saeid online

شیمی و آتش نشانی

آتش خاموش‌کن‌ها بسته به کاربردی که دارند، شامل مواد شیمیایی گوناگونی هستند. خاموش‌کنهای دستی که بیشتر در فروشگاهها به فروش می‌رسند و در آشپزخانه‌ها و گاراژها استفاده می‌شوند، با نیتروژن (N2) یا کربن دی‌اکسید تحت فشار معین، پر شده و با ایجاد جریــانی از عامل خاموش‌کننده، از گسترش آتش‌سوزی جلوگیری می‌کنند. در اینجا ماده خاموش‌کن ممکن است پودر پتاسیم هیدروژن کربنات (KHCO3)، آب مایع یا یک عامل پیشران مانند فلوئورو کربن باشد. بهترین و معروفترین فلوئورو کربن به کار رفته تاکنون برومو کلرو دی‌فلوئورو کربن (CF2ClBr) بوده است که به عنوان هالون 1211 شناخته می‌شود.
بر اساس یک توافقنامه جهانی،‌ از سال 1994 تولید همه انواع هـــالونها متوقف شده است، زیرا اتمهای برم و کلر موجود در آنها می‌توانند با مهاجرت به لایه استراتوسفر و ایجــاد یک چرخه کاتالیزی، با لایه ازن واکنش بدهند و آن‌را تخریب کنند.
بسیاری از آتش خاموش‌کن‌ها نیز برای جلوگیری از آتش‌سوزی ساختمانها و اماکن بزرگ دیگر به کار می‌روند. آب‌پاشهای سقفی و دیواری رایجترین نوع سیستمهای ثابت هستند زیرا ارزان و قابل اطمینانتر بوده و برای مردم عوارض جانبی به همراه ندارند. اما خسارتهای ناشی از خود آب را هم نباید نادیده گرفت؛ برای مثال در یک اتاق کامپیوتر، یا در جایی که فضای قابل توجهی ندارد و نگهداری مقادیر زیاد آب امکان‌پذیر نیست (مانند هواپیما) نباید از آب برای خاموش کردن آتش استفاده کرد. دراین حالات، در ترکیب شیمیـــــــایی  آتش خاموش‌کن‌ها از مواد متفاوتی استفاده می‌شود. برخی از آتش خاموش‌کن‌ها با کمک یک گاز مانند CO2  به مقابله با آتش می‌روند ولی مقادیر زیاد این گاز سمی است، بنابراین در محلی که افراد حضور دارند نمی‌توان از این گاز استفاده کرد. ماده دیگر برومو تری‌فلوئورو متان (CF3Br یا هالون 1301) یک خویشاوند نزدیک هالون 1211 است که دمای جوش و خاصیت سمی کمتری نسبت به آن  دارد، این ویژگیها از هالون 1301 یک ماده شیمیایی مناسب در آتش نشانی ساخته‌اند، به ویژه در مکانهـایی که استفاده از سیستمهای آب‌پاش جایز نیست. دولتمردان و پژوهشگران صنایع برای جلوگیری از تولید هالونها و به کارگیری جایگزینهای مناسب برای آنها تلاشهایی داشته‌اند ولی تا به حال موفق به یافتن جایگزینی نشده‌اند، که از یک سو سازگار با محیط زیست و از سوی دیگر دارای همه ویژگیهای مثبت هالون 1211 و هالون 1301باشد. هرچند اتمهای برم و کلر موجود در مولکولهای هالون از رایجترین دشمنان ازن هستند ولی به شدت در برابر گسترش آتش عمل می‌کنند؛ این اتمها در دمای بالای آتش از مولکول هالون جدا می‌شوند و با هجوم سریع به اتمهای هیدروژن H2که عامل تداوم یافتن واکنش زنجیری احتراق هستند، آنها را می‌ربایند و با اجرای نقش کاتالیزی خود، چرخه ایجاد مولکولهای HCl و HBr را پی‌ریزی می‌کنند. افزون بر این، در این چرخه اتمهای Cl و Br با ربودن اتمهای فعال هیدروژن، آنها را به مولکولهای پایدار H2  تبدیل می‌کنند و به این ترتیب واکنش زنجیری احتراق متوقف می‌شود.
سازندگـــان مواد آتش نشان برای کاهش پیامدهای زیست محیطی هالونها، خانواده جدیدی از مواد شیمیایی را معرفی کرده‌اند که اتمهای کلر و برم در ساختمان خود ندارند و هیدرو فلوئورو کربن‌ یا (HFCs) نامیده می‌شوند که در ویژگیهای فیزیکی مانند هالون‌ها بوده ولی قادر به تخریب لایه ازن نیستند. این مواد به دلیل نداشتن اتمهای کلر و برم در ساختار شیمیایی خود نمی‌توانند به خوبی هالون‌ها، در واکنش زنجیری سوختن اختلال ایجاد کنند. خاموش‌کن‌های محتوی هیدرو فلوئورو کربن‌ها در جذب گرمای محیط و کم کردن میزان اکسیژن، مانند CO2  و N2 عمل می‌کنند.
تا به حال کارخانه‌های زیادی محصولات گوناگونی از هیدرو فلوئورو کربن‌ها را برای بکار گیری در مصارف گوناگون تولید کرده‌اند، از آن جمله می‌توان به CHF3 ،C2HF5 و C3HF7  اشاره کرد. پژوهشگران به طور جدی به دنبال مواد متفاوتی شامل آمیزه‌ای از ترکیبات آهن، فسفر و هیدرو فلوئورو کربن‌ها هستند که نسبت به مواد شیمیایی کنونی، توانایی بیشتری در مقابله با آتش داشته باشد. برای مثال، بکارگیری یک  ماده پیشران جامد برای ایجاد مخلوط گازی بی‌اثر (به همان صورت که در کیسه هوای خودروها به کار می‌رود.) نمونه‌ای از آنهاست. چنین سیستمی، به محض فعال شدن، می‌تواند به سادگی خاموش کردن یک شمع با دمیدن یک فرد، آتش سوزیهای بزرگ را مهار کند.

