saeid online

آرای بزرگان

در هر حرفه و شغلی که هستید اجازه ندهید که به بدبینی‌های بی‌حاصل آلوده شوید و نگذارید که بعضی از لحظات تاسف‌باری که  برای هر ملتی پیش می‌آید شما  را به یاس و ناامیدی بکشاند. در آرامش حاکم بر دفتر کار، آزمایشگاهها، کتابخانه‌ها و سازمان‌هایتان، کار و زندگی کنید. نخست از خود بپرسید:
برای آموزش خود و دیگران چه کرده‌ام؟
سپس همچنان که پیش می‌روید، از خود بپرسید:
من برای کشورم چه کرده‌ام؟
و این پرسش را آنقدر ادامه دهید تا به این احساس شادی‌بخش و هیجان‌انگیز برسید که شاید سهم کوچکی از پیشرفت و اعتلای بشریت داشته‌اید. اما هر پاداشی که منطق زندگی به تلاشهایمان بدهد یا ندهد، هنگامی که به پایان تلاشهایمان نزدیک می‌شویم باید حق آن را داشته باشیم که با صدای بلند بگوییم:
من آنچه در توان داشته‌ام، انجام داده‌ام.

لویی پاستور

   + سعید ; ٧:٤۱ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ٢٩ امرداد ۱۳۸٧
comment نظرات ()

باز هم مرگ بر المپیک!

دوست خوب و همیشه همراهمان، میثم‌جون هاشمیان در ای‌میلی گزیده‌ای از سخنان امام جمعه مشهد را به نقل از خبرگزاری ایسنا که بی‌ارتباط با یاداشت قبلی‌مان  نیست، فرستاده‌اند. بخشی از آن از این قرار است:

"در رقابتهای المپیک در چین تیم ورزشی ما وقتی می‌خواهد حرکتی بین‌المللی انجام دهد، نباید پرچمدار آنان خانم ورزشکار باشد، چرا که این موضوع، جنگ با ارزشها و آماده‌سازی مردم برای فرج امام زمان است."
وی تصریح کرده است: "آیا می‌فهمید چه می‌کنید؟ این که در حرکتی بین‌المللی زن را جلودار می‌کنید، به غیر از سرپیچی از فرمایشات معصومان است؟ با اینکه جمعه اول ماه شعبان زمانی برای احیاء ارزشهای دینی است، در این روز در عرصه بین‌المللی حرکتی تند و ضد ارزشی انجام می‌شود."
علم‌الهدی با بیان اینکه زمانی در خطبه نماز جمعه گفتم، شرکت زنان در مجامع ورزشی با ارزشها سازگار نیست، تاکید کرده است: "با چه کسی مقابله می‌کنید؟ آیا معنای پذیرفتن این حرف این است که نه تنها شرکت کردند، بلکه پرچم‌دار هم زنان بودند؟ توقع نداریم نظامی که در راس آن نایب امام زمان ولایت دارد و شعار منطقی رییس جمهور تعجیل در فرج است، چنین اتفاقاتی بیفتد."

   + سعید ; ٧:٠٤ ‎ب.ظ ; دوشنبه ٢۸ امرداد ۱۳۸٧
comment نظرات ()

مرگ بر المپیک!

به برکت سیاستهای مهر ورزانه و ضد استکباری دولت اسلامی نهم در زمینه تربیت جسم و لزوم پرداختن به تربیت روح، تا همینک که در حال خواندن این یادداشت هستید هیچ یک از ورزشکاران راد و غیور کاروان ورزشی ایران به هیچ یک از مدالهای رنگین و فریبنده بازیهای دنیوی و گذرای المپیک دل نبسته‌اند و با اخلاص تمام، به همه زخارف زرین و سیمین و برنزین آن پشت پا زده‌اند. بدون شک نزد این دلاورمردان بی‌باک، مبارزه با هوای نفس بسی ارزنده‌تر از مبارزه در میدانهایی است که نه تنها انسان را از یاد خدا غافل می‌کنند، بلکه ممکن است سبب بروز گناه نیز بشوند.
ان شاءا... در دور بعدی از شرکت در بازیهای شیطانی المپیک خودداری می‌کنیم و ضمن شرکت در صفوف دشمن‌شکن نماز جمعه، با زبان روزه نسبت به این گونه بازیهای دور از شان انسانی اعلام برائت می‌کنیم. باشد که قرین رحمت الهی بشویم.

