saeid online

غالکاری

غالکاری حرفه سختی است، اما خیلی‌ها به علت درآمد خوبی که دارد سراغش می‌روند، زیرا غالکارها با فلز گرانبهای طلا سر و کار دارند. آنها به طور مستقیم با افرادی که کارگاه طلاسازی دارند، کار می‌کنند تا ذرات طلایی را که سازندگان طلا هنگام ساخت اشیایی مانند انگشتر، النگو و گردنبند از دست می‌دهند دوباره به دست بیاورند. 
طلاسازها سعی می‌کنند ذرات طلایی را که هنگام ساخت و پرداخت جواهرآلات از دست می‌دهند، دوباره به دست آورند. برای این کار آنها در محیط کارگاه خود به نکات زیادی توجه می‌کنند، برای مثال کف کارگاه‌های طلاسازی همیشه فنس‌های پلاستیکی یا فلزی می‌گذارند تا براده‌های طلا به کفش کارگرها نچسبد. حتا برخی طلاسازها از کارگران خود می‌خواهند هنگام کار کمتر حرف زده یا ماسک به صورت بزنند، زیرا ادعا می‌کنند ممکن است ذرات ریز طلا هنگام حرف زدن وارد دهان کارگرها شود! همچنین کارگرها در کارگاه‌های طلاسازی هنگام شستشوی دست و صورت خود باید مراقب باشند تا آب مصرفی خود را درون بشکه نگهداری کنند چون ذراتی که به دست و صورت آنها چسبیده است پس از شستشو وارد آب می‌شود. به همین علت طلاسازها آب مصرفی خود را هم به کارگاه‌های غالکاری می‌برند تا طلایی که در آن وجود دارد، بازیافت شود.
علاوه بر این موارد، طلاسازها سعی می‌کنند محلی را به عنوان کارگاه برگزینند که هیچ پنجره یا روزنه‌ای نداشته باشد و برای هواکش‌های کارگاه خود فیلتر می‌گذارند تا ذرات ریز طلا از طریق هوا به خارج از کارگاه منتقل نشود. باید اضافه کنیم طلاسازها تکه پارچه‌هایی که کارگران با آن لوازم کار خود را تمیز می‌کنند هم دور نمی‌ریزند، چون معتقدند ذرات ریز طلایی که به این دستمال‌ها می‌چسبد، قابل بازیافت است.

منبع: روزنامه جام‌جم 22/02/92

ادامه مطلب
   + سعید ; ۸:٤٧ ‎ق.ظ ; شنبه ۳٠ شهریور ۱۳٩٢
comment نظرات ()

شمال‌نامه

هفته پیش مسافرت بودم. به مقصد شمال. از شنبه 16 شهریور تا پنج‌شنبه شب 21 شهریور. اولین مسافرت غیرمجردی چندروزه با خودروی شخصی. منهای ترافیک درهم و آزاردهنده‌ شهر رشت و خستگی‌های طول سفر، در مجموع خوش گذشت. کاخ شاه مرحوم در رامسر و طبیعت کلاردشت (جاده عباس‌آباد به سمت مرزن‌آباد) از جمله جاهایی بودند که تا به حال توفیق زیارتشان را نیافته بودم.
توصیه می‌کنم در سفر به شمال، تا جایی که می‌توانید وارد رشت نشوید. شهر رشت غیر از این که مرکز استان گیلان است، هیچ جاذبه و خاصیت دیگری ندارد. ضمن این که ترافیک تاب‌فرسای رشت، هم وقت شریف شما را می‌گیرد هم روان‌تان را پریشان می‌کند. رانندگی رشتی‌ها هم که غوز بالا غوز، بی‌قانون و  بی‌گذشت. البته شاید هر کس دیگری هم پس از چند روز زندگی در رشت، رانندگی‌اش مثل خود رشتی‌ها می‌شد. درست عین راز بقا که اگر دیر بجنبی و این دست آن دست بکنی، سرت بی‌کلاه می‌ماند. خیابان‌ها و بلوارهای رشت جوابگوی این همه ماشین نیستند و مقامات غیرمسئول آن جا تا دیرتر از این نشده، باید بجنبند و راه چاره‌ای بیندیشند.

هیچ‌گاه در دریا شنا نکنید. شاید باورش برای شما سخت باشد (شاید هم نباشد) ولی محض اطلاع بد نیست که بدانید همه شهرهای ساحلی پساب انسانی‌شان را روانه دریا می‌کنند. چیزی که پیشتر شنیده بودم، ولی حالا با چشمان خود دیدم. علت بسیاری از مسمومیت‌های مسافرتی، همین شنای در دریاست که خیلی‌ها به آن دچار می‌شوند ولی علتش را نمی‌دانند.

گمان نکنید که در شمال هر جایی که پول بیشتری می‌گیرند و گوش مردم را با تیغ تیزتری می‌برند، حتماً زیباتر است یا امکانات بهتری دارد. اصولاً هر شهر و روستای شمال برای جذب بیشتر گردشگر تابلویی در ورودی‌اش علم کرده که به فلان جای زیبا و توریستی و نمونه و تک خوش آمدید، مبادا فریب بخورید. اتفاقاً جاهای بکر و چشمنواز از خودشان زیاد تعریف نمی‌کنند.

