saeid online

روش ساخت آسپیرین

آسپیرین یا استیل سالیسیلیک اسید در اثر استیل‌دار شدن سالیسیلیک اسید در مجاور سولفوریک اسید به دست می‌آید. معادله واکنش به صورت زیر است:

 
OH-C6H4-COOH + (CH3CO)2O ---> CH3COO-C6H4-COOH + CH3COOH

روش کار به این صورت است که 5 گرم سالیسیلیک اسید خشک و 5/7 گرم استیک انیدرید را در یک فلاسک مخروطی کوچک قرار دهید، 3 قطره سولفوریک اسید غلیظ به آن بیفزایید و فلاسک را تکان دهید تا پر شود. روی حمام بخار آب با دمای حدود 50 تا 60 درجه به مدت 15 دقیقه همراه با هم زدن به وسیله دماسنج گرم کنید. بگذارید مخلوط خنک شود و گاهی آن را به هم بزنید. 75 میلی لیتر آب به آن بیفزایید، خوب به هم بزنید و به کمک قیف بوخنر صاف کنید.
آسپیرین یا استیل سالیسیلیک اسید ناخالص را از مخلوطی به حجمهای مساوی از استیک اسید و آب، دوباره متبلور کنید تا آسپرین خالص بدست آید.

توضیح بیشتر: سالیسیلیک اسید به تنهایی در درمان برخی بیماریهای پوستی مانند زگیل، جوش و آکنه و نیز شوره سر کاربرد دارد. شامپوهای حاوی سالیسیلیک اسید برای درمان سریع سرهای دارای شوره خشک و مقاوم، مناسب و یک ماده ضدشوره قوی است. همچنین برای درمان دردهای عضلانی نیز به کار می رود.

   + سعید ; ۱٢:٠٢ ‎ب.ظ ; شنبه ۳۱ امرداد ۱۳۸۸
comment نظرات ()

پادشاه و وزیر

روزی، پادشاهی وزیری برای خود بر گزید و به او گفت: بهتر نیست کارها را با هم تقسیم کنیم؟ تو تنبیه افراد را بر عهده بگیر و من تشویق آنها را. وزیر هم پیشنهاد شاه را پذیرفت.
پادشاه رفته رفته پی برد هنگامی که دستوری می‌دهد، ممکن است افرادش آن را اطاعت کنند و ممکن است نکنند؛ اما وقتی وزیر حرفی می‌زند، همه به تکاپو می‌افتند تا تنبیه نشوند.
بنا بر این وزیر را صدا زد و گفت: بهتر نیست دوباره کارها را تقسیم کنیم؟ مدتی است اجرای همه تنبیهات را تو بر عهده گرفته ای. حالا من این کار را می‌کنم و تشویقها را بر عهده تو می‌گذارم. بنا بر این پادشاه و وزیر نقشهایشان را عوض کردند.
ولی پس از یک ماه، وزیر به پادشاهی رسید! زیرا پادشاهی که مهربان بود و به همه پاداش می داد، شروع به تنبیه افراد کرد. مردم هم گفتند این مردک را چه شده است؟ و سر انجام وی را از کار برکنار کردند و برای جای گزین آن، فردی بهتر و مهربانتر از وزیر نیافتند.

پی‌نوشت: این داستان هیچ ارتباطی با معرفی وزیران کابینه ندارد! بد برداشت نکنید.

   + سعید ; ٢:٢۳ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ٢۸ امرداد ۱۳۸۸
comment نظرات ()

از کجا چه خبر؟

بر اساس ای میلهای دریافتی:

1) سید میثم همچنان به رویه زن‌ستیزانه خود ادامه می‌دهد و پس از ارسال ای‌میلی که در آن به علت بیشتر بودن میانگین سنی زنها پرداخته بود، در ای‌میلی که به تازگی برایم فرستاده، دنیایی که در آن زنها در راس همه امورند را با چند تا عکس نشان داده که بر لبانمان خنده نشاند.
2) قاسم جان اشتباههای یاداشت جهان فشرده را اصلاح کردم و به خاطر عنایت ویژه‌تان به وبلاگ سپاسگزارم؛ این که چرا در وبلاگ از عکس استفاده نمی‌کنم دو علت دارد: سایتی که در آن عکسهایم را ذخیره می کنم به علل نامعلومی فیلتر شده و از طرف دیگر، با سرعت زپرتی اینترنت در ایران، به دلیل افزایش حجم وبلاگ زمان باز شدن وبلاگ طولانی و از حوصله شما عزیزان خارج خواهد شد. ولی تا آن جایی که بشود، چشم! در ضمن، از این چیزی که فرستادی، بیشتر بفرست. (شما برداشت بد نکنید!)
3) یکی گفته: رابطه‌ من و فلانی، رابطه‌ پدر و پسری است.
دیگران همچنان در حال پیدا کردن مادر مربوطه هستند!

   + سعید ; ۸:٤٥ ‎ب.ظ ; دوشنبه ٢٦ امرداد ۱۳۸۸
comment نظرات ()

UV-Vis Spectroscopy

به طور کلی هر روش یا دستگاهی که به بررسی برهم‌کنش نور با ماده بپردازد به روشهای اسپکتروسکوپی یا طیف سنجی مربوط می‌شود. روشهای اسپکتروفوتومتری بسیار گسترده‌اند و در هر روش به بررسی برهم‌کنش یک بخش از نور یا امواج الکترومغناطیس با ماده پرداخته می‌شود. برای اندازه‌گیری کمی با اسپکتروفوتومتری، در ابتدا باید یک منحنی کالیبراسیون رسم گردد. برای مثال چنانچه بخواهیم از اسپکتروسکوپی UV-Vis برای اندازه‌گیری غلظت یک یون مانندیون آهن III استفاده کنیم، باید در ابتدا چند محلول معلوم از این یون تهیه شود و منحنی غلظت بر حسب میزان جذب برای این یون رسم گردد. این منحنی کالیبراسیون نام دارد. سپس با اندازه‌گیری میزان جذب نمونه مجهول و بر اساس منحنی کالیبراسیون می‌توان به غلظت نمونه مجهول پی برد.

یک دستگاه اسپکتروفتومتر فرابنفش–مرئی شامل یک منبع نوری، یک تکفام‌ساز و یک آشکارساز است.
١) منبع نوری بیشتر یک لامپ دوتریم است که در ناحیه فرابنفش طیف الکترومغناطیسی تابش می‌کند. لامپ تنگستن، برای طولهای موجهای ناحیه مرئی از طیف الکترومغناطیسی به کار می‌رود.
٢) تکفام‌ساز یک شبکه پراش است و نقش آن، پخش کردن پرتو نوری به طول موجهای تشکیل‌شده از آن است. مجموعه‌ای از روزنه‌ها، طول موج مورد نظر را بر روی سلول نمونه متمرکز می‌سازند.
٣) آشکارساز: نوری که از درون سلول نمونه می‌گذرد، به آشکارساز می‌رسد و در آن جا شدت نور عبوری (I) ثبت می‌شود. آشکارساز، بیشتر یک لوله تکثیرکننده فوتون است، ولی در دستگاههای جدید از فتودیودها نیز استفاده می‌شود. در یک دستگاه دو پرتوی، نور ساطع‌شده از منبع نوری به دو پرتو تقسیم می‌شود: پرتو نمونه و پرتو شاهد. وقتی نمونه‌ای در مقابل پرتو شاهد نباشد، نور آشکار شده معادل شدت نور ورودی به نمونه است.(I0)
سلول نمونه باید از ماده‌ای ساخته شده باشد که نسبت به تابش الکترومغناطیس به کار رفته، شفاف باشد. سلولهای به کار رفته برای ناحیه مرئی طیف الکترومغناطیس، از جنس شیشه یا پلاستیک هستند. اما برای طیف‌گیری در ناحیه فرابنفش نمی‌توان از شیشه یا پلاستیک استفاده کرد، زیرا نور فرابنفش را جذب می‌کنند. در عوض، از سلولهایی از جنس کوارتز باید استفاده شود که تابش این ناحیه را جذب نمی‌کنند.