فرستنده: احمد رحمانیان

   + سعید ; ۱٢:٢٩ ‎ب.ظ ; شنبه ۳۱ تیر ۱۳۸٥
comment نظرات ()

شعر نو

   + سعید ; ٤:٤٧ ‎ب.ظ ; پنجشنبه ٢٩ تیر ۱۳۸٥
comment نظرات ()

تمرکز روی مشکل یا روی راه‌حل!

هنگامی ‌که ناسا برنامه فرستادن فضانوردان به فضا را آغاز کرد، با مشکل کوچکی روبرو شد. آنها دریافتند که خودکارهای موجود در فضای بدون ‌جاذبه کار نمی‌کنند. جوهر خودکار به سمت پایین جریان نمی‌یابد و روی سطح کاغذ نمی‌ریزد. برای حل این مشکل آنها شرکت مشاوران اندرسون را انتخاب‌ کردند. تحقیقات بیش ‌از یک دهه طول ‌کشید، 12میلیون دلار صرف شد و درنهایت آنها خودکاری طراحی ‌کردند که در محیط بدون جاذبه می‌نوشت، زیر آب کار می‌کرد، روی هر سطحی حتا کریستال می‌نوشت و از دمای زیر صفر تا 300‌ سانتیگراد کار می‌کرد.
روسها راه‌حل ساده‌تری داشتند، تا رسیدن به سطرهای پایین شما هم فکر کنید:
.
.
.

آنها از مداد استفاده کردند!
این داستان مصداقی برای مقایسه دو روش در حل مساله است: تمرکز روی مشکل یا تمرکز روی راه‌حل؛ مشکل نوشتن در فضا و راه‌حل نوشتن در فضا با خودکار.

  فرستنده: آقای A.R

   + سعید ; ٧:٢٦ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ٢۸ تیر ۱۳۸٥
comment نظرات ()

سپیده‌دم اومد و وقت رفتن/حرفی نداریم ما برای گفتن...

بالاخره کار تایپ پرسش‌های آزمون استخدام پیمانی آموزش و پرورش تمام شد و از این که شما هم با این دست پرسش‌ها آشنا شدید، موجب خرسندی ماست!
توضیح این که: من هم در این آزمون شرکت کردم (کرده بودم) ولی متاسفانه یا خوشبختانه قبول نشدم؛ 
پس از برگزاری آزمون با وجود این که از خروج دفترچه‌های آزمون به شدت جلوگیری می‌شد، ولی نمی‌دونم چه جوری شد که تونستم دفترچه خودم را به طرز ماهرانه‌ای زیر لباسم جاسازی کنم و با بیرون آوردن آن، بر همه تلاشهای دست‌اندرکاران آزمون مبنی بر لو نرفتن سوالها، آفتابه بگیرم.
در این مدت یک‌ماه که وبلاگ در مقایسه با گذشته کمتر به‌روز می‌شد، دوستان زیادی جویای حال ما بودند که ما هم در جواب گفتیم ملالی نیست جز دوری دوستان. در تماسی که با مهدی خوبی داشتم، تصمیم بر این شد که عکسهای یادگاری خودمون رو در فوتوبلاگ بارگذاری کنیم؛ از احمد رحمانیان هم به خاطر مطالب قشنگی که برای ما فرستادند، سپاسگزاریم. احمد جون به چشم! به زودی دعوتنامه جی‌میل رو می‌فرستم. به دای رضا هم تلفن زدم که خونه‌شون نبود. از ایمان بیچاره هم نگو که...

   + سعید ; ۸:٠۳ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ٢٧ تیر ۱۳۸٥
comment نظرات ()

بخش پايانی پرسشهای آزمون استخدام پيمانی آموزش و پرورش (تير ۸۵)

76) در فرایندهای زیر انتالپی سیستم کاهش می‌یابد به جز:
میعان
انجماد
انحلال آمونیوم نیترات
انحلال کلسیم کلرید
77) در کدام‌یک از فرایندهای زیر میزان انتروپی افزایش و محتوای انرژی کاهش یافته است؟
مایع کردن گازها
حل شدن اتانول در آب
حل شدن آمونیوم کلرید در آب
انحلال گازها در حجم زیاد آب
78) با توجه به داده‌های زیر، تغيير انتالپی واکنش داده‌شده کدام است؟

C(s) + O2(g) = CO2(g)   H= -393.6 KJ
H2(g) + 1/2 O2(g) = H2O   H= -296 KJ
CH4(g) + 2 O2(g) = CO2(g) + 2 H2O(l)   H= -890.4 KJ
C(s) + 2 H2(g) = CH4(g)    H=?