   + سعید ; ٧:٤۱ ‎ق.ظ ; شنبه ٢٦ امرداد ۱۳۸٧
comment نظرات ()

شعر

این مرغ تنگ‌حوصله را دانه‌ای بس است
صیاد ما به دانه چه آراست دام خویش؟

   + سعید ; ۸:٢٤ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ٢٢ امرداد ۱۳۸٧
comment نظرات ()

ترمودینامیک آزادی

چند روز پیش که داشتم کتاب شیمی‌فیزیک اتکینز را بی‌هدف ورق می‌زدم، به طور اتفاقی به بریده‌ای از روزنامه شرق که آن را در دوران دانشجویی خوانده بودم و پس از گذشت حدود شش سال آن را ندیده بودم، برخوردم. خلاصه این نوشته که عنوانش "ترمودینامیک آزادی" است و به قلم فرهاد بهبهانی در ستون "یاداشت سیاسی" آن روز شرق آمده است، از این قرار است:
در جوانی که در دانشگاه شیمی می‌خواندم واژه‌ای را با نام انتروپی و نشان s به ما معرفی می‌کردند. این کمیت معیاری از آشفتگی و بی‌نظمی یک سیستم است. بر اساس قانون دوم ترمودینامیک، هر عاملی که سبب افزایش انتروپی (آشفتگی) سیستم شود، آن را پایدارتر می‌کند. بدین ترتیب، آزادی اجزای هر سیستم که رو یه پراکندگی و بی‌نظمی گذارند، از شروط پایداری و ثبات است و بر این پایه واکنشها به دو دسته خودبخودی یا غیر خودبخودی تقسیم می‌شوند.
واژه دیگری که در دانشگاه آموختم، آنتالپی بود که آن را با حرف H نشان می‌دهند و اگر تغییر آن در یک واکنش منفی باشد، آن واکنش انجام‌پذیر قلمداد می‌شود؛ چون مواد اولیه با آزاد کردن انرژی به پایداری بیشتر رسیده‌اند.
و بالاخره مطلب دیگری که آموختم اصل لوشاتلیه بود که بیان می‌کند هر عاملی که سبب بر هم زدن تعادل سیستم شود، تعادل با آن مخالفت می‌کند و به سمتی جا به جا می‌شود تا اثر آن عامل را خنثا کند.
چنان که می‌دانیم قوانین علمی ساخته و پرداخته دست بشر نیستند بلکه خداوند جهان تکوین را بر اساس مبانی آنها آفریده است و آیه‌های قرآن، مردمان را برای شناخت آفریدگار و درک شکوه الهی به کنکاش و کاوش هر چه بیشتر در طبیعت فرا خوانده‌اند. دانشمندان شاید بدون اینکه خود متوجه باشند، به آن ندای قرآنی لبیک گفته‌اند و باید که با دستاوردهایشان خدای خود را بهتر و بیشتر شناخت.
از سوی دیگر تضاد و دوگانگی در قوانین خدا راه ندارد و آفرینش موجودات و جوامع را با قوانین تکوینی هماهنگ خواسته است. از این رو جامعه بسته تک‌صدایی که در آن تنها یک نوه عقیده و سلیقه باشد و دیگران ملزم به پذیرش نظمی خاص شوند، انتروپی‌اش پایین است و از پایداری دور می‌ماند. همین طور انتالپی چنین جامعه‌ای که مردمانش نتوانند انرژی درونی خود را آزاد کنند، افزایش می‌یابد و سرانجام به انفجار می‌رسد. و تعجبی ندارد مردم چنین جامعه‌ای با هر اقدامی که بخواهد تغییری حتا در جهت اصلاح به وجود آورد، مقابله کنند و اثر آن را خنثا کنند. چون اصل لوشاتلیه نه تنها در شیمی که در جوامع نیز حاکم است.

   + سعید ; ۸:٠٩ ‎ق.ظ ; دوشنبه ٢۱ امرداد ۱۳۸٧
comment نظرات ()

قهرمانان را پاس بداریم.

