saeid online

آوانتوریسم

دکتر خوبی، این پسر خوب شیمی79 در ای‌میلی که برایمان فرستادند، یک کلمه دیگر به دایره کوچک لغاتمان اضافه کردند و کلمه آوانتوریسم را البته از قلم سید ابراهیم نبوی، برایمان معنی کرده‌اند. جا دارد از این برادر دینی‌مان که یک بار بنده را در اوان دوران دانشجویی آن چنان ترساندند که تا قیام قیامت فراموش نخواهم کرد، تشکر کنیم. و اما آوانتوریسم:

ماجراجویان یا آوانتوریست‌ها، یکی از خطرات مهلک جنبشهای اجتماعی هستند. آنها تلاش می‌کنند تا به جای استدلال و اندیشه‌ورزی، با داستان‌سازی و یا ایجاد موقعیتهای ساختگی و حتا واقعی، نظری را به اتکای موقعیت و ماجرایی که رخ داده یا رخ نداده است، به جنبش تحمیل کنند.
آوانتوریسم، آن روی سکه پوپولیسم است. شخصیت ماجراجو تئوری مشخصی ندارد، حتا با چیز خاصی مخالف یا موافق نیست، او می‌تواند تا همراهی با حکومت پیش برود یا تا حد براندازی آن حرکت کند. او همیشه تندترین شعارها و اغراق‌شده‌ترین رفتارها را می‌کند. او به راحتی دروغ می‌گوید، خودش را در شرایط دشوار مرگ و تعقیب نشان می‌دهد، مانند زورو از این سو به آن سو فرار می‌کند و همیشه دقیقترین اطلاعات از درون حکومت را دارد. او می‌داند که دیروز رهبر حکومت با چه کسانی دیدار کرده و به آنها چه گفته است. او همزمان هم در زندان کهریزک حضور دارد و دیالوگ‌های بازجویان را کلمه به کلمه نقل می‌کند، هم در جلسه سران سه قوه حاضر است و می‌تواند رنگ شورت پسر رهبر را هم بگوید.
او اطلاعات دست اول و عجیب دارد و همیشه با نظر همه رهبران جنبش مخالف است، اما او حق دارد، چرا که او تحت فشار است، او در حال فرار است، او زندانی است، او زیر شکنجه است، و به دلیل همه این فشارهاست که ما باید نظرش را بپذیریم. اما در این حالت هم او نظرش را نمی‌گوید، بلکه همیشه در حال توضیح ماجراهای جدید خودش است. او هرگز در باره اطلاعات عجیب و غلطی که پیشتر داده است، توضیح نمی‌دهد، چون اطلاعات عجیب و جدیدی دارد که ما باید آن را بپذیریم. شخصیت ماجراجو، یک هاله معصومیت و آسیب‌پذیری و رنج‌دیدگی دور خود می تند تا به هیچ پرسشی پاسخ ندهد...


(نمی‌دانم تا اینجای مطلب، آوانتوریسم را به چه کسی یا کسانی نسبت داده‌اید، اما ادامه مطلب را بخوانید تا ببینید از دید سید ابراهیم نبوی آوانتوریست چه کسی است؟ با این کار می‌خواهم قبل از خواندن ادامه مطلب، کمی با خود فکر کنید. شاید نگاه و نظر شما با سید ابراهیم نبوی متفاوت باشد.)


 

... احمدی‌نژاد یک آوانتوریست واقعی است، او همیشه می‌تواند ماجراهای تازه خلق کند. او داستانهایی می‌سازد که وجود نداشته‌اند، او می‌تواند دختری را فرض کند که در خانه‌اش انرژی هسته‌ای تولید می‌کند، او خودش را در هاله‌ای از نور می‌بیند، خداوند با او ارتباط دارد، او هر روز با دهها رهبر جهان که نامشان معلوم نیست تلفنی حرف می‌زند و دانش‌آموزان آمریکایی و مسلمانان مصری را اداره می‌کند. او ممکن است هر چیز دیگری هم باشد، اما او یک ماجراجوست، ماجراهای او می‌تواند قیمت نفت را بالا ببرد، تورم را افزایش دهد و قیمت مسکن را افزونی ببخشد. او می‌تواند با ماجراجویی در یک انتخابات عادی یک حکومت را تا سرحد نابودی پیش ببرد.
آوانتوریسم یک بیماری سیاسی است، نوعی بیماری خطرناک که در روزهای پرالتهاب و در شرایطی که نیروهای عاقل و سیاستمداران بزرگ و مهره‌های اصلی امکان حضور ندارند، سروکله آنها پیدا می‌شود و با ماجراهای جالب و عجیبشان کنترل بازی را در دست می‌گیرند. مدتی طول می‌کشد تا مردم بفهمند که با یک بازیگر سر و کار دارند و این همان زمانی است که از دست می‌رود...

   + سعید ; ۱۱:٢٦ ‎ق.ظ ; یکشنبه ٢٠ دی ۱۳۸۸
    پيامهاي ديگران ()