۴/۸۹۰+
۲/۷۵-
۶/۳۹۶-
۲/۹۵-
79) اگر واکنشی در دماهای بالا خود به خود انجام شود می‌توان گفت:
S<0, H>0
S<0, H<0
S>0, H>0
S>0, H<0
۸۰) کدام‌يک درباره آنتالپی انحلال نادرست است؟
آنتالپی انحلال از طریق قانون هس ممکن است.
آنتالپی انحلال می‌تواند مثبت یا منفی باشد.
تغیر آنتالپی حل شدن یک مول حل‌شونده در مقدار زیادی حلال را گرمای انحلال می‌گویند.
انحلال هنگامی صورت می‌گیرد که آنتالپی آن منفی باشد.
81) یک مول اتانول را در 9 مول آب حل کرده‌ایم، درصد جرمی محلول چقدر است؟ 22
20
 11
10
82) t2 و t1 به ترتیب افزایش نقطه جوش محلول 1مولال شکر و محلول 5/0مولال کلسیم‌کلرید در فشار یکسان است؛ کدام مقایسه درست است؟
t1 = t2
t1 = 2 t2
t1 = 3/2 t2
t1 = 0.5 t2 
۸۳) باتوجه به داده‌های زير در فشار ثابت و دمای آزمایشگاه، گرمای مولی تبخیر Aکدام است؟ 

2A(l) + B(g) = A2B(g)   H= -300 KJ
2A(g) + B(g) = A2B(g)   H= -400KJ

700
350
100
 50
84) برای انجام جذب سطحی شیمیایی، تغیرات آنتالپی و انتروپی چگونه باید باشد؟
S>0, H>0
S<0, H<0
S>0, H<0
S<0, H>0
85) حلالیت AgI در محلول اشباع از AgCl بر حسب mol/lit کدام است؟
 KSPAgI = 10-16      KSPAgCl = 10-10
۱۱-۱۰
۹-۱۰
۱۶-۱۰
قابل محاسبه نيست.
86) درصد تفکیک یونی محلول اتانوییک اسید ۱/۰مولار در PH=2 کدام است؟
Ka= 1.8 * 10-5
۱۸/۰ درصد
۸/۱ درصد
۷/۳ درصد
۳۷/۰ درصد
87) 65/0گرم KCN خالص را در یک بالون ۱۰۰ میلی‌لیتر به حجم می‌رسانیم. PHاین محلول کدام است؟
1/13
1/12
1/11
1/10
88) کدام‌یک در بهبود سرعت واکنش مطرح نمی‌شود ولی اهمیت ویژه‌ای دارد؟
ماهیت واکنش‌دهنده‌ها
کاتالیزور
غلظت
دما
89) درباره کاتالیزور همه گزینه‌ها درست است به جز:
کاهش زمان رسیدن به تعادل
تغییر ثابت تعادل واکنش
کاهش انرژیهای فعالسازی رفت و برگشت به یک اندازه
افزایش سرعت واکنشهای رفت و برگشت به یک اندازه
90) کدام‌یک، نادرست است؟
بررسی جز به جز مراحل انجام یک واکنش در مقیاس میکروسکوپی را ساز و کار می‌گویند.
واکنشی که فراورده در یک مرحله از برخورد مستقیم واکنش‌دهنده‌ها به دست می‌آید، واکنش بنیادی است.
در واکنشهای چند مرحله‌ای سرعت واکنش به کندترین مرحله واکنش بستگی دارد.
در جذب سطحی شیمیایی، جذب‌شونده با جاذب با نیروی وان‌دروالس پیوند می‌دهد.
91) در دمای یکسان و هنگامی که غلظت واکنش‌دهنده و فراورده‌ها در واکنش زير با هم برابر است، H و Ea به ترتیب ۶۸ و ۵/۷۳ کيلو ژول می‌باشد. در این صورت، کدام مقایسه درست است؟
Br + H2 = HBr + H

Ea = Eb
Ea > Eb
Eb > Ea
به اطلاعات بيشتری نياز است.
92) نمودار زیر افزایش غلظت یکی از فراورده‌ها را در یک واکنش نسبت به زمان نشان می‌دهد. کدام مقایسه بین سرعت در دو دقیقه اول و دو دقیقه چهارم درست است؟


R4 = 0.3R1
R4= R1
R4 = 0.33R1
R4 = 3.3R1
93) نمودار زیر به کدام واکنش مربوط است؟

 NO + O2 = NO2
2 NO2 = 2 NO + O2
2 NO + O2 = 2 NO2
N2O4 = NO + NO2

94) با توجه به داده‌های جدول زير، رابطه سرعت برای واکنش زير کدام است

2NO2(g) + 2H2(g) = N2(g) + 2H2O(g)

R= K [H2] [NO]
R= K [H2]2 [No]2
R= K [H2] [NO]2
R= K[H2]2 [NO]

95) رابطه سرعت متوسط یک واکنش با سرعت واکنش‌دهنده‌ها و فراورده‌ها به صورت زیر است: R= -1/2 [N2O5] / t = 1/4 [NO2] / t = [O2] / t
معادله موازنه‌شده واکنش کدام است؟