مشاهده یادداشت خصوصی

   + سعید ; ٧:۱٥ ‎ق.ظ ; یکشنبه ٢٠ امرداد ۱۳۸٧
comment نظرات ()

هپاتیت بی

از دو سه روز پیش مرحله سوم واکسیناسیون هپاپیتB برای متولدان سال 69 آغاز شد. خب، حالا که چی؟! هیچی فقط یادم به وقتی افتاد که وقتی ترم 5 یا 6 بودیم، به همه یا کسانی که متولد یک سال خاص بودند، یک واکسنی که یادم نیست چی بود، زدند. تا اینجای این قضیه هیچی، ولی شایعه خنده‌داری که بین همه پخش شده بود، این بود که می‌گفتند این یکی از طرحهای بودار دولت است و به احتمال زیاد برای مهار رشد جمعیت و عقیم کردن ما واکسن می‌زنند.!! شایعه‌ای که وقتی به آقای طاهری مسئول طرح واکسیناسیون گفتم، از فرط بی‌اساسی و بی‌پایه بودن آن هیچ حرفی برای گفتن نداشت و فقط پوزخند زد. شاید دلیل پا گرفتن این جور شایعات بدبینانه، بی‌اعتمادی نسبت به دولت و طرحهای آن باشد که البته ریشه این بی‌اعتمادی هم باید بررسی شود. ولی متاسفانه شمار کسانی که این شایعه را با صدای آرام ناشی از ترس برای دیگران نقل می‌کردند و هنگام انتشار آن قیافه آدمهای خیلی تیز و زرنگ را می‌گرفتند، کم نبودند.

   + سعید ; ۱٠:٤٢ ‎ق.ظ ; جمعه ۱۸ امرداد ۱۳۸٧
comment نظرات ()

همایش

در یکی از پیامهای دریافتی آمده است:

با سلام و احترام
با تشکر از سایت بسیار خوب و پربارتان، خوشحال می‌شوم به اطلاع حضرتعالی برسانم، باشگاه پزوهشگران جوان دانشگاه آزاد اسلامی اراک در نظر دارد همایش "کامپیوتر در شیمی" را در 22 لغایت 23 آبان ماه سال 1387 برگزار نماید. لذا از حضرتعالی خواهشمندم در صورت امکان خبر مریوط به برگزاری این همایش و همچنین نشانی سایت همایش www.yrcarak.ir را به عنوان لینک در سایت خود قرار دهید تا علاقمندان بتوانند در همایش مذکور مقالات خود را ارائه دهند. در ضمن مایه خرسندی ما است که بتوانیم از حضور و نظرات شما در این امر استفاده نماییم.

خب، به توضیح بیشتر نیازی نیست.

   + سعید ; ٩:۱٩ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ۱٥ امرداد ۱۳۸٧
comment نظرات ()

باورهای غلط درباره چشم

از آنجایی که نگارنده در زمینه چشم و چشم‌پزشکی و جراحی چشم، سالهاست که دستی در آتش دارد، تصمیم گرفتم که در این یادداشت چند تا از باورهای نادرست رایج درباره سلامت و بهداشت چشم و توضیحات علمی درباره آنها را ذکر کنم.
توضیح اینکه: این مطلب با اندکی تلخیص و ویرایش از سایت تبیان گرفته شده است.

• مطالعه در نور کم به چشمها آسیب می‌رساند!
نور کم به چشمها آسیب نمی‌رساند. فراموش نکنید از زمانی که همه فعالیتهای وابسته به بینایی، مانند مطالعه و خیاطی در زیر نور شمع یا چراغهای نفتی یا گازی صورت می گرفت، مدت زیادی نمی‌گذرد. اگر قرار بود این اتفاق بیفتد، سالها پیش همه باید نابینا می‌‌شدند! البته شکی نیست که همه افراد برای سهولت در مطالعه و جلوگیری از خستگی چشم باید از نور "مناسب" استفاده کنند.

• عینک زدن (یا نزدن) به چشمها آسیب می‌‌رساند!
عینکها برای بهبود دید به کار می‌روند ولی بینایی را تقویت یا تضعیف نمی‌کنند. باور غلط دیگری که وجود دارد این است که استفاده از عینک از سنین خردسالی، موجب بدتر شدن بینایی می ‌شود که این ‌طور هم نیست. در کودکان دچار انحراف یا تنبلی چشم، عینک ممکن است انحراف چشم را اصلاح کند. کودکان زیر 8 سال که عینک برای آنها تجویز می‌‌گردد، باید همیشه و درست از عینک خود استفاده کنند تا از عوارض احتمالی جلوگیری شود.
گرچه برای داشتن بهترین دید، باید از عینکها یا لنزهای اصلاح شده استفاده کرد، ولی هرگز نباید از کاهش بینایی به دلیل استفاده از عینک نامناسب ترسید.

