saeid online

رمضان، بهار قرآن

سوگند به روشنایی روز
و سوگند به شب چون آرام گیرد
که پرودگارت تو را وانگذاشته، و دشمن نداشته است
و قطعا آخرت برای تو از دنیا نیکوتر خواهد بود
و به‌زودی پرورگارت تو را عطا خواهد داد تا خرسند گردی
مگر نه تو را یتیم یافت، پس پناه داد؟
و تو را سرگشته یافت، پس هدایت کرد؟
و تو را تنگ‌دست یافت و بی‌نیاز گردانید؟
پس اما تو نیز، یتیم را میازار
و گدا را مران
و از نعمت پروردگار خویش سخن گوی...

(برگردان سوره‌ی ضحی، زنده‌یاد محمدمهدی فولادوند)

   + سعید ; ۱٢:۳٧ ‎ب.ظ ; یکشنبه ۳٠ تیر ۱۳٩٢
comment نظرات ()

شعر

قربانی آن زاغ دهان بسته شدیم
صد دانه ی یاقوت که صد دسته شدیم

کبری تله بود و طعمه تصمیم دروغ
چوپان دروغگو ز تو خسته شدیم

×××××××××××××××××××××××××××××××

آخر جاده کسی نیست برو
مر تو را هم نفسی نیست برو

بغض کن در قفس ای مرغک جان
چون که فریادرسی نیست برو

روحت اندازه ی این خانه نبود
هستی ات مشت خسی نیست برو

رستگاری هوسی شیرین است
عقل جز بوالهوسی نیست برو

صبح کامست و نپیموده رهت
ساربان را جرسی نیست برو

بهترین راه همان است نمان
نه دگر پیش و پسی نیست برو

اوج شور و شرت آمد به فرود
تا حزین شور بسی نیست برو

ازفلک چرخش خوش چشم مدار
هیچ کس یار کسی نیست برو
                                                  از خودم

   + میثم ; ۱:٠٩ ‎ب.ظ ; جمعه ٢۸ تیر ۱۳٩٢
comment نظرات ()

اچ جکسون براون

اچ جکسون براون در کتاب "نکته‌های کوچک زندگی" نکاتی ساده را در قالب جمله‌های تک‌سطری برای خواننده یادآوری می‌کند که هر کسی ممکن است بنا به دلایلی همچون کم‌توجهی، فراموشی، سر به هوایی یا روزمرگی آن‌ها را از یاد برده باشد و کمتر به پیامدهای مثبت آن‌ها توجه کند. این کتاب را که حجم زیادی هم ندارد، می‌توانید با یک جستجوی ساده از اینترنت دریافت کنید و در کمتر از دو ساعت همه آن را بخوانید. بعضی از نکته‌های کوچک زندگی که در خود من غافل مانده‌اند و تلاش می‌کنم از حالا به بعد آن‌ها را در زندگی به کار ببندم، به این شرحند:

هر روز به سه نفر ابراز ادب کن.
دست‌کم سالی یک بار طلوع را تماشا کن.
در روز تولدت درختی بکار.
از صرف غذا در غذاخوری‌های پر زرق و برق خودداری کن.
شناخت گیاهان محلی، پرنده‌ها و درختان را یاد بگیر.
در زمان حیات وصیت‌نامه بنویس.
خودرویی را که به امانت گرفته‌ای با باک پـر پس بده.
هیچ کس در بستر مرگ نگفته است: "آه! اگر بیشتر در دفتر کارم مانده بودم..."
در کارها هرگز با یک وکیل یا حسابدار مشورت نکن. آن‌ها طوری آموزش دیده‌اند که به دنبال مشکل بگردند نه راه حل.
باخت در یک نبرد کوچک را به قصد برد در یک جنگ بزرگ بپذیر.
از هر چه داری، استفاده کن.
یک سفر شبانه با قطار داشته باش.
هنگام صرف شام، تلویزیون را خاموش کن.
بی‌درنگ برای دیگران یادداشت تشکر بفرست.
در حمام آواز بخوان.
هر وقت دیدی بیش از ده دقیقه سر قرارت دیر خواهی کرد، تلفن کن.
صدای خنده پدر و مادرت را ضبط کن.
برای دیگران قابل درک خواهد بود اگر بگویی: "کمی وقت می‌خواهم تا درباره‌اش بیشتر فکر کنم. آیا امکان دارد فردا به شما اطلاع بدهم؟"


××××××××××××××××××××××
در ادامه، می‌توانید چند عکس را که از بهار امسال گرفته شده‌اند، به تماشا بنشینید. البته ایستاده هم می‌توانید عکس‌ها را تماشا کنید! دوست داشتم این عکس‌ها در همان بهار بارگذاری می‌شدند، ولی چه کنم که نشد.