 N2O5 = N2O3 + O2
2 NO2 + O2 = N2O5
4 NO2 + O2 = 2 N2O5
2 N2O5 = 4 NO2 + O2

96) در واکنش یک مرحله‌ای aA = P سرعت واکنش با غلظت A به توان a متناسب است. اگر A= 0.5 mol/lit و a=2 باشد، سرعت با R= 0.0025mol/lit برابر است. سرعت واکنش هنگامی که A= 0.2mol/litاست، کدام است؟
002/0
0002/0
004/0
0004/0
97) با توجه به اینکه گاز ازن از اکسیژن ناپایدارتر است، در تعادل زير همه گزینه‌ها درست است به جز:

3 O2(g) = 2 O3(g)

افزایش حجم سیستم، تعادل را به سمت چپ جابجا می‌کند.
در واکنش رفت H<0 و S>0 است.
هنگام تعادل سرعت تشکیل و تجزیه ازن برابر است.
در واکنش رفت H>0 و S<0 است.
98) در یک سیستم 5 لیتری در دمای ثابت تعادل وجود دارد. اگر تعادل را به یک سیستم 10 لیتری در همین دما ببریم، ثابت تعادل اين واکنش:

2 NO2(g) = N2O4(g)

نصف می‌شود.
دو برابر می‌شود.
چهار برابر می‌شود.
تغییر نمی‌کند.
99) در تعادل گازی H2 + I2 = 2HI ثابت تعادل در دمای 157 برابر 54 است. اگر در این دما، 1/0 مول از هر یک از گازهای را در سیستم یک لیتری مخلوط کنیم، کدام گزینه درست است؟
حالت تعادل بر سیستم حاکم است.
سرعت واکنشهای رفت و برگشت باهم برابرند.
سرعت واکنش رفت از واکنش برگشت بیشتر است.
سرعت واکنش رفت از واکنش برگشت کمتر است.
100) 1/0 مول PCl5 را در سیستم دربسته 10 لیتری تا تعادل گازی PCl5=PCl3+Cl2 گرم می‌کنیم، اگر هنگام تعال 03/0 مول باشد، ثابت تعادل در این دما کدام است؟
16/0
0013/0
0022/0
016/0
101) کربن در طبیعت دارای دو آلوتروپ گرافیت و الماس است که گرافیت از الماس پایدارتر و چگالی آن از الماس کمتر است. برای تهیه الماس صنعتی از گرافیت اسفاده می‌شود. کدام گزینه شرایط مناسب برای این عمل را دارد؟
دما و فشار پایین
دما و فشار بسیار زیاد
کاتالیزور و فشار معمولی
کاتالیزور و دما و فشار بالا
102) در دمای 350 کلوین، یک مول گاز N2O4 را در سیستم دربسته 10 لیتری می‌گذاریم تا تعادل گازی N2O4=2NO2 درست شود. اگر هنگام تعادل کل ملکولهای موجود در سیستم، 75/1 مول باشد، K برابر است با:
9
9/2
9/1
9/0
103) کدام‌یک نادرست است؟
آب خالص آمفوتر است.
اسیدیته یک اسید با غلظت محلول آبی آن رابطه مستقیم دارد.
در اسیدهای بسیار قوی [OH] صفر است.
سدیم استات یک نمک بازی است.
104) کدام گونه یک جامد یونی است؟
N2O5
SiO2
SiCl4
CS2
105) طبق بیان لوییس، کدام گونه یک باز است؟
BF4
SO3
H2O
AlCl3
106) در مقایسه اسیدیته اسیدها، کدام‌یک درست است؟
هر چه Ka کوچکتر باشد، اسید قویتر است.
هرچه PKa کوچکتر باشد، اسید قویتر است.
هرچه Ka و PKa کوچکتر باشد، اسید قویتر است.
هرچه Ka و PKa بزرگتر باشد، اسید قویتر است.
107) اسیدیته کدام یک کمتر است؟
CH2OH-CH2-COOH
CH3CHOHCOOH
CH3-CH2-COOH
CH3CH(CH3)COOH
108) در سنجش حجمی 20 میلی‌لیتر محلول هیدروکلریک اسید با محلول سود 25/0 حجم هم‌ارزی چند میلی‌لیتر است؟
80
 60
40
20
109) برای اینکه PH آب خالص از 7 به 2 برسد، چند میلی‌لیتر گاز HCl را در شرایط استاندارد در 250 میلی‌لیتر آب مقطر باید حل کرد؟
168
84
56
112
110) در 100 میلی‌لیتر محلول سدیم هیدروکسید با PH=10 چند میلی‌گرم از آن وجود دارد؟
4/0
04/0
002/0
4
111) کدام مقایسه درباره PH محلول 1/0 مولار هیدروکلریک اسید و محلول 1/0 مولار فسفرو اسید درست است؟
اولی از دومی کوچکتر است.
اولی از دومی بزرگتر است.
هر دو برابرند.
اولی دو برابر دومی است.
112) اگر خراشی در سطح حلبی ایجاد شود، کدام فلز خورده نمی‌شود؟
آهن، چون اکسنده‌تر است.
آهن، چون نقش آند را دارد.
قلع، چون کاهنده‌تر است.
قلع، چون نقش کاتد را دارد.
113) هنگام زنگ زدن آهن (خوردگی) ...... از میان فلز و از قطب...... به سمت قطب...... جریان می‌یابد.
یونها، آندی، کاتدی
یونها، کاتدی، آندی
الکترونها، آندی، کاتدی
الکترونها، کاتدی، آندی
114) عامل کاهش ولتاژ باتریهای لکلانشه کدام است؟
قرار گرفتن لایه‌ای از MnO2 در اطراف میله گرافیت
ایجاد یک لایه عایق در الکترودها توسط MnO2
ایجاد یک لایه عایق در الکترودها توسط NH4Cl
ایجاد یک لایه عایق در الکترودها توسط NH3 و H2
115) به کار بردن باتریهای نیکل کادمیم در کدام مورد مناسب نیست؟
دوربین عکاسی
تلفن همراه
ماشین ریش‌تراش
رایانه
116) در واکنش FeS2+O2=Fe2O3+SO2 پس از موازنه، مجموع ضرایب واکنش‌دهنده‌ها کدام است؟
15
12
11
10
117) واکنشهای کلی زیر برای سلهای گالوانیک است. ولتاژ کدام یک بیشتر است؟
Cu + 2Ag+ = CU+2 + 2Ag
Mg + 2Ag+ = Mg+2 + 2Ag
Mg + Cu+2 = Mg+2 + Cu
Zn + Cu+2 = Zn+2 + Cu
118) ضمن گذر برق از محلول سدیم سولفات، کدام تغییر روی می‌دهد؟
اکسایش SO4-2 در آند
کاهش Na در کاتد
افزایش PH محلول
افزایش سدیم سولفات
119) دستگاه برقکافت شکل روبرو، دارای یک لیتر محلول مس سولفات 1 مولار است. اگر 4/0 مول الکترون از دستگاه بگذرد، غلظت Cu+2 کدام است؟