• استفاده از لنزهای تماسی جلوی پیشرفت نزدیک‌بینی را می‌گیرد!
برخی بر این باورند که استفاده از لنزهای تماسی به مرور زمان موجب اصلاح بینایی و در نتیجه عدم نیاز به استفاده از عینک یا لنز خواهد شد. هیچ یافته علمی مبنی بر اینکه استفاده از لنزهای تماسی موجب بهبود ضعف بینایی یا کند شدن روند کاهش بینایی شود، وجود ندارد.

• نشستن نزدیک تلویزیون در کودکان، نشانه ضعیف بودن چشم آنهاست!
کودکان از توانایی انطباق بالاتری نسبت به بزرگسالان برخوردارند، در نتیجه مطالب خواندنی را به چشمشان نزدیک می‌کنند و یا نزدیک به تلویزیون می‌‌نشینند. هیچ دلیلی مبنی بر اینکه این عادت به چشم آسیب می‌رساند، وجود ندارد و با رشد کودک فراموش می‌‌شود.
البته کودکان دچار نزدیک ‌بینی برای اینکه قادر به دید بهتر باشند، در فاصله بسیار نزدیک به تلویزیون می‌‌نشینند که این مشکل با تجویز عینک توسط چشم پزشک برطرف می‌گردد.

• استفاده از تلویزیون و کامپیوتر چشم را ضعیف می‌کند!
استفاده از کامپیوتر یا دیگر دستگاههای دیداری به چشم آسیب نمی‌رساند. هرچند که در اثر کار بسیار نزدیک با کامپیوتر یا مطالعات طولانی‌مدت، به دلیل کاهش پلک زدن و خشک شدن سطح قرنیه، خستگی یا ناراحتی چشم رخ می‌‌دهد که بایستی با استراحت دادن به چشم و نگاه کردن به بالا یا به کنجهای اطاق یا دوردست، از خستگی چشم کاست.
اگر با کامپیوتر کار می‌‌کنید، سعی کنید در فاصله 70-50 سانتیمتری صفحه نمایش باشید و زاویه صفحه کمی به پایین متمایل باشد. البته اگر دچار تاری دید و یا خستگی زودرس و پی‌در‌پی چشمی می‌‌شوید، باید به چشم پزشک مراجعه نمایید.

• انحراف چشم کودکان به مرور زمان بهبود می‌‌یابد!
انحراف واقعی چشم در کودکان با گذشت زمان بهبود نمی‌‌یابد. گرچه در برخی از کودکان به دلیل پهن بودن پل بینی ممکن است که چشمها لوچ به نظر برسند، که این حالت با رشد کودک کاهش می‌یابد، اما کودک دچار انحراف واقعی چشم، برای جلوگیری از دو‌ بینی، تنها از یک چشمش استفاده می‌کند و در نتیجه چشم منحرف بینایی خوبی نخواهد داشت.
تنها راه درمان این است که کودک مجبور به استفاده از چشم ضعیف شود و به همین دلیل، برای درمان تنبلی چشم، چشم سالم کودک باید به طور متناوب بسته شود.
انحراف چشم می‌تواند با عینک، قطره‌های چشمی یا جراحی اصلاح شود و هرچه این اقدامات زودتر صورت گیرد، نتایج بهتری به دست خواهد آمد. تمام کودکان دچار انحراف چشم باید توسط چشم پزشک معاینه شوند.

   + سعید ; ٩:۳٦ ‎ق.ظ ; شنبه ۱٢ امرداد ۱۳۸٧
comment نظرات ()

مردم آزاری

"شما ندید بدید هستین... شما با شادی مخالفین... چهار دیواری اختیاری... به من چه که شما اذیت می‌شین... بعد از هرگز، خواستیم عروسی کنیم و یه شب خوش باشیم..."

اینها جواب یک همسایه مردم آزار بود به همسایه کناری‌شان که از صدای بلند و گوشخراش و دلخراش گروه ارکست گله‌مند بود. (صدای ترقه‌ها و فشفشه‌ها را هم اضافه کنید.) همسایه شاکی معتقد بود برگزاری مراسم عروسی و اجرای یک کنسرت با صدای نکره خواننده‌های بی سر وپا تا فاصله 300متری بر اساس هیچ دلیل عقلی و منطقی لازم و ملزوم یکدیگر نیستند و می‌توان با وجود همان تشریفات، به گونه‌ای جشن شادی و سرور برگزار کرد بدون آنکه مزاحم همسایه‌ها شد فقط به شرط اینکه نخواهیم با سر و صدای بی‌مورد همه انسانیت خود را زیر پا بگذاریم و از این طریق سرپوشی بر کمبودها و نارساییهای خود بگذاریم.