ادامه مطلب
   + سعید ; ٩:٢٤ ‎ق.ظ ; پنجشنبه ٢٠ تیر ۱۳٩٢
comment نظرات ()

آدم‌های ساده را دوست دارم

ساده که می‌شوی
همه چیز خوب می‌شود
خودت
غمت
مشکلت
غصه‌ات
هوای شهرت
آدم‌های اطرافت
حتا دشمنت
...
ساده که باشی
همیشه در جیبت شکلات پیدا می‌شود
همیشه لبخند بر لب داری
بر روی جدول‌های کنار خیابان راه می‌روی
زیر باران، دهانت را باز می‌کنی و قطره‌قطره می‌نوشی
آدم برفی که درست می‌کنی
شال گردنت را به او می‌بخشی
...
ساده که می‌شوی
حجم نداری، جایی نمی‌گیری
زود به ‌یاد می‌آیی و دیر از خاطر می‌روی
ساده که می‌شوی
کوچک می‌شوی
توی دل هر کسی جا می‌شوی
...

   + سعید ; ٤:۳٢ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ۱٩ تیر ۱۳٩٢
comment نظرات ()

شنبه‌نوشت

  • خود ژاپنی‌ها ادعا می‌کنند خنگ‌ترین نژاد دنیا زردها هستند و در بین زردها، ژاپنی‌ها از همه خنگ‌ترند. می‌گویند: عقل ما به اندازه یک سکه صد ینی است، دو تا که می‌شویم دوبرابر می‌شود و هرچه زیاد می‌شویم عقل ما با هم جمع می‌شود.
    در حالی که ایرانی‌ها از جمله باهوش‌ترین‌ها در جهان هستند. اما وقتی دوتا می‌شوند عقل آن‌ها نصف می‌شود و هرچه بیشتر در کنار هم قرار می‌گیرند به همین نسبت عقل‌شان کم می‌شود.
    برای یادآوری، "ما و چشم‌بادامی‌ها" را نیز بخوانید.

  • پست آس‌وپاس تکراری بود و خودمان خبر نداشتیم. همین مطلب در 24 مرداد 1391 با عنوان دایره المعارف ستون پنجم (+) منتشر شده بود. ولی وقتی خودم یادم نباشد، معلوم است که تکلیف شما نیز بر همگان روشن است. هرچند آس‌وپاس با وجود تکراری بودن، برای شما تازگی داشت و هیچ کسی متوجه تکراری بودنش نشد، ولی در هر حال، عمدی در کار نبود و شما به بزرگواری خودتان ببخشید.

  • در 26 تیرماه 1391 وبلاگ را با این پست به روز رسانده‌ام: "از خاطرات حسن روحانی" در آن روز نمی‌دانستم که سال بعد همین حسن روحانی رئیس جمهور ایران خواهد شد. فکر کنم هدفم از انتشار آن پست در آن زمان بیان تفاوت دیدگاه احمدی‌نژاد و روحانی بوده است.

  • در تاریخ نقل شده است یکی از دلایلی که سلطان محمود در زمان فرمانروایی سیده خاتون به ری حمله نکرد این بود که سیده به او گفته بود: "اگر من تو را بشکنم، به همه عالم نویسم که سلطان محمود را بشکستم و اگر تو مرا بشکنی، شکستن زنی بس فخر نباشد؛ گویند که سلطان محمود زنی را بشکست."
    سیاست را حال کردید؟!

   + سعید ; ۸:۱٩ ‎ق.ظ ; شنبه ۱٥ تیر ۱۳٩٢
comment نظرات ()

آس‌وپاس

سیــد ا.ب.ر.ا.ه.ی.م ن.ب.و.ی کتابی دارد به نام "دایره المعارف ستون پنجم" که در آن، روی دیگر واژه‌ها و کلمه‌ها که نزدیکی بیشتری به حقیقت دارد، با زبان شیرین طنز بیان شده است. واژه‌ها و کلمه‌هایی که کله‌گنده‌ها و سیاستمداران بیشتر از دیگران، از آن‌ها استفاده می‌کنند تا بهتر و زیباتر بتوانند سر مردم شیره بمالند. برای درک بهتر آن چه که سیاستمداران در سخنان روزمره خود به زبان می‌آورند، خواندن این کتاب که می‌توانید آن را با یک جستجوی ساده از اینترنت دریافت کنید، بد نیست.
برای نمونه، چند واژه با معنای واقعی آن‌ها در پی می‌آید:

آس و پاس: مستضعف سابق. کسی که قرار است مشکلاتش حل بشود. کار مسئولان سیاسی وعده دادن به اوست. بینوا. مفلس.

اخبار: پیشگویی درباره اتفاقاتی که باید بیفتد. بورکینافاسو. دشمن. همه بد هستند، ما گل سر سبد آفرینش هستیم. لازم به یادآوری است، لازم به یادآوری است، لازم به یادآوری است.

استراتژی: طرح و نقشه برای روبه‌رو شدن با حریف در بهترین وضع. در میان قدرت‌های بزرگ به مجموعه‌ای از طرح‌ها و برنامه‌ها می‌گویند که از طریق انجام آشکار و پنهان آن‌ها منافع ملی حفظ می‌شود و در میان قدرت‌های کوچک به مجموعه واکنش‌های عصبی گفته می‌شود که با صدای بلند در خیابان‌ها بیان می‌شود.

طفره رفتن: روش برخورد مسئولان با مشکلاتی که مردم می‌دانند. واکنش منطقی مردم در برابر مسئول. احساسی که از دیدن خبرنگار به خبرساز دست می‌دهد.

