saeid online

خود شیفتگی

ویژگی اصلی "خود شیفتگی" احساس عجیب و بیگانه‌وار فرد نسبت به اهمیت خویشتن است. در این اختلال، فرد از طریق خیال پردازیهای نامحدود درباره موفقیت، قدرت، زیبایی دچار خود مجذوبی همیشگی است که از طریق رفتارهای نمایشی و بازیگری برای مورد تحسین واقع شدن جلوه گر می‌شود. انتقادگرایی و بی‌تفاوتی نسبت به دیگران دیده می‌شود. احساس تهدید نسبت به عزت نفس در این افراد موجب پاسخ های اغراق آمیز به صورت خشم، تحقیر و پوچی می‌شود. اشتغال ذهنی آنها خودبزرگ‌بینی است و این موضوع روابط بین فردی آنها را مختل می‌کند. خود را محق می‌داند و دیگران را درک نمی‌کند. در روابط در دو حد افراطی به عرش رساندن و بی‌ارزش ساختن در نوسان هستند.
علل آن را می‌توان تربیت نادرست والدین و ایجاد توقعات زیاد، عدم روابط همدلی با والدین در کودکی دانست که ممکن است عزت نفس پایین و احساسات خالی بودن باعث رفتارهای جبرانی می‌شود.

سوال: شما نشانه‌های خودشیفتگی را چه کسی می‌بینید؟

   + سعید ; ۱٠:٢٧ ‎ق.ظ ; شنبه ٢٠ تیر ۱۳۸۸
comment نظرات ()

روزمره

از جمعه تا سه‌شنبه‌شب مشهد بودم. به اتفاق خانواده. آخرین باری که مشهد رفته بودم، تابستان ٧٩ بود. جای شما خیلی خالی؛ جالب این بود که روز جمعه به محض رسیدن به هتل، میثم به من زنگ زد.
الان هم در یک کافی‌نت خیلی گرم هستم. بیشتر از این چیزی برای گفتن ندارم...

   + سعید ; ٧:٠۱ ‎ب.ظ ; پنجشنبه ۱۸ تیر ۱۳۸۸
comment نظرات ()

خر خودتی!

ملا نصرالدین هر روز در بازار گدایی می‌کرد و مردم با نیرنگی، حماقت او را دست می‌انداختند. دو سکه به او نشان می‌دادند که یکی‌شان طلا بود و یکی از نقره. اما ملا نصرالدین همیشه سکه نقره را انتخاب می‌کرد. این داستان در تمام منطقه پخش شد. هر روز گروهی زن و مرد می‌آمدند و دو سکه به او نشان می دادند و ملا نصرالدین همیشه سکه نقره را انتخاب می‌کرد. تا اینکه مرد مهربانی از راه رسید و از این که ملا نصرالدین را آن طور دست می‌انداختند، ناراحت شد. در گوشه میدان به سراغش رفت و گفت: هر وقت دو سکه به تو نشان دادند، سکه طلا را بردار؛ اینطوری هم پول بیشتری گیرت می‌آید و هم دیگر دستت نمی‌اندازند. ملا نصرالدین پاسخ داد: ظاهراً حق با شماست، اما اگر سکه طلا را بردارم، دیگر مردم به من پول نمی‌دهند تا ثابت کنند که من احمقتر از آنها هستم. شما نمی‌دانید با این کلک تا به حال چقدر پول گیر آورده‌ام!

نتیجه‌گیری: «اگر کاری که می‌کنی، هوشمندانه باشد، هیچ اشکالی ندارد که تو را احمق بدانند.»

   + سعید ; ٦:۱۸ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ٩ تیر ۱۳۸۸
comment نظرات ()

از خاقانی شیروانی

از بخل کسی که می‌کند وعده دروغ/ بگریز ازو که آب دارد در دوغ
آن صبح که خلق، کاذبش می‌خوانند/ هرگز نرسد ازو به ایمان فروغ

   + سعید ; ٤:٥٦ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٧ تیر ۱۳۸۸
comment نظرات ()

لکه‌بری (بخش دوم و پایانی)

1) برای لکه‌زدایی رنگها باید بدانیم که چندین نوع رنگ وجود دارد که برای هر یک از آنها باید روش خاصی به کار برد:
1: لکه رنگهای با پایه آبی (مانند‌ آبرنگ): زدودن لکه رنگهای آبی ساده است؛ برای این کار، ابتدا باید لکه رنگ را با آب سرد بشویید و سپس با آب نیمگرم و پودر رختشویی آب بکشید.
2: لکه رنگهای پلاستیکی: ابتدا اضافی رنگ را بتراشید و روی آن کمی نفت بمالید، سپس آن را با پنبه پاک کنید و سرانجام با آب گرم و صابون آبکشی کنید.
3: لکه رنگهای روغنی: پاک کردن لکه‌های کهنه و خشک تقریباً ناممکن است؛ اما اگر هنوز خشک نشده است باید چنین کرد: پنبه آغشته به تربانتین را روی لکه بمالید و آن را با پنبه دیگری پاک کنید. این کار را چندین بار تکرار کنید و باقی‌مانده رنگ را نیز با آب گرم و پودر لباسشویی از بین ببرید.