 2/1 مولار
 1 مولار
8/0 مولار
6/0 مولار
120) در برقکافت محلول کدام نمک، آنیون در نیم‌واکنش آندی و کاتیون در نیم‌واکنش کاتدی شرکت می‌کند؟
پتاسیم فلورید
مس نیترات
جیوه برمید
سدیم یدید

 

   + سعید ; ٧:٥۸ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ٢٠ تیر ۱۳۸٥
comment نظرات ()

پرسشهای اختصاصی آزمون استخدام پيمانی آموزش و پرورش (دوم تير ۸۵)


41) در حل شدن قند در آب، کدام ویژگی آب تاثیر دارد؟
قطبیت
پیوندهای هیدروژنی
ظرفیت گرمایی ویژه
کشش سطحی زیاد
42) حجم هوای بازدم نسبت به هوای دم...... است.
کمی بیشتر
کمی کمتر
برابر
تقریبا برابر
43) کدام یک بیانگر قانون بویل است؟
P/V=K
V/T=K
P.V=K

V.T=K
44) اگر گرمای سوختن هگزان و هپتان بر حسب kj/g با هم برابر باشد، گرمای مولی سوختن هپتان چند برابر هگزان است؟
84/0
برابر
16/1
34/1
45) در فشار ثابت، دمای یک گاز را از 27 به 57 می‌رسانیم، حجم این گاز چند برابر می‌شود؟
5/2
1/2
2/1
1/1
46) کدام یک از دست‌آوردهای هوای آلوده نیست؟
ناهنجاریهای استخوانی
کاهش رشد فراورده‌های کشاورزی
بیماریهای آسم و برونشیت
کم شدن گونه‌های جانوری
47) با توجه به چرخه روبرو، همه موارد زیر درست است، به جز:

 

 

چرخه نابودی ازن را در تروپوسفر نشان می‌دهد.
نقش اصلی تخریب لایه ازن به عهده اتمهای کلر است.
به مرور زمان گاز ازن کاهش می‌یابد.
در مرحله دو این چرخه، واکنش
ClO2 + O = Cl + O2 انجام می‌شود.

48) 3 گرم از ماده A با 4 گرم از B به طور کامل واکنش می‌دهد. اگر جرم مولی A، 5/1 برابر جرم مولی B باشد، معادله واکنش بین این دو ماده کدام است؟
فرآورده
A + B =

فرآورده 2A + B =
فرآورده
A + ۲B =
فرآورده
2A + ۳B =

49) محلولیت پتاسیم نیترات در دماهای 60 و 40 به ترتیب 90 و 50 گرم است. اگر در دمای 60، 285 گرم محلول سیر شده پتاسیم نیترات را سرد کرده و به دمای 40 برسانیم، با هم زدن محلول چند گرم نمک ته‌نشین می‌شود؟
15
20
60
40

50) با توجه به ایزوتوپهای هیدروژن، نسبت جرم ملکولی آب معمولی به آب سنگین کدام است؟
1/1
2/1
85/0
9/0

51) بونزن و همکارانش با روش طیف‌بینی موفق به کشف کدام عناصر شد؟
لیتیم و منیزیم
روبیدیم و سزیم
کلسیم و باریم
باریم و مس

52) کدام مجموعه از اعداد کوانتومی زیر، برای الکترون آخرین لایه در اتم Al است؟
ms= -1/2, l=2, n=3
ms=+1/2. l=0, n=3
ms=+1/2, l=1, n=3
ms=0, l=1, n=3

53) کدام یک با تشکیل کاتیون پایدار به آرایش گاز نجیب می‌رسد؟
30Zn
21Sc
31Ga
26Fe

54) کدام اربیتال بلافاصله پس از
4f پر می‌شود؟
6s
6p
6d
5d

55) گزینه‌های زیر برای 34A درست است، به جز:
یون پایدار آن
A-2 است.
در دوره چهارم جدول تناوبی است.
ویژگیهای شیمیایی آن شبیه گوگرد است.
در لایه والانس آن چهار الکترون وجود دارد.

