saeid online

جوابیه "نبـوی"

سید ابراهیم نبوی که کم و بیش از طریق همین وبلاگ با طنزنوشته‌هایش آشنا شده‌اید، چند روز پیش در پاسخ به خبری در خصوص تذکر شدید وزارت ارشاد به روزنامه اعتماد به دلیل مصاحبه با وی، نامه‌ای نوشته است که خواندنش می‌ارزد. خیلی حال کردم. در این‌جا می‌توانید آن را بخوانید.

   + سعید ; ٧:۱٩ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ٢٩ اردیبهشت ۱۳۸۸
comment نظرات ()

درباره انتخابات

دکتر سروش در مصاحبه‌ای که به تازگی درباره انتخابات کرده است، خطاب به "تحریمیها" مثال تامل‌برانگیزی می‌زند؛ می‌گوید:

من در ایران با دوستانی رو به رو بودم که معتقد بودند در انتخابات نباید شرکت کرد. من با دلایل آنها حقیقتاً قانع نشدم. می‌دانم که چه می‌گویند و از چه زاویه‌ای به مسائل نگاه می‌کنند. زاویه دید آنها این است که انتخابات به هر حال بساطی است که حکومت برپا می‌کند و بازی کردن در این بساط، در نهایت سودش به نظام می‌رسد. منتها وقتی از آنها می‌پرسیدم پس باید چه کار کرد، جوابی نداشتند؛ یعنی راه دیگری نمی‌ماند. لابد باید انقلاب کرد، کارهای براندازی کرد...
در این جا من به آنها قصه چاه‌کنی را گفتم که چاهی کنده بود و نمی‌دانست خاک آن را کجا بریزد. "دخو" به او گفت یک چاه دیگر بکن، این خاکها را در آن بریز. بقیه داستان معلوم است. این آدم تا آخر عمرش چاه می‌کند. خاک اولی را می‌ریخت در دومی، دومی را در سومی...
گفتم ما یک انقلاب کردیم، یک عالم خاک از چاه جامعه آوردیم بیرون. حالا مانده‌ایم که این خاکها را کجا بریزیم. شما می‌گویید یک چاه دیگر بکنید! ولی باز همان سوال مطرح می‌شود. خاک چاه دوم را کجا بریزیم؟! ما نمی‌توانیم عمری را به چاه‌کنی سپری کنیم. واقعش این است که ما باید وارد همین بازی شویم و این بازی را آن قدر تقویت کنیم که به جایی برسد که نتایج واقعی داشته باشد.

   + سعید ; ۱٠:۱٥ ‎ب.ظ ; شنبه ٢٦ اردیبهشت ۱۳۸۸
comment نظرات ()

قامت تو

قیامت قامت و قامت قیامت
به هر قامت کنی برپا قیامت
مؤذن گر ببیند قامتت را
به قدقامت بماند تا قیامت

   + سعید ; ۸:۳٢ ‎ب.ظ ; شنبه ۱٩ اردیبهشت ۱۳۸۸
comment نظرات ()

سیاسی

یادداشتی که در زیر می‌آید را مهدی خوبی با عنوان "گفته‌های نغز مسئولان دولتی" به ای‌میلم فرستاده؛ خواندنش لطفی که ندارد هیچ، تازه عق‌تان هم بگیرد.

رئیس جمهور:
امارات اگر پیشرفت کند، انگار ما پیشرفت کرده‌ایم!
مردم از شنیدن اسم دموکراسی حالت تهوع می‌گیرند!
این که می‌گویند دو تا بچه کافی است، بنده معتقد نیستم. کشور ما برای صد و بیست میلیون نفر جا دارد!
یک زن (اشاره به خانم فاطمه رجبی) پیدا شده که مردانه حرف می‌زند، آن وقت شما بهش ایراد می‌گیرید؟
در کشور ما طی این دو ساله معجزه‌ اقتصادی رخ داده!
گوجه‌فرنگی گران نیست، بغل خانه‌ ما ارزان است!
رشد تورم 23 درصد (طبق نظر مرکز پژوهشهای مجلس) دروغ است. تورم 13 درصد است.
من نگفتم نفت را سر سفره‌ها می‌آورم.
در سخنرانی من در مجمع عمومی سازمان ملل، یک نفر گفت: فلانی یک هاله‌ای از نور صورت تو را فرا گرفته بود.
امروز همه به این واقعیت معتقدند که در حال حاضر کشور را امام زمان اداره می‌کند.
یک دختر 16 ساله در شیراز توانسته‌ است در زیرزمین خانه‌شان، اورانیوم را غنی کند!
آقای کردان مظلوم واقع شدند و استیضاح ایشان غیرقانونی است!
هرگز نمی‌گذارند که اوباما رئیس جمهور آمریکا شود!
بهای کنونی نفت (150دلار در سال 86) بسیار پایین است و من پیش‌بینی می‌کنم که نفت به 200 دلار هم برسد!
من به آقای علی‌آبادی گفتم که خودت با قدرت وارد فوتبال شو و فدراسیون فوتبال را اداره کن!
عده‌ای می‌گویند که بازار آزاد همه چیز را حل می‌کند، ولی من به شما می‌گویم که بازار آزاد برای دزدها و سارقهاست!
روز بسیج، نقطه عطف تاریخ بشریت است!
محمد علی‌آبادی (رئیس سازمان ورزش):
مردم در سفرهای استانی به ما فشار می‌آورند که لیگ فوتبال را 30 تیمی کنیم!
عملکرد برنامه نود ضد نظام جمهوری اسلامی است!
در المپیک پکن، موفق بودیم!
نام تیم پرسپولیس باید به پیروزی تغییر داده شود، همان طور که مردم در انقلاب شعار می‌دادند: استقلال، پیروزی، جمهوری اسلامی!
(همچنین محمد دادکان، یادداشتی را به خبرنگاران نشان داده بود که محمد علی‌آبادی، با خط خودش، تیم ملی را با 12 نفر، چیده بود!)
غلامحسین الهام (سخنگوی دولت) :
مردم این بار در بحث گفتگو با آمریکا اعتراض نمی‌کنند، چون بر خلاف دولتهای دیگر به دولت نهم اعتماد دارند! دولت مخالف طرح امنیت اجتماعی است!
نفت بو می‌دهد و نمی‌توان آن را سر سفره‌های مردم آورد!

