saeid online

دسته‌بندی انسانها از دید دکتر شریعتی

 

 1) آنهایی که وقتی هستند، هستند و وقتی که نیستند هم نیستند. حضور عمده این آدمها مبتنی بر فیزیکشان است. تنها با لمس ابعاد جسمانی آنهاست که قابل فهم می‌شوند بنا بر این اینان تنها هویت جسمی دارند.

 

2) آنانی که وقتی هستند، نیستند و وقتی که نیستند هم نیستند؛ مردگانی متحرک در جهان، خودفروختگانی که هویتشان را به ازای چیزی فانی واگذاشته‌اند. بی‌شخصیتند و بی‌اعتبار، هرگز به چشم نمی‌آیند، مرده و زنده‌شان یکی است.

 

3) آنهایی که وقتی هستند، هستند و وقتی که نیستند هم هستند؛ آدمهای معتبر و باشخصیت، کسانی که در بودنشان سرشار از حضورند و در نبودشان هم تاثیر خود را می‌گذارند، کسانی که همواره در خاطر ما می‌مانند، دوستشان داریم و برایشان ارزش قایلیم.

 

4) آنهایی که وقتی هستند، نیستند و وقتی که نیستند، هستند! شگفت‌انگیز‌ترین آدمها. در زمان بودنشان چنان قدرتمند و باشکوهند که ما نمی‌توانیم حضورشان را دریابیم اما وقتی که از پیش ما می‌روند نرم‌نرم و آهسته آهسته درک می‌کنیم. باز می‌شناسیم، می‌فهمیم که آنان چه بودند. چه می‌گفتند و چه می‌خواستند. ما همیشه عاشق این آدمها هستیم. هزار حرف داریم برایشان اما وقتی در برابرشان قرار می‌گیریم، گویی قفل بر زبانمان می‌زنند. اختیار از ما سلب می‌شود. سکوت می‌کنیم و غرق در حضور آنان مست می‌شویم ودرست در زمانی که می‌روند یادمان می‌آید که چه حرفها داشتیم و نگفتیم. شاید شمار اینها در زندگی هر کدام از ما به شمار انگشتان دست هم نرسد.

   + سعید ; ۸:۳٧ ‎ب.ظ ; پنجشنبه ٢۱ آذر ۱۳۸٧
    پيامهاي ديگران ()