در راه برگشت به دلیل مه شدید و دید ناکافی، مجبور شدیم یک شب را در روستای گویتر=Gavitar (نزدیک مرزن‌آباد) بمانیم. روستایی که نزد مردمانش غیر از پول چیز دیگری ارزش داشت. گویی در مرام‌شان چیزی به نام کمک به همنوع وجود نداشت. از هر فرصتی برای تیغ زدن مسافر در راه مانده استفاده می‌کردند. همین که می‌دیدند مسافری خسته از سفر، قصد اتراق در آن‌جا دارد، مثل گرگ دندان نیش‌شان برق می‌زد. به نظر می‌رسید بیشتر قصد کمک نکردن داشتند تا کمک کردن. روستای گویتر دستگاه خودپرداز نداشت، برای پرداخت اجاره‌بهای خانه‌ای که شب را در آن‌جا به سر بردیم و با کلی چانه‌زنی آن را به 40 هزار تومان رساندیم، هیچ دکان‌داری حاضر نبود با دستگاه کارت‌خوان مغازه‌اش کارمان را راه بیندازد. دلیلش را باید از خودشان پرسید.

کمبود یا خرابی سرویس‌های بهداشتی، کمبود تابلوهای راهنما در جاده‌ها و شهرها یا جایگذاری نامناسب آن‌ها، در همه استان‌ها و شهرها دیده می‌شد. در اتوبان کاشان به دلیل مکان نامناسب تابلوی دلیجان و ورود به مسیر غلط، حدود 20 دقیقه علاف شدیم. یا روزی که قرار بود از رشت به فومن برویم، تا آمدیم راه را پرسان‌پرسان پیدا کنیم، در ترافیک شهر گیر افتادیم و یک ساعتی گم شدیم. جالب این‌جاست که بعضی از خیابان‌ها و میدان‌های رشت حتا اسم نداشتند.

هر جا که به نظرتان رسید جاده جان می‌دهد برای رانندگی با سرعت بالا و کمی تا قسمتی وسوسه شدید تا پدال گاز را بیشتر بفشارید، فراموش نکنید احتمال این که در دام کمین پلیس بیفتید، زیاد است. ماموران پلیس معمولاً جاهایی را برای کمین انتخاب می‌کنند که به دلیل خلوت بودن یا صاف بودن جاده، راننده‌ها وسوسه می‌شوند.

نقش همسفر خوب را در خاطره‌انگیز شدن سفر نادیده نگیرید. همسفری که نه حرف می‌زند، نه می‌خندد، نه نظر می‌دهد و نه کمک می‌کند، خلاصه عین بـُز گر گله می‌ماند، چیزی غیر از اضافه‌بار نیست.

و در ادامه، چند عکس از همین سفر.

ادامه مطلب
   + سعید ; ٦:۳۳ ‎ب.ظ ; شنبه ٢۳ شهریور ۱۳٩٢
comment نظرات ()

میخ و مملکت

به خاطر میخی، نعلی افتاد
به خاطر نعلی، اسبی افتاد
به خاطر اسبی، سواری افتاد
به خاطر سواری، جنگی شکست خورد
به خاطر شکستی، کشوری نابود شد
و همه این‌ها به خاطر کسی بود که میخ را به درستی نکوبیده بود.

فرستنده: قاسم درخشان

   + سعید ; ٩:٤٤ ‎ب.ظ ; شنبه ٩ شهریور ۱۳٩٢
comment نظرات ()

این‌جا چه خبر است؟!

یک کارشناس سپاه در نشستی با عنوان همایش بصیرتی حفاظتی فرماندهان سپاه گفته است: 85 درصد از اخبار مورد نیاز سرویس‌های جاسوسی از طریق کانال‎های مشهود و رسانه‎های گفتاری، شنیداری و مجازی حاصل می‌شود.

همچنین مدیر مقابله با تهدیدات نرم مرکز بسیج سازمان صدا و سیما فرموده: شناسایی استراتژی دشمن از مهم‌ترین مباحث دشمن‌شناسی است و اهمیت آن کمتر از دیدبانی در دوران دفاع مقدس نیست. وی با بیان این که جنگ نرم ورود به مرز نیست بلکه ورود به مغز انسان است، خاطرنشان کرد: در تهاجم مرزی هزینه می‌کنیم تا با خرید ادوات سنگر دفاع را محکم‌تر کنیم، اما در تهاجم فرهنگی با خرید برخی از امکانات، دشمن را به خانه می‌آوریم. مدیر مقابله با تهدیدات نرم مرکز بسیج سازمان صدا و سیما افزود: نوشت‌افزارهای منقوش به تصاویر شخصیت‌‌های قهرمانان دنیای استکبار و غرب نوعی حرکت نرم نفوذی تهاجم فرهنگی دشمن است.

مسئول نمایندگی ولی فقیه در سپاه یکی از استان‌ها نیز گفته: در جهان امروز، هر جامعه و کشوری که اطلاعات بیشتری داشته باشد، از حاشیه امن بالاتری برخوردار است.
وی با اشاره به مزایای کنترل زبان افزود: کمال عقل، راحتی جسم و روح، سلامت انسان و پیشگیری از خطا و گناه از مزایای کنترل زبان به شمار می‌روند. ایشان همچنین خاطرنشان کرد: زمینه‌سازی برای افزایش توان و فراهم کردن بستر ترس و خوف دشمنان به مقدماتی نیاز دارد که مساله حفاظت اطلاعات یکی از آن‌هاست.

همان مسئول در جایی دیگر گفته: اردوهای معنوی و زیارت سرزمین نور عامل مهمی در ایجاد تغییرات بنیادین در رفتارهای دانش‌آ‌موزان و سوق به سمت ارزش‌های اسلامی و الهی است.


××××××××××××××
منبع: خبرگزاری (متعهد) فارس
برداشت، به عهده خودتان باشد.

   + سعید ; ٩:٤٩ ‎ق.ظ ; پنجشنبه ٧ شهریور ۱۳٩٢
comment نظرات ()