محدودیت دستگاه شرح داده شده:
دستگاهی که شرح آن رفت، فقط برای کار در یک طول موج مناسب است؛ اگر طیف جامعی مورد نظر باشد، به یک سیستم مکانیکی جهت چرخش تکفام‌ساز و پویش تمامی طول موجها نیاز خواهد بود. این نوع سیستم آهسته کار می‌کند و بنا بر این، زمان قابل توجهی برای ثبت یک طیف مورد نیاز است.

اسپکتروفتومترهای جدید
تغییر جدید در راستای بهبود کیفیت اسپکتروفتومترهای قدیمی، ساخت اسپکتروفتومترهای ردیف دیودی است. یک ردیف دیود، شامل مجموعه‌ای از آشکارسازهای فوتودیود است که در کنار یکدیگر بر روی یک بلور سیلیسیم قرار گرفته‌اند. هر دیود، برای ثبت نوار باریکی از طیف طراحی شده است. این دیودها به گونه‌ای به یکدیگر مربوط شده‌اند که سراسر طیف در یک زمان ثبت می‌شود.
این نوع آشکارساز هیچ قسمت متحرکی ندارد و می‌تواند طیفها را به‌ سرعت ثبت کند. افزون بر این، خروجی آن به یک رایانه داده می‌شود که می‌تواند به پردازش داده‌ها بپردازد. ولی از آنجایی که شمار فتودیودها محدودند، بنا بر این قدرت تفکیک اندکی کاهش می‌یابد.

البته استفاده از روش طیف سنجی UV - vis هنگامی مفید است که نمونه رنگی باشد.

   + سعید ; ۱:٠۱ ‎ب.ظ ; پنجشنبه ٢٢ امرداد ۱۳۸۸
comment نظرات ()

دو چهره مدیریت

هر مدیری می‌تواند دو چهره داشته باشد:
۱) چهره پنهان
۲) چهره آشکار
برخی از مدیران چهره پنهان کارشان بیشتر از چهره آشکار آنان است و به همین دلیل، آن چه در ذهنشان می‌گذرد با آن چه در دلشان وجود دارد، متفاوت است و رفتارهایشان هم رفتارهای سالم نیستند. ثبات در شخصیت ندارند و توجه‌شان در جلب رضایت آنانی است که موجب تحکیم قدرتشان می‌شوند. مدیریت آنان در سایه است و حرکتهایشان نیز خام و شتاب‌زده است. برای این گونه افراد، هدف وسیله را توجیه می‌کند و برای تخریب کسانی که کینه آنان را در دل دارند، به هر کاری دست می‌زنند. مدیریت آنان تابع علوم شناخته‌شده مدیریتی نیست و گاهی مدیریت تعاونی دارند و گاهی هم مدیریت پادگانی!
از دیگر ویژگیهای این گونه افراد این است که در مچموعه مدیریتی خود توجه آنان به حاشیه‌ها خیلی بیشتر است و دارای انسجام فکری نمی‌باشند. مشورتهای پنهانی و توجه به افراد بیرون از نظام مدیریتی در آنان بیشتر است. این مدیران پیش از مدیریت و مسئولیت دارای یک شخصیت دیگری بوده اند که با پذیرش مسئولیت رنگ عوض نموده و چهره جدیدی برای خود بر می‌گزینند. برای به دست گرفتن مسئولیت از هر شیوه سالم و ناسالمی استفاده می‌کنند. در انجام کارها نیز تک‌بعدی هستند و توجه و فعالیت آنان در بخشی فوق‌العاده ولی در بخشهای دیگر کم‌رنگ می‌باشد. در توجه به زیر مجموعه‌های خود نیز افراط و تفریط در پیش می‌گیرند.
چهره آشکار:
برخی مدیران رفتارهای شفاف و صادقانه‌شان نمود بیشتری دارند و ظاهر و باطن مدیریتی آنان به هم شبیه است. این گونه افراد به ارزشها بیشتر توجه دارند و قدر زحمت کارکنان خود را می‌دانند و به ویژگیها و شایستگیهای کارکنان زیر مجموعه خود توجه زیادی دارند.
این مدیران رفتارهای منظم و مناسبی با کارکنان خود دارند و ارتباط کلامی و روحی با آنان به عمل می آورند. این مدیران از عاقبت کار خود ترس ندارند و به شایعات توجه نمی‌کنند. از افرادی که دارای ایده، طرح و برنامه هستند حمایت می‌کنند و زمینه مناسب برای فعالیت آنان فراهم می‌آورند.