   + سعید ; ۸:٠٢ ‎ب.ظ ; پنجشنبه ۱٠ امرداد ۱۳۸٧
comment نظرات ()

عید مبعث مبارک

پیامبر اسلام فرموده‌اند:
مردم چهار قسمند: بخشنده، جوانمرد، بخیل و فرومایه. بخشنده آن است که بخورد و بخوراند، جوانمرد آن است که نخورد و بخوراند، بخیل آن است که بخورد و نخوراند و فرومایه آن است که نه بخورد و نه بخوراند.

و باز در جای دیگری فرموده‌اند: وقتی در برادر خود سه صفت دیدی به او امیدوار باش، حیا، امانت و راستی. اگر این صفات را ندارد از او امیدی نداشته باش.

   + سعید ; ٢:٤٥ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ٩ امرداد ۱۳۸٧
comment نظرات ()

حکیمانه

در کتاب "راز شاد زیستن" آمده است:

فرض کنید شما مسئول نگهداری از یک نوزاد سه ماهه هستید، آیا برای غذا دادن به او قید و شرط می‌گذرید؟ شما نمی‌توانید به یک بچه سه ماهه یگویید: "بسیار خوب، اگر شیر می‌خوهی باید یک کار زیرکانه انجام بدهی یا باید بلند شوی و بنشینی یا الفبا را بگویی یا مرا بخندانی!"
شما به کودک غذا می‌دهید زیرا به تغذیه نیاز دارد. کودک نیازمند عشق، مراقبت و رفتار خوب است و نیازمند است، زیرا درست مانند خود ما یک انسان و بخشی از این جهان است.
ما هم دقیقا به همین چیزها نیاز درایم به همان ترتیبی که هنگام تولد بدانها نیاز داشتیم. خیلیها به اشتباه به این نتیجه رسیده‌ا‌ند که شرط سزاوار بودن برای عشق و احترام این است که به زیرکی و تیزهوشی دیگران باشند یا مثل آنها درامد هنگفت داشته باشند یا به اندازه آنها بذله‌گو و ورزشکار باشند.
ولی: "شما سزاوار عشق و احترام هستید تنها به خاطر اینکه شما، شما هستید."

   + سعید ; ٥:۳۳ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۸ امرداد ۱۳۸٧
comment نظرات ()

شیمی79 دوباره میان شما آمد.

1) به آگاهی شما برسانم که دوران غیبت صغرای ما به سر آمد و خورشید تابناک شیمی79 از پشت ابرها نمایان شد و فضای دلمرده وب را دمی مسیحایی دمید. از این پس، به روز رسانی وبلاگ پس از یک وقفه یک ماهه دوباره از سر گرفته شد و هر وقت حرف تازه‌ای داشتیم و عشقمان کشید آن را برای شما نیز بارگذاری می‌کنیم.

2) بخش دانستنیهای شیمی با قسمتهای شیمی پایه، آلی، تجزیه و... راه اندازی شد و در آنها هر مطلبی که یکی از این شرایط را داشته باشد، به زبان ساده و به دور از هرگونه کلمه‌های قلمبه سلمبه درج خواهد شد:
الف) تازگی داشته باشد و به درک بهتر ما از شیمی کمک کند. 
ب)  
به جنبه‌های کاربردی آنچه که در چهار سال به تئوری آن پرداختیم، بپردازد.
ج) کمک کند تا دید بهتری به زندگی داشته باشیم.

3) طبق رسم معهود و عادت مألوف، با خواندن این نوشته کوتاه یادداشت امروز را به پایان می‌بریم!

دهقان فداکار پیر شده، چوپان دروغگو عزیز شده است، شنگول و منگول گرگ شده‌اند، کوکب‌خانم حوصله مهمان ندارد، کبرا تصمیم گرفته دماغش را عمل کند، روباه و کلاغ دستشون توی یک کاسه است، حسنک گوسفندهایش را رها کرده و در یک شرکت آبدارچی شده، آرش کمانگیر معتاد شده، شیرین، فرهاد را پیچونده و با دوست پسرش رفته اسکی، رستم و اسفندیار اسبهایشان را فروخته‌اند و با موتور کیف‌قاپی می‌کنند....!
راستی ما را چه شده است؟

   + سعید ; ۱:٢۸ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٦ امرداد ۱۳۸٧
comment نظرات ()