48 تنی‌اند.
حالا این دو چه ربطی به هم دارند؟ عرض می‌کنم. چون ترکیب روغنهای سرخ‌کردنی طوری است که وزن نهایی هر بچ سرخ‌کردنی حدود 45 تن می‌شود، روغنهای سرخ‌کردنی در پــرکن جامد آماده و پس از اطمینان از مناسب بودن ترکیبشان، به وسیله پمپ به پــرکن مایع فرستاده می‌شوند. خیلی از وقتها پیش آمده است که در حین انتقال روغن، و در اثر فراموشی و حواس‌پرتی مسئول این کار، مخزن 30تنی پــرکن مایع پر شده و سرریز کرده است. (در این‌جا همه عاشق‌پیشه‌اند!) اتفاقی که امروز هم پیش آمد و چند تن روغن ناقابل پخش سالن پــرکن ‌شد. آب هم از آب تکان نخورد. ساعت 10:30 که به پــرکن‌ مایع رفتم، دیدم که برای جلوگیری از درز خبر حادثه، درب سالن را بسته‌اند و همه برای جمع کردن روغن از کف سالن بسیج شده‌اند. یکی تی دستش بود، یکی خاک‌انداز، دیگری جلوی مسیر روغن را بسته بود تا وارد فاضلاب نشود... خلاصه وضعی بود که اگر به گوش مدیر کارخانه می‌رسید، سر به بیابان می‌گذاشت. یا شاید هم دیگران را روانه بیابان می‌کرد.
تابستان امسال به دلیل گرمی هوا و بالا رفتن دمای آب چــرب (همان آب بارومتــریک که در سیستم خلا به کار می‌رود.) بی‌بـــوکننده بچ فقط شبها که هوا کمی خنکتر است کار می‌کند و با هزار سلام و صلوات، دو بچ 9 تنی روغن به پــرکن می‌فرستد. دمای آب چرب که از 32 درجه بالاتر برود، خلا بی‌بــوکننده مداوم کامل نمی‌شود و روغن به خوبی بوگیری نمی‌شود. قرار بود از خودم بنویسم، ولی مثل این که خیلی حاشیه می‌روم. ساعت 15 که مشغول روزمره‌نویسی بودم، چشمانم را به زور باز نگه داشته بودم. این خواب‌آلودگی بیشتر از بوی اتری بود که با آن آزمایش اندازه‌گیری درصد چربــــی را انجام دادم. این فرشاد.ط (اپراتور رنگ‌بری) هم هی‌ می‌رود و هی می‌آید. زیرچشمی به من نگاه می‌کند و خیلی دلش می‌خواهد بداند چی می‌نویسم. بیشتر کسانی که مرا مشغول نوشتن می‌بینند، فکر می‌کنند مشغول گزارش‌نویسی و زیرآب‌زنی هستم. فرشاد سیگار نمی‌کشد ولی به گفته خودش در خانه کلکسیونی از هر سیگاری که تا به حال دیده است، دارد.

/ 0 نظر / 3 بازدید