   + سعید ; ٩:٤٤ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ٢۱ امرداد ۱۳۸۸
comment نظرات ()

رمز موفقیت

 روزی از روزها گروهی از قورباغه‌های کوچک تصمیم گرفتند با هم مسابقه دو بدهند. هدف مسابقه رسیدن به نوک یک برج خیلی بلند بود. جمعیت زیادی برای دیدن مسابقه و تشویق قورباغه‌ها جمع شده بودند و مسابقه شروع شد. کسی در بین جمعیت باور نداشت که قورباغه‌های کوچک بتوانند به نوک برج برسند و این جمله‌ها را سر می‌دادند: «اوه، عجب کار مشکلی!»، «هیچ وقت به نوک برج نمی‌رسند.» یا «هیچ بختی برای موفقیت ندارند. برج خیلی بلنده!»
قورباغه‌های کوچک یکی‌یکی شروع به افتادن کردند به جز بعضی که هنوز پر توان داشتند بالا و بالاتر می‌رفتند. جمعیت هنوز ادامه می‌داد: «خیلی مشکل است! هیچ کس موفق نمی‌شود!» و شمار بیشتری از قورباغه‌ها خسته می‌شدند و از ادامه دادن منصرف. ولی فقط یکی به رفتن ادامه داد؛ بالا، بالا و باز هم بالاتر. این یکی نمی‌خواست منصرف شود!
بالاخره بقیه از بالا رفتن منصرف شدند به جز اون قورباغه کوچولو که پس از تلاش زیاد تنها قورباغه‌ای بود که به نوک رسید! بقیه قورباغه‌ها مشتاقانه می‌خواستند بدانند او چگونه این کار را انجام داده؟ آنها پرسیدند که چطور قدرت رسیدن به نوک برج و موفق شدن را پیدا کرده؟ و  پس از پرس و جوی فراوان ...
معلوم شد که برنده مسابقه کر بوده!

   + سعید ; ۱٠:٢٠ ‎ق.ظ ; جمعه ۱٦ امرداد ۱۳۸۸
comment نظرات ()

شیمی و زندگی

چگونه به وجود ناخالصیهای افزوده شده به شیر می توان پی برد؟
افزودن جوش شیرین به شیر
شیر در مراحل تولید، نگهداری و توزیع از طریق گوناگون آلوده می شود و چنانچه در شرایط غیربهداشتی نگهداری شود، به سرعت فاسد می شود. شیر آلوده و فاسد با گرم شدن، لخته و به دو فاز مایع و دلمه تبدیل می شود که ناشی از افزایش مقدار اسیدهای آلی تولیدشده از میکروبهای آلاینده شیر است. میکروبهای آلاینده، قند شیر (لاکتوز) را به لاکتیک اسید تبدیل می کنند و به این ترتیب مزه و بوی اسیدی تولید می شود. برای پوشاندن فساد شیر، دامداران یا فروشندگان متقلب مقداری جوش شیرین به شیر فاسد می افزایند تا اسیدهای تولیدشده از میکروبها خنثا شوند و شیر دلمه نشود. در حالی که مواد زیان بار دیگر ممکن است در شیر باقی بمانند و مصرف شیر آلوده بیماریهایی در پی داشته باشد. برای پی بردن به این تقلب، باید PH شیر را قبل و پس از گرم کردن اندازه گیری نمود که در حالت طبیعی اختلاف آن نباید بیش از 1 باشد.
توضیح بیشتر: در برخی دامداریها به جای جوش شیرین، از مقداری کرومات  (KCrO4)و بیکرومات پتاسیم (KCr2O4) برای مخفی کردن فساد و ترش شدن شیر استفاده می کنند. برای شناسایی این تقلب، مقداری از نمونه شیر را در یک لوله آزمایش بریزید و 2 قطره محلول نیترات نقره به آن بیفزایید؛ رنگ قرمز خونی نشانه تشکیل کرومات یا بیکرومات نقره و وجود ناخالصی در شیر است.
افزودن آب به شیر
افزودن آب به شیر سبب رقیق شدن و بی مزگی شیر می شود. چون آب از شیر سبکتر است، با افزودن آب به شیر، دانسیته شیر کاهش می یابد. همچنین، نقطه انجماد شیر خالص و سالم 54/0- تا 55/0- است که با افزودن آب، نقطه انجماد به صفر نزدیک می شود. بنا بر این، با اندازه گیری دانسیته و نقطه انجماد شیر می توان به وجود آب پی برد.
افزودن نشاسته به شیر
برای جلوگیری از پی بردن به رقیق شدن شیر، مقداری نشاسته به شیر می افزایند تا گرانروی آن طبیعی به نظر آید. اگر با افزودن چند قطره محلول ید، رنگ شیر آبی شد، نشانه وجود نشاسته در شیر است. افزون بر این، با گرم کردن شیری که نشاسته به آن افزوده شده است، یک لایه ضخیم و صاف ته دیگ تشکیل می شود؛ در حالی که ته دیگ شیر سالم، نازک و متخلخل است.