   + سعید ; ٦:٤٠ ‎ب.ظ ; جمعه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۸۸
comment نظرات ()

تنوع

شگفتیهای طبیعت و حیات وحش هم در نوع خود جالب، خواندنی و دیدنی هستند. یکی از برنامه‌های مورد علاقه من، مستندهای حیات وحش هستند که ضبط یک برنامه یک ساعته این چنینی، شاید سه سال طول بکشد. در بعضی از آنها که اوج هنر تصویربرداری و شکار لحظه‌ها به کار رفته است، آدم را آن چنان از این دنیای ماشینی دور می‌کند که متوجه گذر زمان نمی‌شود. و اینجاست که می‌فهمد جانوران هم برای خود دنیایی دارند ها!

در همین باره:
• حس بویایی مورچه با حس بویایی سگ برابری می‌کند.
• مورچه همیشه بر روی سمت راست بدن خود سقوط می‌کند.
• زمان بارداری فیل به 2 سال می‌رسد.
• فیلها تنها جانورانی هستند که نمی‌توانند بپرند.
• بلندترین نعره‌ها در بین جانوران خشکی به شیر آفریقایی تعلق دارد، صدای نعره آنها تا سه کیلومتری شنیده می‌شود. اسب آبی هم نعره بلندی دارد. شدیدترین نعره‌ها متعلق به وال است، نعره یک وال از صدای موتور یک جت بیشتر است.
• قدرت بینایی شاهین به اندازه‌ای است که می‌تواند از فاصله سی‌متری روزنامه بخواند. (البته اگر سواد داشته باشد!) گیاهخوارانی که در سنین بزرگی و بلوغ از هیچ دشمنی ترس ندارند مانند فیلها و کرگدنها، قدرت دید بسیار کمی دارند، آنها اطراف خود را مات می‌بینند و از فاصله سی‌متری دیگر نمی‌توانند فرق یک بوته و گورخر را بفهمند.
• دلفینها هم مانند گرگها هنگام خواب یک چشمشان را باز می‌گذارند!
• نور کرم شب‌تاب شبیه نورهای دیگر است، ولی گرما ندارد. به این گونه نورافشانی، نورافشانی سرد می‌گویند این نور در اثر واکنش ماده‌ای به نام لوسی فرین با اکسیژن تولید می‌شود.
• با نگاه کردن به گوش جانوران می‌توانیم به تخمگذار بودن و یا بچه‌زا بودن آنها پی ببریم، گوش تخمگذاران ناپیدا و بچه‌زایان نمایان است. (تنها گوش نوعی افعی بچه‌زا پیدا نیست.)
• شتر مرغ در سه دقیقه 95 لیتر آب می‌خورد.
• حلزون می‌تواند تا سه سال بخوابد.
• خوکها قادر به دیدن آسمان نیستند.

   + سعید ; ۸:۳٥ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۱٤ اردیبهشت ۱۳۸۸
comment نظرات ()

پیام شیمیایی!

یکی از نکات هشداردهنده در استفاده از سفیدکننده‌ها این است که مواد سفیدکننده کلردار (وایتکس) را هرگز همراه با مواد دارای آمونیاک (مانند برخی از شیشه پاک‌کن‌ها و شوینده‌های مورد استفاده در ظرفشویی‌های خودکار) و دیگر پاک‌کننده‌های اسیدی (مانند پاک‌کننده‌های توالت و جرم‌گیرها) مخلوط و استفاده نکنید، زیرا امکان ایجاد گازهای خطرناک وجود دارد.