56) عنصری با اکسیژن، اکسیدی تولید می‌کند که محلول آن در مجاور تورنسل قرمز می‌شود، کدام یک درباره این عنصر درست است؟
سه الکترون در لایه والانس دارد.
از فلزهای فعال است.
نافلزی است که اتم آن در مجموع 36 الکترون دارد.
نافلزی است که در آخرین زیرلایه اتم سه الکترون دارد.

57) جرم ملکولی یک الکل چند عاملی با فرمول تجربی C2H5O کدام است؟
90
135
180
225

58) در کدام یک، نسبت تعداد جفت الکترونهای ناپیوندی به پیوندی 3 است؟
BrF3
ICl4-

PCl6-
SF4

59) شکل هندسی XeO3 کدام است؟
هرمی
مسطح مثلثی
چهار وجهی
تی‌شکل

60) نسبت شعاعهای یونی در کدام گزینه بزرگتر است؟
K+/Na+
I-/Li+
I-/F-
Li+/H+
61) کدام یک انرژی شبکه بلور کمتری دارد؟
Na2O
MgO
Al2O3
MgF2

62) برای کدام یک ساختارهای رزونانسی پایدار وجود ندارد؟
HNO2
CO3-2
NO2
SO2
63) اعداد اکسایش کربن و اکسیژن در CF3O2CF3 کدام است؟
4+و 2-
3+و 2-
0و 2-
4+و 1-

64) IF3 دارای چند قلمرو الکترونی است؟
3
4
5
7

65) کدام عامل در پیوند ملکولهای یک ماده در حالت جامد یا مایع دخالت ندارد؟
نیروی جاذبه دوقطبی دوقطبی
نیروی لاندن
پیوند کوالانسی بین اتمها
پیوند هیدروژنی

66) برای رشد گیاهان کدام دسته از مواد زير لازم است؟
Li ,Ca ,Ba ,N ,P
S ,K ,Ca ,N ,P
Sb ,As ,K ,Mg ,P
Sb ,As ,K ,S .N

67) در واکنش Al + 3Cl2 = 2AlCl3 2، اگر 7/2 گرم Al را با 05/4 گرم گاز Cl واکنش دهیم، محدودکننده کدام است و از واکنشگر اضافی چند گرم باقی می‌ماند؟
Al، ۱/۰۵گرم
Al، ۲/۳ گرم
Cl2، ۰/۹ گرم
Cl2، ۱/۶۸ گرم

68) در واکنش Ca3P2  + 6H2O = 3Ca(OH)2 + 2PH3، شش گرم کلسیم فسفید با مقدار زیادی آب ترکیب می‌شود. اگر بازده درصدی PH3، ۶۲/۵درصد باشد، بازده عملی آن چقدر است؟
140
14
4/1
2/2

69) چند میلی‌لیتر نیتریک اسید 1/0 مولار برای خنثی کردن 855/0 گرم باریم هیدروکسید لازم است؟
1000
100
101
10

70) به کدام مورد زیر، از روی فرمول شیمیایی یک ماده نمی‌توان پی برد؟
نوع واکنشی که منجر به تشکیل ماده مرکب شده است.
نسبت جرم اتمهای موجود در ماده مرکب
نسبت مولی اتمهای مولی موجود در ماده مرکب
نوع عنصرهای سازنده موجود در ماده مرکب

71) برای تبدیل آمونیاک به کودهای شیمیایی کدام واکنش به کار نمی‌رود؟
فراورده
NH3 + HNO3 =

فراورده
NH3 + H2SO4 =
فراورده
NH3 + HCl =
فراورده
NH3 + H3PO4 =

72) برای تهیه 8/2 لیتر گاز اکسیژن در شرایط استاندارد، چند گرم پتاسیم کلرات 80% باید تجزیه شود؟
76/12
25/12
16/8
816/0

73) برای گازهای کامل، کدام درست است؟
Cp/Cv = R

Cv/Cp = R
Cp - Cv = R
Cp - Cv = R

74) اگر سوختن گاز متان در سیلندری با پیستون متحرک انجام شود، کدام گزینه درست است؟
تغییر انرژی درونی سیستم مربوط به انتقال گرما و انجام کار است.
تغییر حجم در سیستم روی نمی‌دهد، چون تعداد مولهای گاز در دو طرف مساوی است.
چون سوختن گرماده است، پس روی گاز کار انجام می‌شود.
در این فرایند، علامت تغییر حجم و کار، مثبت است.

75) با توجه به شکل، در سامانه گازی زیر کدام یک درست است؟

 

H > E
H < E
H = E
اطلاعات بیشتری لازم است.

 

ادامه دارد.