   + سعید ; ٧:٥٧ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۱۳ امرداد ۱۳۸۸
comment نظرات ()

به تو هیچ ربطی نداره!

"دلم می‌خواد" و "به تو ربطی نداره" از پرکاربردترین و پرمصرفترین و در عین حال بی‌منطقترین واژگانی است که در بحث و جدل‌های روزمره با دوستان و همکاران و آشنایان می‌شنوم؛ آن هم در یک موقعیت مشابه: هر وقت کم می‌آورند!

   + سعید ; ۱٠:٥۸ ‎ق.ظ ; دوشنبه ۱٢ امرداد ۱۳۸۸
comment نظرات ()

پاسخ به سوال یک بازدیدکننده

در پاسخ به این سوال که: کدام یک از عناصر گروه ١ و ٢ در آب محلولند، می‌توان گفت:

با توجه به این که محصول نهایی واکنش عناصر گروه 1 و 2 با آب، هیدروکسیدهای مربوطه می‌باشد، پس هر کدام که هیدروکسیدهای آنها محلول در آب باشد، عنصر محلول در آب محسوب می شود.
برای مثال:

Ba + 2H20 -----> Ba(OH)2 + H2

هیدروکسید تمام عناصر گروه یک و تنها +Ba2 از گروه دوم محلول و هیدروکسیدهای Ca و Sr کم محلول هستند. بنا بر این می‌توان گفت تمام عناصر گروه اول و باریم از گروه دوم در آب محلول هستند.

   + سعید ; ۸:٢۳ ‎ب.ظ ; پنجشنبه ۸ امرداد ۱۳۸۸
comment نظرات ()

جهان فشرده

اگر بتوانیم همه جمعیت دنیا را با ویژگیهایی که اکنون دارند در یک دهکده 100 نفری فشرده کنیم و جای دهیم، مردم دهکده جهانی ما این ویژگیها را خواهند داشت:
۵٧ نفر آسیایی
21 نفر اروپایی
8 نفر افریقایی
و 6 نفر هم در قاره امریکا زندگی می کنند.
51 نفر زن
49 نفر مرد
70 نفر رنگین‌پوست
30 نفر سفیدپوست
30 نفر مسیحی‌اند و 70 نفر مسیحی نیستند.
بیش از نیمی از ثروت این دهکده در دست فقط 6 نفر خواهد بود.
80 نفر در خانه‌های پایینتر از سطح استاندارد زندگی خواهند کرد.
70 نفر توانایی خواندن دارند.
50 نفر از سوء تغذیه رنج می‌برند.
یک نفر در حال مرگ است.
و فقط یک نفر تحصیلات دانشگاهی خواهد داشت.

   + سعید ; ٩:٢٠ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ٧ امرداد ۱۳۸۸
comment نظرات ()