2) برای پاک کردن لکه رژ لب می‌توان با مالیدن خمیر دندان و سپس شست و شو، آن را به طور کامل از بین برد. روش دیگر، استفاده از الکل است.

3) برای از بین بردن لکه چسب مایع از روی فرش یا موکت، پارچه‌ای را درون سرکه فرو ببرید و آن را روی لکه چسب بگذارید، به زودی چسب سفتی خود را از دست می‌دهد و نرم خواهد شد و به آسانی جدا می‌گردد.

4) اگر لباس شما در اثر گرمای زیاد اتو سوخته و زرد شده است، یک پیاز را دو نیم کنید و روی پارچه بمالید. سپس آن را در آب سرد به مدت چند دقیقه خیس کنید و بشویید. خواهید دید که لکه‌های زرد زدوده می‌شوند. (همین روش را برای از بین بردن لکه اتو روی فرش یا موکت می‌توان به کار برد.)

   + سعید ; ٦:٠۸ ‎ب.ظ ; شنبه ٦ تیر ۱۳۸۸
comment نظرات ()

شیمی و زندگی

1) وقتی گوشت ماهی یا سبزیجات بودار را روی تخته نان‌بری خرد می‌کنید بوی آنها را به خود جذب می‌کند. برای از بین بردن بوی آن، یک لیمو ترش را از وسط نصف کنید و روی سطح تخته بمالید؛ یا آن که خمیری از جوش شیرین و آب درست کنید و روی تخته بگذارید، سپس آن را آب بکشید.

2) برای تمیز کردن طلا و جواهرات می‌توانید آنها را درون یک ظرف با مقداری آب و پودر لباسشویی و مایع ظرفشویی بریزید و به مدت چند دقیقه روی اجاق بجوشانید. جواهرات شما مانند روز اول می‌شوند.

3) برای پاک کردن لاک غلط‌گیر از روی پارچه، دستمالی را به سرکه آغشته کنید و روی لکه لاک غلط‌گیر بگذارید. لکه، سفتی خود را از دست می‌دهد و از لباس جدا می‌شود.

4) برای پاک کردن لکه جوهر خودکار یا خودنویس از شیر استفاده کنید. به این صورت که قسمت جوهری‌شده لباس را حدود پنج دقیقه درون شیر بگذارید و سپس آن را با آب معمولی بشویید. لکه جوهر از بین خواهد رفت. از شیر ترش شده و یا دوغ نیز می‌توان استفاده کرد. گاه برای برطرف شدن کامل لکه، این کار باید چندین بار انجام شود.

5) لکه سفیده تخم‌مرغ را هرگز با آب گرم نشویید، زیرا لکه ثابت می‌ماند. بلکه برای از بین بردن آن، محل لکه را با آب سرد ، بشویید.

6) برای از بین بردن لکه قیر روی پارچه، به جای بنزین، از کره نیز می‌توان استفاده کرد!

7) لکه خون را با این روش می‌توان پاک کرد: پارچه خونی را درون مخلوط آب سرد و نمک خیس کنید. آب را آنقدر عوض کنید تا لکه به طور کامل برطرف شود. (اگر لکه خون تازه است و خشک نشده، آن را با آب سرد و صابون بشویید تا بر طرف شود.)

8) برای پاک کردن خطوط کاربن از روی رو میزی، آب ژاول (وایتکس) را با آب سرد مخلوط کنید و روی لکه بمالید.

ادامه دارد.

   + سعید ; ٧:٤۳ ‎ب.ظ ; پنجشنبه ٤ تیر ۱۳۸۸
comment نظرات ()

auv

این مثل بشنو که شب دزدی عنید/ در بن دیوار حفره می‌برید
نیم‌بیداری که او رنجور بود/ تق‌تق آهسته‌اش را می‌شنود
رفت بر بام و فرو آویخت سر/ گفت او را در چه کاری ای پدر
خیر باشد نیم‌شب چه می‌کنی/ تو کیی؟ گفتا دهل‌زن ای سنی
در چه کاری؟ گفت می‌کوبم دهل/ گفت کو بانگ دهل ای بوسبل؟
گفت فردا بشنوی این بانگ را/ نعره یا حسرتا وا ویلتا
آن دروغ است و کژ و برساخته/ سر آن کژ را تو هم نشناخته

"مولوی"

   + سعید ; ٧:۱۸ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ٢ تیر ۱۳۸۸
comment نظرات ()

راه...

قرار بود این جمله را در ٢٩ خرداد به مناسبت سالروز درگذشت دکتر شریعتی بنویسم، اما وقت نکردم؛ شریعتی می‌گوید:

"نامم را پدرم انتخاب کرد، نام خانوادگی‌ام را یکی از اجدادم؛ همین بس است، راهم را خودم انتخاب خواهم کرد."

   + سعید ; ٦:۱۱ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۱ تیر ۱۳۸۸
comment نظرات ()