اقدامات: قدم‌ها. کارهایی که قرار بوده انجام بگیرند. اقدامات اجرایی: کارهایی که مسئولان دوست دارند انجام بدهند. اقدامات به عمل آمده: کارهایی که مسئولان امیدوارند انجام دهند.

تبصره: توضیحی که در قانون می‌آورند تا ابهام آن را بیشتر کنند.

تجلیل: بزرگ کردن آدمی‌ که مثل ما فکر می‌کند، برای تحقیر دیگرانی که مثل ما فکر نمی‌کنند. روش انجام عمل: گروهی را با کت و شلوار در جایی جمع می‌کنیم. یک نفر را روی صحنه می‌آوریم، به او چند جایزه می‌دهیم و چند شیء به او آویزان می‌کنیم و از او عکس می‌گیریم.

نمودار: تصویری که نشان می‌دهد که چه‌قدر همه چیز به خوبی پیش رفته است. گزارش کار تصویری. اسم مصدر نمودن. همیشه و در هر حال رو به بالا حرکت می‌کند. دروغ زیبا.

جلسه: محل اتلاف وقت آدم‌هایی که فکر می‌کنند وقت ندارند. مکان تصمیم‌گیری‌هایی که هیچ وقت اجرایی نمی‌شوند.

ژست: مجموعه ادا و اطواری که آدم‌های از خود راضی برای اثبات هویت خودشان در یک حالت ثابت نشان می‌دهند. یکی از روش‌های جبران عقده حقارت.

صوری: ظاهری، سطحی، روش انجام امور در نظام اداری.

فرمالیته: تشریفاتی. بیشتر فعالیت‌های تولیدی و شبه‌تولیدی، دولتی و تعاونی و خصوصی، عمرانی و خدماتی در جهان سوم. مجموعه‌ای از فعالیت‌ها که وجود دارند و انجام می‌شوند ولی هیچ نتیجه‌ای ندارند.

ضد انقلاب: کسی که زیاد حرف می‌زند. پررو، کسی که سوال می‌کند. کسی که درباره مسائلی که جوابی برای آن وجود ندارد، سوال می‌کند. موجودی که دلیل خاصی برای حذف و اخراج او وجود ندارد.

بازنگری: تجدید نظر، این که کسی اعتراف کند چه حماقت‌هایی انجام داده است.

   + سعید ; ۸:٢٧ ‎ق.ظ ; یکشنبه ٩ تیر ۱۳٩٢
comment نظرات ()

چیزی که عوض دارد، گله ندارد.

گرید و سوزد و افروزد و نابود شود
هر که چون شمع بخندد به شب تار کسی

بی گمان دست در آغوش نگارش ببرند
هر که یک بوسه ستاند ز لب یار کسی

   + سعید ; ۱٠:۳٥ ‎ق.ظ ; جمعه ٧ تیر ۱۳٩٢
comment نظرات ()

تصادف

عکس تزئینی است.

در خبرها آمده بود: در اثر واژگونی یک خودروی ال‌نود در جاده قزوین زنجان، هر چهار سرنشین و از جمله راننده آن درگذشتند. پلیس راه، علت سانحه را خواب‌آلودگی راننده اعلام کرد.

سوالی که در حین خواندن این خبر به ذهنم رسید، این بود که کارشناسان پلیس راهور در موارد این‌چنینی که نه شاهدی در حین رخ دادن تصادف وجود دارد و نه بازمانده‌ای از تصادف دلخراش باقی مانده است، از کجا و بر پایه چه مستنداتی اعلام می‌دارند که خواب‌آلودگی راننده علت اصلی تصادف بوده است؟ آیا از روی آزمایش‌های بالینی بر روی جسد راننده می‌توان به خواب بودن وی قبل از تصادف منجر به فوتش پی برد؟ فکر نمی‌کنم صرف انحراف به چپ بی‌دلیل یک خودرو بتوان انگ خواب بودن را به راننده نگون‌بخت زد یا هر واژگونی را ناشی از خواب‌آلودگی راننده دانست. بدیهی است عوامل زیادی در بروز هر سانحه‌ای نقش دارند؛ برای مثال، در این گونه مواردی که عرض کردم ممکن است گذر یک حیوان از عرض جاده به انحراف خودرو از مسیر و واژگون شدن آن بینجامد. یا حتا حواس پرتی راننده در اثر خوردن و آشامیدن یا نگاه بی‌مورد به عقب، منجر به سانحه‌ای بشود که در نگاه اول نتوان هیچ دلیل خاصی برای آن متصور شد.
دوست دارم بدانم که چطور می‌شود با اطمینان کامل، طوری که حتا یک تار مو لای درزش نرود، پی برد که یک راننده قبل از تصادف، خواب بوده است. از قدیم و ندیم گفته‌اند که مرده دستش از این دنیا بریده و خوب نیست پشت سرش حرف زد. به خصوص حرفی که ممکن است اشتباه باشد.

   + سعید ; ۸:٤٤ ‎ق.ظ ; شنبه ۱ تیر ۱۳٩٢
comment نظرات ()