   + سعید ; ۱٠:۱٠ ‎ق.ظ ; جمعه ۱٦ تیر ۱۳۸٥
comment نظرات ()

پرسشهای عمومی آزمون استخدام پيمانی آموزش و پرورش (دوم تير ۸۵)

 

همانطور که می‌دانيد دوم تيرماه، از سوی آموزش و پرورش آزمون استخدام پيمانی در رشته‌های گوناگون از جمله دبيری شيمی به طور همزمان در سراسر کشور برگزار شد. تصميم گرفتم شما را با محتوای اين آزمون آشنا کنم؛ به اين اميد که روزی به دردتان بخورد.
با پرسشهای عمومی شروع می‌کنم:

 

معارف دینی:
1) اسلام بر پنج پایه استوار است، مهمترین آن کدام است؟
نماز
روزه
ولایت
حج

2) احکامی مانند امر به معروف و نهی از منکر، جهاد، خمس و زکات بر کدام ویژگی اسلام تاکید دارند؟
توجه به نیازهای فردی و پایدار انسان
توجه به نیازهای اجتماعی و هویت دینی جامعه اسلامی
وضع قوانین برای زندگی بهتر
نیاز به هدف واحد در زندگی اجتماعی

3) نماز قضای پدر پس از فوت:
بر عهده فرزند ارشد است.
بر عهده پسر بزرگتر است که بخواند یا اجیر بگیرد.
بر عهده پسر بزرگتر است که خود بخواند.
باید از ارث او اجیر بگیرند تا به جا آورده شود.

4) در غسل ارتماسی:
باید ابتدا سمت راست و سپس سمت چپ را شست.
ایتدا نیت، سپس سر و گردن، سمت راست و در پایان سمت چپ را شست.
ابتدا نیت کرده و سپس همه بدن را زیر آب برد.
یک‌باره در آب فرو رفت.

5) کدام یک از واجبات غیر رکنی نماز است؟
دو سجده
نیت
قرائت
تکبیره الاحرام

6) زکات فطریه چه هنگامی واجب می‌شود؟
از آغاز ماه رمضان تا پیش از عید فطر
از آغاز شب عید فطر تا ظهر روز عید
از آغاز شب عید فطر تا پایان روز عید
از روز عید فطر تا ماه رمضان آینده

7) موضوع اصلی آیه‌های اذا الشمس کورت، و اذا النجوم انکدرت، و اذا الجبال سیرت در سوره تکویر چیست؟
دوزخ و عذاب دوزخیان
شرح حال روز قیامت
هنگام وجوب نماز آیات
عذاب مشرکان

8) پایه اساسی درستی اعمال انسان چیست؟
اصول عقاید
اخلاق
احکام
تفسیر قرآن

9) مراد از واژه کوثر در سوره کوثر چیست؟
پیامبر
فاطمه زهرا
نسل پیامبر از دختر بزرگوارش زهرا
زهرا و امام حسن و حسین

10) با توجه به آیه‌های و نفس ماسویها، فالهمها فجورها و تقویها در سوره شمس، مراد از الهام چیست؟
وجود گرایشهای فطری در انسان و اختیار و انتخاب راه سعادت
ترکیب انسان از نیمه رحمانی و نیمه شیطانی
وحی به پیامبر برای هدایت انسانها
زشتیها و خوبیها هر دو در وجود انسان بالفعل موجود است.

زبان انگلیسی

Choose the best naswers for the following questions:
11) My father was tired, so he wanted to…… for a while.
relax
reform
retire
resort

12) He has got a strong…… he never forgets any thing.
brain
capacity
memory
mind

13) As soon as I sat at the table, my mother asked me what…… to eat.
do you want
I wanted
did I want
you want

14) It is better…… during the rush hour.
to avoid to travel
avoid traveling
avoiding to travel
to avoid traveling

15) The police officer said, "Don`t park the car here." He warned me…… the car there.
not parking
don`t park
not to park
not park

16) Children are warned not to watch…… film on TV.
frightening
frightened
intrested
intresting

17) The population of country increases as result of three basic operations: birth, death and……
education
pollution
collection
migration

Reading:
Electrical energy is derived from the sun indirectly. It can be derived from the power of water falling down a mountainside. The water fell there as rain, which is known to be formed by the evaporation of the earth`s surface by the means of the sun`s heat. This water vapor rises, condenses on cooling and falls as rain.

18) The rain is some how formed by the:
earth`s surface
mountain`s water
sun`s heat
water`s falling

19) According to the passage, e.g is directly derived from……
the falling water`s power
the sun`s radiation
the vapor condensation
the water evaporation

20) After the water vapor rises, it first:
cools
condenses
falls
rains

ادبیات فارسی
21) معنی واژگان سودا، تیمار، سهر، دلیل در کدام گزینه به ترتیب آمده است؟
معامله، رنج، پرنده، استدلال
خیال، استیصال، سحر، راهنما
خیال، اندوه، بیداری، راهنما
غم، غصه، بیداری، روشنی

22) معنی واژگان بلارک، مبرور، سداد، بحل در کدام به ترتیب آمده است؟
بدون شک، نیک، محکم، ماه شب اول
شمشیر هندی، مقبول، استواری، حلال کن
حتما، قبول، حکم، هلال
لطفا، سرآمد، مرحوم، حلالیت

23) در بیت «تیر و تیغ است بر دل و جگرم/ غم و تیمار دختر و پسرم»، همه آرایه‌ها به جز ........ وجود دارد.
تشبیه

مراعات‌ نظیر
جناس
پارادوکس

24) در همه گزینه‌ها، به جز گزینه....... سجع وجود دارد:
هر که را رنج بیش، گنج بیش.
وقت را غنیمت دان که بسی برنپاید.
حکایت از گذشته خطاست و شکایت از دوست نه سزاست.
اگر درآیی، در باز است وگر نیایی، حق بی‌نیاز است.