   + سعید ; ۸:۱٩ ‎ب.ظ ; شنبه ۱٢ اردیبهشت ۱۳۸۸
comment نظرات ()

روز ملی خلیج فارس

امروز دهم اردیبهشت، روز ملی خلیج فارس است؛ پیش از این، در اینجا به مناسبت روز خلیج‌فارس ترانه‌ای از ابی برایتان نوشته بودم. امروز هم با این که خیلی کار داشتم، اما حیفم آمد که در این باره ننویسم.
همه تبلیغات گسترده‌ای که در کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس برای نامیدن این پهنه آبی به نامهای دروغین "خلیج" یا "خلیج‌عربی " انجام می‌شود، نشان از یک چیز دارد که آن هم جز رشک و حسدشان نسبت به ایران و نامهایی که ریشه در زبان و فرهنگ ایرانی دارند، نیست.
پس، از آن جایی که نام خلیج فارس اینقدر برای مفت‌خورهای عربی حساسیت دارد و تاب شنیدن آن را ندارند و گویا هر نامی که نشان از ایرانی بودن دارد، خوشایند آنها نیست، بر ماست که ضمن احترام نسبت به پیامبر، امامان و بزرگان دینمان، برای تاکید بر هویت ایرانی‌مان، فرزندانمان را نیز با نامهای بامسما و اصیل ایرانی نام‌گذاری کنیم تا پوزشان بسی بیشتر کــــــــش بیاید!!

   + سعید ; ٧:۱٧ ‎ق.ظ ; پنجشنبه ۱٠ اردیبهشت ۱۳۸۸
comment نظرات ()

دین و دود

در یکی از وبلاگها آمده بود:

سیگار مشق مرگ است و هر نخ قدمی به سوی پروردگارت و در این طریقت نه جای شک و ترک بود که «انا الیه راجعون» !!

   + سعید ; ۸:٢٥ ‎ب.ظ ; دوشنبه ٧ اردیبهشت ۱۳۸۸
comment نظرات ()

ایمان خله!

ایمان قلی‌زاده (به گفته خودش) بعد از 5 سال وارد اینترنت شده و به وبلاگ سر زده و زحمت کشیده، در ذیل چندتا از یادداشتهای وبلاگ، چندتایی پیام برایمان نوشته؛ در دانشگاه هر وقت به اتاق شیشه‌ای کامپیوتر می‌رفتیم، ایمان هم خودش را می‌کشت هم من را تا یکی دو عکس شورولت یا کادیلاک از اینترنت بگیرد و روی فلاپی ذخیره کند و با دیدن و شاید هم ندیدن همان عکسها، تا هفته بعد شارژ بماند. آثار حکاکی و کنده‌کاریهای آرم شورولت که ایمان روی صندلیهای دانشگاه می‌کشید، شاید هنوز باقی مانده باشند. 
در یکی از پیامهایش -به زبان افغانی- نوشته: به نظر می‌رسد سعید خود به ms دچار شده چون نه به من زنگ می‌زند نه sms و نه سری می‌زند. از جمیع اراذل شیمی 79 التماس دعا جهت شفای عاجل ایشان را دارم.
یا در جای دیگر، طبع شاعری‌اش را هم به کار انداخته و گفته:
نو بهار است بر آن کوش که خوشدل باشی/ که بسی گل بدمد باز و تو در گل باشی/ بر چمن هر ورقی دفتر حالی دگر است/ حیف باشد که ز شیمی 79 غافل باشید ...

   + سعید ; ٢:٤۳ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٦ اردیبهشت ۱۳۸۸
comment نظرات ()

jc


دیروز دیدم که یک کارشناس شیمی که خود را از اولین دانش‌آموختگان دانشگاه آزاد می‌داند و به کمتر از مهندس راضی نمی‌شود که صدایش بزنند، GC را نوشته بود jc !! آن هم در دو جای متفاوت! که احتمال هر گونه لپی بودن این اشتباه را منتفی می‌کند!
یعنی نمی‌داند که GC حرفهای اول از دو کلمه ‌Gas Chromatography است؟! تلقی این آقا از GC که اتفاقا خیلی هم شیک‌پوش هستند، جالب باید باشد.
البته به ما هم در دوران کارشناسی مبحث کروماتوگرافی درس داده نشد، اما کم و بیش عبارت GC را دیده بودیم، ولی از قرار معلوم آقای مذکور اگر ادامه تحصیل می‌دادند استاد خوبی از آب در می‌آمدند!

   + سعید ; ٧:٢۳ ‎ق.ظ ; جمعه ٤ اردیبهشت ۱۳۸۸
comment نظرات ()