25) همه گزینه‌ها، به جز گزینه....... به ویرایش نیاز دارند:
این کار خوبیت ندارد.
تلفنا او را خبر کن.
او از صبح تا شب مطالعه می‌کند.
گرایشات زیادی به مسائل اجتماعی پیدا شده است.

26) در سال 1316، «ققنوس» را که سرود؟
علی اسفندیاری
اخوان ثالث
سپهری
سلمان هراتی

27) کدام کتاب مولوی دریایی از معارف دینی و عرفانی است و در قالب تمثیل و حکایت بیان شده است؟
غزلیات شمس
فیه ما فیه
مثنوی معنوی
مجالس سعبه

28) سیمرغ در منطق‌الطیر رمز....... است.
سی مرغ
انسان کامل
پرنده عجیب
کوه قاف

29) مراد شاعر از نماز در بیت «مرا غرض ز نماز آن بود که یک ساعت/ غم فراق تو را با تو راز بگذارم» چیست؟
سفارش برای برگزاری نماز کوتاه
فراق، جدایی از یار است.
راز را باید حفظ کرد.
راز و نیاز عاشق و معشوق است.

30) بیت «تفاوت کند هرگز آب زلال/ گرش کوزه زرین بود یا سفال» چه مفهومی را بیان می‌کند؟
ظرف به ارزش مظروف نمی‌افزاید.
کوزه طلایی از سفالی ارزشمندتر است.
لباس اطلس در محتوا موثر است.
آب زلال در کوزه زرین خوش است.


دانش روز

31) ایران دارای چند استان است؟
22
25
28
31

32) ایران عضویت کدام یک از گزینه‌های زیر را به طور رسمی نپذیرفته است؟

آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای
NPT

پروتکل الحاقی

مجمع عمومی سازمان ملل

33) روز معلم چه روزی است؟

دوازدهم اردیبهشت

سیزدهم آبان

اول مهر

سوم خرداد

34) فعالیتهای هسته‌ای ایران با کدام‌یک از مجموعه حقوق بین‌المللی مغایر است؟

منشور ملل متحد
NPT

حقوق بشر

هیچکدام

35) علت قیام 15 خرداد 1342 چه بود؟

اعتراض به دستگیری امام خمینی

اعتراض به تبعید امام خمینی به ترکیه

اعتراض به کشتار فیضیه قم

اعتراض به تبعید امام خمینی به عراق

36) مهمترین توطئه استکبار جهانی به سر کردگی آمریکا علیه ایران در حال حاضر چیست؟

تهاجم نظامی

تحریم اقتصادی

تفرقه‌افکنی و ایجاد نا امنی

ایجاد جنگهای منطقه‌ای

37) مخالفت با موفقیت ملت ایران در دستیابی به فناوری هسته‌ای از سوی کدام قدرتهای جهانی رهبری می‌شود؟

آمریکا و انگلیس

آمریکا و روسیه و چین

اتحادیه اروپا

اعضای دائمی شورای امنیت

38) در سال 1385 کدام انتخابات بر گزار می‌شود؟

انتخابات هشتمین دوره مجلس

انتخابات شوراها و خبرگان

انتخابات شوراهای شهر و روستا

انتخابات مجلس خبرگان رهبری

39) ریاست شورای انقلاب فرهنگی به عهده کیست؟

هاشمی رفسنجانی

آیت‌ا... مشکینی

آقای احمدی‌نژاد

آقای زاهدی

40) مهمترین رویداد دوران دفاع مقدس که در خرداد ماه رخ داد کدام بود؟

پیروزی رزمندگان در عملیات فتح‌المبین

فتح خرمشهر

پیروزی رزمندگان در عملیات بدر

فتح بستان

ادامه دارد.

   + سعید ; ٩:٤٤ ‎ق.ظ ; جمعه ۱٦ تیر ۱۳۸٥
comment نظرات ()

آرزوی باغبان‏‎....‎

در زندگی برای اندوه همه بهانه‌ها مهیاست‎، به کند و کاو نیازی نیست.
به دنبال بهانه‌‏ای برای شاد بودن باش و از بهانه‌های ‏کوچک شادی‌آفرین به او بازگرد... به مهربانی که نهال وجود ما را در گلدان ‏طبیعت کاشت، تنها به این آرزو که چوب ‏عریان وجود ما ریشه شادی بزند و از این ‏گلدان تنگ و کوچک به باغ بزرگ شادی برده‏‎ ‎‎ ‎شود.
... زندگی برای وسعت یافتن وجود ‏ماست تا در همه سختیها، نامرادیها و ناکامیها هسته وجود ‏ما بارور شود، آماده شود برای جهانی زنده از ‏شادی که در آن جاودانه آرام ‏خواهیم گرفت...

   + سعید ; ٥:٤۱ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ٧ تیر ۱۳۸٥
comment نظرات ()

بدون عنوان


خدمت رسیدم که بگم: امروز لینک هفته نداریم و من هم خیلی خسته‌ام. فقط اگه دوست دارید به این عکسها نگاه کنید. با دیدن این عکسها، احساس خاصی به من دست داد. البته یادتون باشه که این عکسها رو به ترتیب از بالا به پایین نگاه کنید. همین...

   + سعید ; ۳:٤٤ ‎ب.ظ ; پنجشنبه ۱ تیر ۱۳۸٥
comment نظرات ()